Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Krabach Dla Dzieci

krab

Kraby to wyjątkowe stworzenia, które przywodzą na myśl stworzenia z innego świata. Do tej pory odkryto ponad 10,5 tysiąca gatunków krabów: niektóre są wielkości główki od szpilki, inne zaś osiągać mogą monstrualne rozmiary. Przedstawiamy 10 fascynujących ciekawostek i ważnych informacji o krabach które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci!

1. Największym krabem na świecie jest japoński krab pacyficzny. Rozpiętość jego nóg może dochodzić do 3 metrów. Ta żywa skamielina żyje w morzach w pobliżu Japonii, jednak wiosną wychodzi na ląd by złożyć jaja.

2. Większość gatunków krabów zamieszkuje ciepłe, czyste morza, jednak niektóre z nich żyją także w wodach słodkich (np. jeziorach i rzekach). Rejony tropikalne zamieszkują również kraby, które żyją na podmokłych terenach lądowych.

3. Kraby są wyjątkowo zwinne: mogą poruszać się do przodu, do tyłu i w boki. Umożliwia to nie tylko budowa aż pięciu par odnóż, ale również specyficznie umiejscowione oczy, które zapewniają szeroki kąt widzenia.

4. Niektóre części nerwowe kraba położne są w okolicy…żołądka! Znajduje się tam m.in. ośrodek odpowiedzialny za jedzenie i rozmnażanie się. W teorii oznacza to, że krab mógłby spożywać pokarm po usunięciu mózgu.

5. W Morzu Bałtyckim można spotka trzy gatunki krabów: kraba brzegowego, krabika amerykańskiego i kraba wełnistoszczypcego. Dwa ostatnie gatunki przywiezione do Europy Środkowej zostały z Ameryki Północnej i Chin.

6. Największym lądowym krabem jest krab palmowy, który zamieszkuje m.in. wiele wysp Oceanu Indyjskiego. Jego cechą charakterystyczną są wyjątkowo mocne szczypce, które z łatwością rozłupują kokosy.

7. Badania naukowe wykazują, że kraby bardzo szybko się uczą np. poznając nowe rodzaje zagrożeń.

8. Niektóre gatunki krabów przyjmują wyjątkowo malownicze kolory. Niemal każdy gatunek cechuje się wyjątkowym ubarwieniem.

9. System regeneracyjny krabów umożliwia im odbudowę niektórych utraconych organów. Mogą one m.in. odbudować straconą kończynę. Proces ten trwa jednak stosunkowo długo.

10. Niektóre gatunki kraba są naprawdę długowieczne. Szacuje się, że wspomniany już krab palmowy żyć może nawet 50lat. Mniejsze kraby żyją od 5 do 10 lat w zależności od warunków.