10 najlepszych ciekawostek o starym mieście w Warszawie

stare miasto w Warszawie

Warszawa, nasza stolica, główne miasto województwa mazowieckiego, liczy sobie obecnie około 2 milionów mieszkańców. Jest głównym ośrodkiem politycznym, naukowym, gospodarczym oraz kulturalnym kraju. Znajdują się tu siedziby najważniejszych urzędów centralnych, ambasady innych krajów, polski Parlament.

Być może nasza stolica nie jest potęgą jeśli chodzi o turystykę, nie da się jej jednak odmówić niepowtarzalnego klimatu, nowoczesnego charakteru śródmieścia oraz unikatowych zabytków i licznych miejsc naznaczonych historią.

W centrum znajdziemy drapacze chmur ze szkła i stali, na Starówce obejrzymy pozostałości zabudowy sprzed wieków oraz blokowiska na obrzeżach miasta.
W czasie drugiej wojny światowej, w latach 1939-1945 wiele kamienic zostało zniszczonych, jednakże na Listę zabytków UNESCO wpisano Stare Miasto, które w latach 40-tych ubiegłego wieku popadło w kompletną ruinę z powodu działań wojennych.

Wizytówką Warszawy jest niewątpliwie Stare Miasto, przepięknie odbudowane po licznych zniszczeniach z okresu drugiej wojny światowej. Zrekonstruowano je według dawnych planów, wzniesiono niemal od zera z pozostałych po wojnie gruzów.

Starówka w Warszawie

Nie mylmy historycznego warszawskiego Starego Miasta z Nowym Miastem. Obie te te części Warszawy należą do Starówki. Różnią się najwyżej 6 miesiącami od daty ich ponownych narodzin.

Spacerując wąskimi uliczkami mamy wrażenie, że czas się tu zatrzymał, ale pamiętać należy, że większość kolorowych, pięknych kamienic oraz rozmaitych zdobiących je dekoracji została zrekonstruowana ponad pół wieku temu. To właśnie tutaj znajdziemy takie najciekawsze, najbardziej charakterystyczne, uwieczniane na pocztówkach dla turystów miejsca jak Plac Zamkowy z monumentalnym Zamkiem, Rynek Starego Miasta, Staromiejską Syrenkę, Górkę Gnojną, Kamienne Schodki oraz Barbakan.

Odbudowany od podstaw po zniszczeniach wojennych Zamek Królewski należy do najchętniej odwiedzanych atrakcji Warszawy. Obejrzeć możemy w jego komnatach cenne eksponaty, m. in. królewskie trony. U stóp Zamku, od strony Wisły, znajdują się pieczołowicie odrestaurowane podcienia – Arkady Kubickiego – i dwupoziomowe ogrody. Warto zobaczyć te wszystkie miejsca, ale również zajrzeć tam, gdzie przeważnie nie prowadzą nas przewodnicy.

Warszawska Starówka jest jedynym założeniem urbanistycznym, które zostało w całości odbudowane po zniszczeniach wojennych i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodnicznego Ludzkości UNESCO.

Nad Placem Zamkowym góruje monumentalna kolumna Zygmunta. Wzniesiona została w XVII wieku i wysoka jest na około 22 metry. Jest to najstarszy i zarazem najwyższy pomnik stolicy. Upamiętnia on naszego władcę, króla Zygmunta III Wazę, który w 1596 roku przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Pomnik w czasie działań drugiej wojny światowej legł w gruzach – jego obecny trzon ustawiono w 1949 roku. Kolumna jest zawsze bardzo chętnie oblegana – to pod nią umawiają się wszyscy chcący spotkać się na Starówce.

Niektórzy historycy i architekci współcześni uważają, że obecne Stare Miasto jest znacznie ładniejsze od tego zburzonego. Wzmiankuje się, iż przed wojną tereny te zamieszkiwała głównie biedota miejska. Były tutaj obskurne, drewniane przybudówki oraz rozpadające się, brudne szopy

Czy wiesz, że w Warszawie znajduje się więcej niż jeden pomnik syrenki? Jeden z pomników warszawskiej Syrenki – opiekunki i symbolu stolicy, znajduje się na Rynku Starego Miasta. Drugi natomiast ustawiono w pobliżu mostu Świętokrzyskiego. Inne wizerunki pół kobiety, pół ryby można spotkać na terenie całego miasta. Według jednej z legend Syrenka broni miasta w podzięce za uratowanie jej z rąk kupca, który ją porwał. Postać Syrenki trafiła do warszawskiego herbu w I. połowie XIV w.

W Warszawie najpopularniejszymi słodyczami są wuzetki i zygmuntówki. Słodkie symbole stolicy kupić możemy w wielu cukierniach, ale zdecydowanie najlepiej smakują te jedzone w przytulnych staromiejskich kawiarniach.

Będąc na warszawskiej starówce warto wybrać się na malowniczą ulicę Kozią. Znajdziemy tu charakterystyczny „most westchnień”, łączący kamieniczki po obu stronach ulicy, Jest tu również jedno z najciekawszych warszawskich muzeów: założone z inicjatywy rysownika Eryka Lipińskiego Muzeum Karykatury, prezentujące zbiory grafik, malarstwa i fotografii satyrycznych. Miejsce w 2015 roku docenił brytyjski dziennik „The Guardian”, umieszczając je na liście dziesięciu najbardziej unikatowych muzeów w Europie.

4.2/5 - (liczba ocen: 9)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.