20 Najlepszych Atrakcji w Zakopanem

Zakopane, perła Tatr. Poniżej znajdują się najlepsze atrakcje tak, by cieszyć się tym uroczym górskim kurortem. Każdy znajdzie coś dla siebie. Przedstawiamy 20 najlepszych atrakcji w Zakopanem.

1. Krupówki

Krupówki

Główną arterią komunikacyjną miasta są drewniane zakopiańskie restauracje, kawiarnie, galerie sztuki i sklepy z pamiątkami. Na dolnym krańcu ulicy znajdują się małe stragany oferujące miejscowe wyroby rzemieślnicze, takie jak drewniane skrzynki, wełniane swetry, kapelusze i rękawice, specjalne zakopiańskie skórzane buty itp. (zobacz na mapie)

2. Gubałówka

Gubałówka
Widok z Gubałówki

Wyciągiem krzesełkowym lub kolejką linową można dojechać na szczyt Gubałówki. Jazda trwa około 8 minut. Z Gubałówki roztacza się piękna panorama na Tatry. (zobacz na mapie)

3. Kasprowy Wierch

kolej

Warto skorzystać z kolejki linowej na Kasprowy które ma wysokość 1987 m n.p.m. Zarówno latem, jak i zimą jest to jedna z najpopularniejszych lokalnych atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zimą w Górach Kasprowych funkcjonują dwa wyciągi krzesełkowe oraz dwa stoki narciarskie dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. (zobacz na mapie)

4. Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska

W odróżnieniu od Doliny Chochowskiej, dolina ta jest po prostu piękna. Praktyka gospodarki leśnej miała ograniczony wpływ na szlaki i piękno krajobrazu Doliny Kościelskiej. Prosty spacer po płaskim terenie, łatwe nawet dla dzieci. Jedno z najpiękniejszych miejsc w polskich górach. Szczególnie polecam udanie się do Schroniska Ornak. (zobacz na mapie)

5. Giewont

giewont

Doświadczeni piechurzy, przyzwyczajeni do 5-6 godzinnego spaceru, mogą wspiąć się na Giewont z Doliny Strążyskiej (2,5 godziny wspinaczki w górę), a następnie zejść przez Kondratową i Kalatówki do Kuźnic (kolejne 3 godziny), gdzie dostępne są minibusy w drodze powrotnej do miasta. (zobacz na mapie)

6. Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wejście na skocznię to naprawdę miłe przeżycie, gdzie można podziwiać widoki, a jednocześnie zdać sobie sprawę, jak wysoka jest to skocznia. Jeśli idziesz z osobą starszą lub dziećmi, zalecam bardzo ostrożne podejście do wyciągu krzesełkowego. (zobacz na mapie)

7. Morskie Oko

morskie oko

Inne miejsca warte polecenia i łatwo dostępne dla mniej doświadczonych i zapalonych piechurów to jezioro Morskie Oko. Zaleca się rozpocząć wędrówkę dość wcześnie rano, aby uniknąć ogromnych tłumów później w ciągu dnia. (zobacz na mapie)

8. Siklawica

Siklawica

To piękny wodospad opadający na ponad 23 metry w dwóch głównych etapach. Najlepszą porą na odwiedzenie wodospadu w Sikławicy jest wczesne lato lub po silnych opadach deszczu. Wszystkie szlaki i okolice są piękne, więc warto to zobaczyć. To doskonała okazja do zrobienia wyjątkowych zdjęć. (zobacz na mapie)

9. Nosal

nosal

To popularny stok narciarski znany również z imprez sportowych. Ciekawa okolica. Wiele stoków szkółkarskich i brak trudnych stoków, sprawia, że to idealne rozwiązanie dla początkujących. Szkoła w Stramie to fantastyczna szkoła narciarska, która oferuje naukę jazdy na nartach w każdym wieku i o różnych zdolnościach. (zobacz na mapie)

10. Muzeum Tatrzańskie

Muzeum Tatrzańskie

Jest doskonałym miejscem do zapoznania się z lokalną kulturą i sztuką ludową. Bardzo ciekawe muzeum historii Zakopanego. Warto odwiedzić, zwłaszcza kiedy pogoda nie będzie doskonała.Stanowi centralną bazę dla pozostałej sieci muzeów rozsianych po całym mieście w różnych willach w stylu zakopiańskim. Można tu zobaczyć przykłady lokalnej kultury tatrzańsko-goralskiej oraz początki ruchu niepodległościowego w okresie rozbiorów. Na piętrze znajduje się geologia, flora i fauna Tatr. (zobacz na mapie)

11. Aqua Park

aqua park
źródło: aquapark.zakopane.pl

Jest to miejsce, gdzie można zatrzymać się w ciepłej lub zimnej wodzie i zobaczyć Tatry. W parku wodnym znajduje się basen kryty i odkryty. Można Aqua Park Zakopane położony jest w niewielkiej odległości (3 km lub mniej) od Kuźnic. Na terenie basenu znajduje się również kilka basenów jacuzzi i sauna. (zobacz na mapie)

12. Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

Mały kościółek jest piękny, a cmentarz wart odwiedzenia. Nagrobki które są w rzeczywistości wyrzeźbione z drewna, są dziełami sztuki. Byłem sceptyczny, ale powiedziano mi, że powinienem to zobaczyć i byłem zadowolony, że to zrobiłem. (zobacz na mapie)

13. Dom do Góry Nogami

Dom

To jest mały dom i spędzasz tam tylko około 10 minut, ale to naprawdę świetna zabawa. Bardzo ciężko jest iść prosto, więc jest dużo śmiechu, kiedy się do niego wchodzi. Wnętrze jest naprawdę ładne. (zobacz na mapie)

14. Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce

Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce

Trudno uwierzyć, że coś tak dekoracyjnego i delikatnego może wydawać się jednocześnie tak proste. Kaplica ta jest absolutnie piękna. Bezpłatnie i bardzo spokojnie. Zachowaj ostrożność podczas dojeżdżania z przystanku autobusowego do kościoła, ponieważ droga może być bardzo ruchliwa. Ta piękna kapliczka została zbudowana przez miejscowego przedsiębiorcę w latach 1904-07 jako prezent dla społeczności lokalnej. (zobacz na mapie)

15. Muzeum Karola Szymanowskiego

Muzeum Karola Szymanowskiego

Karol Szymanowski był kompozytorem, pianistą, pedagogiem i pisarzem polskim. Bardzo dobre muzeum, jeśli jesteś zainteresowany tym kompozytorem. Piękna drewniana willa. Tradycyjny dom i wyposażenie w stylu podhalańskim pomogły nam zrozumieć, dlaczego Zakopane było oazą dla takich kreatywnych ludzi jak on. (zobacz na mapie)

16. Willa Oksza

Willa Oksza

Galeria sztuki z piękną wystawą nawiązującą do samych Tatr lub do artystów związanych z Zakopanem. Muzeum znajduje się w zabytkowej willi w stylu architektonicznym Zakopanego. Fachowo wyselekcjonowana kolekcja najlepszych dzieł sztuki inspirowanych wspaniałym pięknem i góralską kulturą Tatr. (zobacz na mapie) 

17. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Jedno z najpopularniejszych miejsc kultu religijnego w Polsce dla pielgrzymów. Kościół jest bardzo ładny i warto go odwiedzić. Ten kościół jest zbudowany w starym stylu z drewna. Położony prawie w samym sercu miasta i w pobliżu słynnego cmentarza. (zobacz na mapie)

18. Zjeżdżalnia Grawitacyjna na Gubałówce

Zjeżdżalnia Grawitacyjna na Gubałówce

Jest to bardzo fajna atrakcja dla dzieci. Dla tych starszych też. Najpierw trzeba się dostać do Gubałówkę. Można się tam dostać kolejką linową lub pieszo. Pogoda musi być idealna do tego, aby ta atrakcja działała. (zobacz na mapie)

19. Willa Koliba

Willa Koliba

Polecam odwiedzić to muzeum, ponieważ poznacie historię stylu zakopiańskich domów, a jednocześnie będziecie mieli okazję zobaczyć wnętrze domu i różne dzieła sztuki. Jeśli interesuje Cię lokalna kultura i tradycja, będziesz zadowolony. Warto tam spędzić godzinę, zwłaszcza gdy pada deszcz. (zobacz na mapie)

20. Tatry

tatry

Zakopane jest doskonałą bazą wypadową do wędrówek po okolicy. Tatrzański Park Narodowy położony jest tuż obok miasta, a szlaki turystyczne są liczne. Większość szlaków to całodzienne wędrówki, całodzienne wycieczki aż na szczyt, a następnie powrót do miasta, aby zrelaksować się przy grzańcu z wina. (zobacz na mapie)

Jeszcze mało? Sprawdź co warto zobaczyć w Zakopanem tutaj.

20 Najlepszych Atrakcji w Zakopanem
4.3 (86%) 10 głosów
Sprawdź też:
Przedstawiamy zaskakujące ciekawostki i informacje o Stanach Zjednoczonych. Po co…