12 najlepszych atrakcji w Zakopanem dla dzieci i młodzieży

Zakopane jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Polsce. Jest także miastem pełnym młodych ludzi

Zakopane, nazywane częstokroć Zimową Stolicą Polski, jest najwyżej położonym miastem w Polsce. Usytuowane jest u podnóża Tatr, naszych najwyższych gór. Co roku do Zakopanego przybywają tysiące turystów, nie tylko z naszego kraju. Przyjeżdżając tu razem z dziećmi warto nasz pobyt dostosować specjalnie do ich potrzeb oraz możliwości. Niekoniecznie dobrym pomysłem jest wybieranie się z malcem na wielokilometrowe, połączone często z trudną wspinaczką wędrówki po górach. Także poza szczytami górskimi możemy dobrze się bawić, przyjemnie spędzać czas i chłonąć niepowtarzalną atmosferę tego przepięknie położonego u stóp Tatr miasta.

Zakopane jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Polsce. Jest także miastem pełnym młodych ludzi. Z tego też powodu musi dostosowywać swoje atrakcje, tak by miasto tętniło życiem.

Jakie ciekawe atrakcje mogą znaleźć dla siebie dzieci i młodzież?

1. Krupówki

Krupówki

Z pewnością warto wraz dziećmi zobaczyć Krupówki, czyi reprezentacyjny deptak Zakopanego. Spacerują tu i odpoczywają wszyscy przyjezdni, zarówno wczasowicze, którzy nie lubią wspinać się po górach, jak i turyści zmęczeni długimi wędrówkami. Wzdłuż ulicy ciągnie się nieprzerwany rząd kawiarni, restauracji, sklepów oraz stoisk z rękodziełem ludowym. Tu warto udać się po męczącym dniu na górskim szlaku, aby napić się góralskiego grzańca (to propozycja dla rodziców !), przekąsić oscypki oraz pstryknąć zdjęcie z białym misiem, tak lubiane przez najmłodszych.

2. Park Janosika

Park Janosika

Na najmłodszych czeka w samym centrum Krupówek unikatowa sala zabaw – Park Janosika. Znajdziemy wewnątrz wspaniałe wielopoziomowe konstrukcje wypełnione przeszkodami, a także liczne zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami, tor pontonowy, zakręcone korytarze, ogromne śnieżne kule, siatki do wspinaczki, mini boisko do gry w piłkę nożną oraz koszykówkę. W Janosiku można pobawić się gigantycznymi piankowymi lub magnetycznymi klockami, dzięki którym stworzyć można wyjątkowe konstrukcje. W Parku Janosika zadbano o każdy najdrobniejszy szczegół i zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa najmłodszych. Wnętrze jest pełne wesołych kolorów, które pozytywnie wpływają na dzieci. Wnętrze sali zabaw to nie tylko plastik i kolory – znajdziemy tu bardzo wiele elementów ze sztuki ludowej ! Jest tu mnóstwo elementów wykonanych z naturalnego drewna, ze zdobieniami w stylu podhalańskim. Wchodząc do „Janosika” czujemy się zupełnie jak w chacie góralskiej – tutaj nawet mebelki w domkach dla lalek mają ładne elementy znane z góralskiej sztuki ludowej! Rodzice mogą odpocząć przy kawie lub herbacie, skosztować ciast i deserów, podczas gdy ich pociechy będą radośnie bawić się wśród przygotowanych dla nich atrakcji. Rodzice skorzystać mogą z Mini Biblioteczki, a po skończonej zabawie razem z dziećmi zjeść smaczny posiłek. Wiadomo bowiem nie od dziś, że świetna zabawa zaostrza apetyt!

3. Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Willa Koliba

Będąc w Zakopanem warto odwiedzić Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba. Sam Stanisław Witkiewicz w XIX wieku walczył o promowanie stylu zakopiańskiego. Do dziś jego dom zbudowany w tym pięknym stylu, mimo iż był wielokrotnie przebudowywany, nadal robi na przyjezdnych ogromne wrażenie. Dzieciom z pewnością spodoba się taka typowo góralska chata, będąca jakby żywcem wyjęta z bajki.

4. Gubałówka

Gubałówka
Widok z Gubałówki

To niewysoka góra, na którą można wjechać kolejką, która wygląda jak miniatura tramwaju. Kolejka na Gubałówkę została wybudowana w roku 1938. Urządzenia napędowe oraz wagonik sprowadzono ze Szwajcarii. Wjazd nią na górę z pewnością bardzo spodoba się najmłodszym. Wagoniki wwożą turystów na sam szczyt, jadąc po szynach z dolnej stacji, znajdującej się prawie w samym centrum Zakopanego. Jednorazowo kolejką może jechać 120 osób, średni czas jazdy to ok. czterech minut. Gubałóka to miejsce ogromnie popularne wśród turystów. Większość przyjezdnych swą pierwszą wizytę w Tatrach zaczyna właśnie od tego szczytu. Nic zresztą w tym dziwnego. Panorama gór z Gubałówki jest nie tylko wyjątkowo malownicza, ale też niezwykle rozległa. Obejmuje Tatry Polskie, Gorce i Podhale, a przy dobrej widoczności także Pieniny i Beskid Sądecki. Można również dostrzec spore fragmenty Tatr Słowackich oraz Beskidu i Pienin, leżących po stronie słowackiej. Dodatkowymi atrakcjami na szczycie Gubałówki są liczne sklepiki, stragany, bary, kafejki i restauracje, gdzie można miło spędzić czas i wbrew obiegowym opiniom smacznie i niedrogo zjeść. Nowością na Gubałówce jest zjeżdżalnia grawitacyjna, wspaniała atrakcja dla dzieci oraz ich rodziców. Organizatorzy proponują zjazd specjalnym wózkiem, serpentyną po wyprofilowanym torze ze szczytu góry w kierunku Zakopanego, po południowej stronie. Długość tego toru wynosi 700 metrów. Wózek obsługuje się za pomocą dźwigni i ręcznego hamulca. Nie musimy bać się przekroczenia prędkości – automatyczny hamulec zadziała, gdy przekroczymy 23 km/h. Na górę wrócić możemy wyciągiem. Zjeżdżalnia jest czynna od kwietnia aż do września, ze względów bezpieczeństwa bywa zamykana przy niesprzyjającej, deszczowej pogodzie.

5. Wypożyczalnia rowerów na Gubałówce

Rowerami z Gubałówki

Na szczycie Gubałówki znajdziemy także wypożyczalnię rowerów Butorowy Bike Rental. Na górę dojeżdżamy kolejką, co jest bardzo dogodne dla osób o nie najlepszej kondycji fizycznej, które jednak chcą skorzystać z tej wyjątkowej atrakcji, jaką jest jazda na rowerze w terenie górskim. Wypożyczając rower na Gubałówce i zjeżdżając nim do Zakopanego mamy tylko z górki! Wypożyczalnia Butorowy Bike Rental daje turystom możliwość pozostawienia roweru w wyznaczonym miejscu w samym centrum Zakopanego, co jest niewątpliwie bardzo dużym ułatwieniem dla turystów.

6. Park śnieżnych zabaw

snowzabawa
źródło: www.snowzabawa.pl

W okresie zimowym na szczycie Gubałówki czeka na najmłodszych niepowtarzalny park śnieżnych zabaw – Park Rozrywki Snow Zabawa. Jest to oferta skierowana do wszystkich – niezależnie od wieku, którzy lubią zimową zabawę. Snowzabawa to świetna oferta dla wszystkich, którzy lubią się bawić, niezależnie od wieku i płci. Na uczestników zabawy czeka wiele atrakcji – snow rafting, snow tubing, jazda na skuterach śnieżnych po specjalnym torze (również dla dzieci!), tor saneczkowy, ćwiczenia na równowagę prowadzone na specjalnej desce snowboardowej, wycieczki na rakietach śnieżnych oraz wiele, wiele innych.

7. Snowlandia

snowlandia
źródło: www.snowlandia.pl

W okresie zimowym na najmłodszych (ale nie tylko) czeka wiele atrakcji w tej przepięknej Zimowej Stolicy Polski. Jedną z ciekawostek jest przepiękny Lodowy Zamek, czy może raczej ogromne śnieżne królestwo, pełne zagadkowych tuneli, skrytych komnat oraz śnieżnych tronów, na które można się wspiąć. Zamek usytuowany jest bardzo dogodnie, w sąsiedztwie Wielkiej Krokwi. Spędzić tu można sporo czasu, a nasze pociechy poczują się jak prawdziwa Królowa Śniegu !

8. Morskie Oko

morskie oko

Bez wątpienia Morskie Oko jest największym i zarazem najsłynniejszym jeziorem w Tatrach. W lecie nad jego wodami wypoczywają tłumy turystów, choć dojście tu jest dość męczące i trwa ponad dwie godziny! Kto ma ochotę, może uprzyjemnić sobie drogę przejażdżkę góralską bryczką zaprzężoną w dwa konie. Wóz taki nazywany jest fasiągiem. Znad jeziora roztacza się przepiękny widok na Tatry, w tym na ich najwyższy szczyt po polskiej stronie – Rysy.

9. Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch to bardzo popularny cel tatrzańskich wycieczek górskich. Tę wysoką górę (1987 m n. p. m) całkiem łatwo może zdobyć każdy turysta, gdyż na jej szczyt wjeżdża najsłynniejsza polska kolejka linowa. Dzięki niej można bez wysiłku pokonać prawie kilometr różnicy wysokości.

10. Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Dla wszystkich fanów skoków narciarskich niewątpliwą atrakcją będzie skocznia Wielka Krokiew. Na miejscu można zakupić bilet i wjechać na sam jej szczyt, aby przekonać się, z jak wysoka skaczą najlepsi mistrzowie w tej dyscyplinie. Dzieci mogą z bliska zobaczyć, jak wygląda skocznia znana dotąd tylko z relacji w telewizji.

11. Aqua Park

aquapark
źródło: www.aquapark.zakopane.pl

W czasie niepogody, niezależnie od pory roku, warto wybrać się wraz dziećmi do Aqua Parku w Zakopanem. Jest to niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju atrakcja z w przepięknym widokiem na Tatry, a przy tym jedyny tego typu obiekt w Zakopanem i okolicy. Aqua Park jest miejscem które łączy w sobie walory sportowe, rekreacyjne, lecznicze i rozrywkowe. Te tereny od dawien dawna znane są z występujących tu gorących źródeł. W wieku XIX otwarto tu pierwsze termy na Podhalu. Niestety z czasem gorące wody połączyły się z tymi, które spływały z lodowatych górskich potoków i termy ostygły. W latach sześćdziesiątych XX-go wieku odnaleziono nowe pokłady wód termalnych pod Antałówką. i ostatecznie na początku XXI wieku otwarto Aqua Park w dzisiejszej formie. Warto tu zrelaksować się po długiej, górskiej wędrówce, lub po prostu spędzić miło czas podczas niepogody. Możemy tu skorzystać z dwóch krytych basenów – jeden z nich jest typowym pływackim z trzema torami, a drugi jest rekreacyjny z kaskadami, biczami wodnymi, przeciwprądami, gejzerami, masażami ścienno-dennymi a także z leżakami podwodnymi. Główną atrakcję Aqua Parku jest kompleks 5 zjeżdżalni, których łączna długość wynosi blisko 320 m, a także niepowtarzalna dzika rzeka z rwącym nurtem i 6 wanien z hydromasażami. Dla osób poszukujących wyjątkowego relaksu stworzony tu został również Świat Saun, w którym znajdują się: sauna fińska i solankowa, kabina zimowa, biosauna, łaźnia parowa i pokój relaksacyjny. Dzieci mogą bezpiecznie korzystać ze stworzonego z myślą o nich brodzika ze zjeżdżalniami, fontannami i kolorowymi, interaktywnymi zabawkami w kształcie zwierząt. Brodzik ma bezpieczną głębokości 30 cm oraz temperaturę wody 33 stopnie Celsjusza. Temperatura wody termalnej w poszczególnych basenach waha się od 29 do 33 stopni Celsjusza. Na terenie AquaParku zlokalizowane są również inne atrakcyjne obiekty dla turystów, na przykład : kręgielnia, sale fitness oraz obiekty gastronomiczne. Na trzecim piętrze Aqua Parku znajdziemy centrum rozrywki dla całej rodziny. Są tu tory do gry w kręgle, restaurację a także sala zabaw dla dzieci. Ta ostatnia propozycja to raj dla naszych milusińskich. Znajdą tam ściankę wspinaczkową, basen z piłeczkami, domek zabaw ze zjeżdżalnią i różnego rodzaju klocki do zabawy.

12. Sale zabaw dla dzieci

sale zabaw

Kiedy pogoda nie sprzyja górskim wycieczkom, wieje i pada, warto poszukać dla najmłodszych jakichś atrakcji pod dachem. Dobrym rozwiązaniem mogą być sale zabaw dla dzieci. Warto odwiedzić unikatową Mini Cafe. Jest to jedyna taka w Zakopanem kawiarnia z widokiem na Tatry i skocznię narciarską, połączona z salą zabaw dla naszych pociech. Kiedy nasze dzieci będą spędzały beztrosko czas szalejąc w basenie z kulkami, na licznych zjeżdżalniach czy wspinaczkowych konstrukcjach, dorośli mogą zrelaksować się przy pysznej kawie. Można również skorzystać z usługi opieki nad naszymi pociechami i wybrać na obiad lub kolację, gdyż piętro wyżej znajduje się restauracja Góralski Browar. Dzieci zachwycą z pewnością kolorowe wnętrza, piankowe i magnetyczne klocki, z których wznieść mogą fantastyczne budowle. Nie brakuje tu również gier oraz interaktywnych paneli edukacyjnych. Zmęczone zabawą ruchową dzieci mogą usiąść z przekąską i obejrzeć bajkowy seans filmowy.
Sprawdź też:
Tofu to wyjątkowy sojowy biały twarożek, który powstaje w trakcie…