Ciekawostki

10 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci Wiosną

Wiosna

Znacie to uczucie, kiedy pierwsze promyki słońca już zachęcają, by wyjść z dziećmi z domu, ale zmienna pogoda i niskie temperatury sprawiają, że mamy obawy? Poniżej znajdziecie 10 wiosennych atrakcji dla dzieci.

1. Topienie Marzanny

Wszyscy chcemy już pożegnać zimę a przywitać wiosnę, nie możemy się tego doczekać. Warto kultywować z dziećmi polskie tradycje i przygotować wspólnie kukiełkową Marzannę. Z papieru, bibuły i patyczków lub słomy możemy stworzyć Panią Zimę a następnie utopić ją w pobliskiej rzece lub stawie.

2. Wielkanocne Tradycje

Z wiosną nieodzownie łączy się Wielkanoc, a to idealna okazja na rodzinne aktywności. Wspólne przygotowywanie palm na Niedzielę Palmową, malowanie pisanek, poszukiwanie schowanych przez rodziców w ogrodzie albo mieszkaniu jajek, śmigus dyngus, pieczenie wielkanocnych babeczek i ciasteczek… Możliwości jest wiele i nic nas nie ogranicza. Warto poszukać w okolicy wielkanocnych imprez, w większości miejscowości są takie organizowane.

3. Papugarnia

Nowa moda i rozrywka dla małych i dużych – sale dostosowane dla egzotycznych ptaków, które pod czujnym okiem opiekunów możemy trzymać na rękach, karmić i robić z nimi zdjęcia. Nikomu nie dzieje się krzywda. Ptaki mogą same decydować, kiedy chcą się z nami integrować, kiedy mieć drzemkę na pobliskiej gałęzi. Zakopane, Stargard, Pobierowo, Jarosławiec, Ełk, Katowice… Takich miejsc jest coraz więcej, w całym kraju już kilkadziesiąt.

4. Aquaparki

Kochacie wodne atrakcje, ale na wiosna jest jeszcze zbyt zimna by wybrać się nad pobliski staw czy jezioro? Są przecież Aquaparki! Bierzcie stroje i kąpielówki i wybierzcie się do miejsca, gdzie czekają na was baseny sportowe i rekreacyjne, hydromasaże, rwące rzeki, małe i duże zjeżdżalnie. W każdym znajdziecie płytkie baseny z cieplejszą wodą odpowiednie nawet dla małych dzieci i całą masę atrakcji.

5. Muzea

Edukacja poprzez zabawę? Obecnie jest możliwa w wielu polskich Muzeach. Coraz więcej z nich oprócz zwykłych eksponatów posiada w swojej ofercie interaktywne atrakcje dla dzieci, edukacyjne filmy, trójwymiarowe mapy i makiety, a przewodnicy są szkoleni w tym, jak zachęcić dzieci do pogłębiania wiedzy. Przykładem może być chociażby nowa siedziba Muzeum Śląskiego w Katowicach albo Podziemia Rynku w Krakowie.

6. Miejskie Centra Kultury

Każde dziecko ma zainteresowania, które odpowiednio ukierunkowane mogą przekształcić się w prawdziwy talent. W każdym miejskim ośrodku kultury są organizowane zajęcia i warsztaty dla dzieci. Zapiszcie swoje pociechy do pracowni plastycznej, ceramicznej, teatralnej lub tanecznej. Spędzony tam czas nie nadwyręży za bardzo Waszych portfeli, bo zajęcia są dofinansowane.

7. Zamki

Polska to kraj, który nawet za granicą słynie z zamków. Piękne po renowacji, stare zamczyska, ruiny… Mogą być różne, ale większość z nich jest możliwa do zwiedzania o każdej porze roku, a zabawa w rycerzy i księżniczki na pewno w takich miejscach będzie ciekawsza. Ogrodzieniec, Wawel czy Malbork… Znajdzie coś najbliżej Was.

8. Escape Room

Pokoje zagadek to miejsca gdzie rozwiązując łamigłówki, zagadki i szukając podpowiedzi próbujemy w określonym czasie uwolnić się i wyjść z zamkniętego pokoju. Zawsze są to pokoje tematyczne – Fabryka Czekolady, Mumia albo Statek Piracki – to tylko nieliczne nazwy, jakie możemy znaleźć w ich ofercie. W większości miejscowości można już znaleźć takie miejsca, prawdopodobnie również w Waszej okolicy. Nadają się idealnie na rozrywkę dla całej rodziny, są różne stopnie trudności, polecamy wybrać te łatwiejsze, by dzieciaki też mogły się wykazać.

9. Parki trampolin

Dzieci wiosną wprost rozpiera energia skumulowana po zimie, kiedy aktywności było mniej. W Parku Trampolin dzieciaki w każdym wieku wraz z rodzicami lub pod okiem opiekunów mogą się wyskakać i wyszaleć. Robić wszystko to, czego nie wolno im robić w domu.

10. Kolejki Linowe

Często wiosną jest już na tyle słonecznie, by wybrać się z dziećmi na wycieczkę w góry, ale jeszcze zbyt nieprzewidywalnie i mokro, by wejść na górę pieszo. Naprzeciw wychodzą nam Kolejki Linowe, krzesełkowe lub wagoniki, coraz popularniejsze i częściej spotykane. Góra Żar, Czantoria, Kasprowy Wierch to tylko niektóre z nich. Ciekawostką jest to, że kolejki linowe znajdziemy nie tylko w górach. W sercu Górnego Śląska, nad Parkiem Śląskim ciągnie się Kolejka Linowa Elka.