Ameryka PółnocnaCiekawostki

Vancouver – Informacje i zaskakujące ciekawostki

Vancouver to kanadyjskie miasto portowe położone w prowincji Mainland w Kolumbii Brytyjskiej. Jest popularne jako jedno z najbardziej zróżnicowanych pod względem etnicznym i językowym współczesnych miast w Kanadzie. Poniżej znajduje się lista ciekawostek dotyczących miasta.

Vancouver znajduje się w południowo-zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska i leży na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, gdzie jest osłonięty od ekstremalnych warunków pogodowych przez wyspę Vancouver.

Vancouver jest nazywane „Hollywood północy”. W Ameryce Północnej miasto zajmuje drugie miejsce po Los Angeles w produkcji telewizyjnej i trzecie w produkcji fabularnej (po Los Angeles i Nowym Jorku). Większość produkcji wyprodukowanych w Vancouver to produkcje amerykańskie, podczas gdy większość produkcji z Toronto to produkcje kanadyjskie.

Terminal statków wycieczkowych w Vancouver jest czwartym co do wielkości na świecie. Większość statków wypływających z terminalu kieruje się na Alaskę.

Vancouver przyciąga co roku 15 milionów turystów…. spotkasz tu ludzi z każdego zakątka świata.

Port Vancouver jest największym portem w Kanadzie i trzecim co do wielkości portem w Ameryce Północnej pod względem całkowitego tonażu wprowadzanego i wyprowadzanego z portu.

Vancouver jest domem dla najdłuższego basenu w Kanadzie. Kits Pool jest jedynym basenem słonowodnym w mieście i znajduje się w dzielnicy Kitsilano. Tory rozciągają się na 137 metrów, co sprawia, że są prawie 3 razy dłuższe niż basen olimpijski.

Zabieg kosmetyczny Botox został wynaleziony w Vancouver.

Vancouver ma najłagodniejszy klimat w Kanadzie. Chociaż otrzymuje średnio 1.589mm deszczu rocznie.

Greenpeace, jedna z najstarszych i najbardziej udanych grup ekologicznych na świecie, została założona w Vancouver.

Stanley Park w Vancouver jest o 10% większy niż Central Park w Nowym Jorku. Jednym z najpopularniejszych sposobów zwiedzania tego parku jest jazda na rowerze lub spacer wzdłuż słynnego Seawall.

Największy na świecie blaszany żołnierz znajduje się w mieście, w obszarze Vancouver Metropolitan. Ma 9,75 metra wysokości i waży 4540 kilogramów.

Miasto nosi imię brytyjskiego kapitana marynarki wojennej George’a Vancouver’a, który jako pierwszy Europejczyk wypłynął na kanadyjskie wybrzeże Pacyfiku w 1792 roku.

Vancouver ma najwyższe ceny nieruchomości w Kanadzie i jest trzecim po Hong Kongu i Sydney, Australia, najmniej przystępnym cenowo rynkiem nieruchomości metropolitalnych. W 2011 roku średnia cena domu jednorodzinnego była oszałamiająca – 1 204 587 dolarów. Niektórzy twierdzą, że jest to blisko rywalizacji z Nowym Jorkiem i Londynem.

Vancouver został ostatnio sklasyfikowany na trzecim miejscu na świecie pod względem wysokiego standardu życia i jakości życia. Jest dziesiątym najczystszym miastem na świecie.

Śródmieście Vancouver to 65% budynków mieszkalnych.

Pod względem PKB Vancouver jest tylko za Toronto i Montrealem.

40% całkowitej populacji Vancouver stanowią imigranci. Miasto ma również najwyższy odsetek Azjatów na mieszkańca spośród wszystkich miast Ameryki Północnej. Historyczne Chinatown Vancouver jest jednym z największych w Ameryce Północnej.

Miasto Vancouver zostało oficjalnie zarejestrowane w 1886 roku, po tym jak stało się ważnym portem dla transportu drewna na całym świecie, szczególnie do Chin. Pierwsza osada na półwyspie Śródmieście nosiła nazwę Granville, gdzie dziś znajduje się historyczna dzielnica Gastown. Kiedy kilka lat później do miasta przybyła kolej transkontynentalna, miasto zaczęło się rozwijać.