10 najlepszych atrakcji w Ełku w 2022 roku

miasto ełk
Ludwig Schneider / Wikimedia

Jeżeli szukasz miejsca na weekendowy urlop to trafiłeś na świetny artykuł w którym opiszemy Ci jakie 10 atrakcji znajdziesz w Ełku. Jest to miasto położone w województwie warmińsko–mazurskim, miasto liczy sobie około 60 tysięcy mieszkańców.

Zobacz też -> najlepsze atrakcje w okolicach Ełku

Założone zostało w 1425 roku, a już 20 lat później – w roku 1445 roku nadane mu zostały prawa miejskie. Miasto leży między wieloma jeziorami i terenami zalesionymi, co sprawia, że widoki w tym mieście i jego okolicach charakteryzują się naprawdę niesamowitymi walorami estetycznymi.

W tym artykule zestawiliśmy 10 atrakcji, które uważamy, że są tak ciekawe, że zasługują na wyróżnienie.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Ełku

Numerem jeden w przypadku Ełku jest Zamek Krzyżacki. Wybudowany został w latach 1398 – 1406, pod okiem Urlicha von Jungingena. Pierwsza wersja zamku była drewniana i została zniszczona kilka lat po bitwie pod Grunwaldem. Jednak po paru latach budynek został odbudowany, tym razem już nie w drewnie, ale murowany. Zamek stanowił miejsce wsparcia Krzyżaków chcących brać udział w wyprawach na Litwę. Jego lokalizacja świetnie na to pozwalała, ponieważ konstrukcja była najdalej wysuniętą na wschód krzyżacką fortyfikacją. Już sama droga do zamku jest wspaniałym doświadczeniem, ponieważ znajduje się on otoczony ze wszystkich stron wodą i dostać się do niego można pięknym, stuletnim i zabytkowym, mostem oświetlonym starymi latarniami. Jest nawet legenda związana z tym zamkiem, która mówi, że dostać się do niego można było także z miasta idąc tunelem biegnącym po dnie jeziora.

Zobacz też -> Gdzie dobrze zjeść w Ełku

Atrakcja numer dwa to Muzeum Kropli Wody. Budynek, który trudno przegapić, jest jednym z najwyższych w mieście. Muzeum mieści się w wieży ciśnień zbudowanej w 1895 roku, która stanowiła jeden z elementów zaopatrujących mieszkańców w wodę. Po tym, gdy wieża ciśnień przestała pełnić swoją podstawową funkcję, jej elewacja została odnowiona i dzisiaj pełni ona funkcję estetyczną. W Muzeum Kropli Wody możemy zobaczyć stare maszyny, które były wykorzystywane w tej właśnie wieży ciśnień, a także galerię zdjęć, pokazującą Ełk z XX wieku.

Od wiosny do jesieni życie kulturalne miasta toczy się w głównej mierze na Promenadzie nad Jeziorem Ełckim. Jest to piękne miejsce, pięknie ozdobione i zawsze zaludnione, w którym mieszkańcy miasta mogą spędzić czas. Tętniące życiem miejsce jest pełne restauracji, kawiarni i pubów. W restauracjach głównym daniem jest świeża ryba z pobliskich jezior. Właśnie z promenady możemy pójść spacerkiem na piękny, stary most prowadzący prosto do ruin zamku krzyżackiego.

Czwarta atrakcja Ełku to katedra św. Wojciecha wybudowana w 1893 roku w stylu neogotyckim. Świątynia jest w bardzo dobrym stanie, przetrwała w nienaruszonym stanie dwie wojny światowe. Sam kościół zasługuje na uwagę nie tylko swoją architekturą, ale także wyposażeniem świątyni. Znajdziemy tam stare, gotyckie przedmioty sakralne. Bez wątpienia jest to miejsce warte odwiedzenia.

Jest jeszcze atrakcja, którą niektórzy by powiedzieli, że można skierować bardziej do dzieci niż do dorosłych, ale jestem pewien, że dorośli też się będą świetnie w niej bawić. Chodzi o Ełcką Kolej Wąskotorową wybudowaną w latach 1910 – 1917. Przecina ona miasto i dojeżdża aż do pobliskiej miejscowości Sypitki. Tabor kolei jest odrestaurowanym kawałkiem historii.

Poza promenadą, mieszkańcy często spędzają też czas na placu Jana Pawła II. Jest to znacznie mniej turystyczne miejsce, w porównaniu z promenadą, ale nadal jest to piękne i urokliwe miejsce. Znajduje się tu plac z fontanną i amfiteatrem. Dodatkowo możemy tu zobaczyć pomnik świętego.

Siódma atrakcja to Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to najstarszy kościół w mieście zbudowany w latach 1847 – 1850. Początkowo był to kościół ewangelicki, jednak od roku 1945 jest w rękach katolików. Codziennie w południe jest z jego wieży grany hymn miasta.

Kolejną atrakcją dostępną w Ełku jest Skansen pszczelarski. Znajdują się tam unikalne eksponaty dotyczące pracy pszczelarza. Znajdziemy tam, między innymi, stare ule, czy narzędzia pracy pszczelarzy.

Dzieci ucieszy na pewno park wodny w Ełku. Nie jest to kompleks wyjątkowo rozbudowany, ale bez wątpienia, może zapewnić wiele godzin rozrywki dla najmłodszych.

Ostatnią polecaną przez nas atrakcją w Ełku jest Muzeum Historyczne w Ełku. Znajdziemy tam liczne wystawy prezentujące historię miasta i jego okolic. Szczególnie ciekawe jest to, że w muzeum tym znajdziemy nawet historyczny tabor kolejowy. Muzeum mimo, że względnie niedawno powstałe – bo dopiero w 2012 roku – to zebrało już imponującą kolekcję eksponatów.

Podsumowując, Ełk jest świetnym miastem na weekend. Bez wątpienia możemy tam spędzić bardzo miło czas i zrelaksować się. Znajdziemy tam niemało atrakcji, które pozwolą nam wrócić z wycieczki z miłymi wspomnieniami.

Czytaj dalej: Najważniejsze atrakcje dla dzieci w Ełku

4.2/5 - (liczba ocen: 28)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.