Tygrys Chiński – Ciekawostki, fakty oraz informacje

tygrys chiński
źródło: J. Patrick Fischer / Wikipedia

1. Tygrys chiński (Panthera tigris amoyensis), to drapieżny ssak z rodziny kotowatych. Jest zagrożony wyginięciem, podobnie jak panda wielka.

2. Występuje w lasach południowych Chin. Dawniej spotykano go w okolicach gór Guangdong.

3. Są mięsożerne, znajdują się na szczycie piramidy ekologicznej. Polują na inne duże ssaki, sarny lub bawoły. Mogą zaatakować nosorożca lub słonia. Wygłodniałe potrafią zjeść do 50 kg mięsa na raz.

4. Mają doskonały wzrok i słuch. Dzięki temu, że potrafią chować pazury, poruszają się bezszelestnie. Kamuflaż zapewniają im unikatowe pasy na sierści, dzięki czemu wtapiają się w krajobraz.

5. Zimą przybierają inne barwy. Podbrzusze staje się jaśniejsze. W pozostałych porach roku, dzięki ciemnym pręgom na sierści potrafią się wtopić w tło i pozostać niezauważone dla potencjalnych ofiar.

6. W ciągu czterdziestu lat, człowiek doprowadził do zagłady 4000 tygrysów chińskich. W 1990 roku naukowcy naliczyli 12 osobników żyjących na wolności.

7. W rezerwatach i ogrodach zoologicznych nie ma zbyt wielkich szans na odbudowanie populacji. Tygrysy chińskie żyjące w niewoli są zbyt blisko spokrewnione. Uniemożliwia to rodzenie przez samice zdrowego i silnego potomstwa, które nie byłoby obarczone chorobami genetycznymi.

8. Tygrys chiński rozmnaża się w różnych porach roku. Pary łączą się tylko na okres rozpłodowy. Samica rodzi zazwyczaj od 1 do 6 młodych, ale połowa nie przeżywa. Tygrysiątka są pod opieką matki przez 2-3 lata. Przez kilka tygodni są karmione wyłącznie mlekiem.

9. Dojrzały samiec mierzy razem z ogonem 250 cm i osiąga wagę równą 150 kg. Samice mają 230 cm i ważą do 110 kilogramów.

10. Tygrysy chińskie, podobnie jak inne kotowate z tej samej rodziny mają zęby mleczne. Po osiągnięciu kilku tygodni i wprowadzeniu do diety mięsa, gubią mleczaki. Mają około 30 zębów o długości 8 cm.

11. Tygrys jest znakiem zodiaku w chińskim horoskopie. Według opisu, osoby urodzone w roku tygrysa odznaczają się zamiłowaniem do przygód i hazardu. Nie znoszą plotek. Są przy tym dominujące i władcze, a także rozpieszczają swoje potomstwo.

12. Eksperci z dziedziny zoologii i ochrony gatunków, szacują, że za kilka lat tygrys chiński stanie się gatunkiem wymarłym i jako biologiczna populacja zakończy swoje istnienie.

3.5/5 - (liczba ocen: 4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.