15 Najlepszych Atrakcji w Warszawie w 2023 roku

Pałac Kultury i Nauki

Do Warszawy, naszej stolicy, powinien przyjechać każdy. Jest to niezwykle ciekawe miasto, w którym miejsca historyczne, zabytkowe, nieraz naznaczone krwawymi losami naszych dziejów graniczą w najnowocześniejszymi budynkami. Napisaliśmy już jakie są atrakcje dla dzieci w Warszawiegdzie dobrze zjeść w Warszawie. Tym razem przedstawiamy 15 najlepszych atrakcji w Warszawie.

Jest to główne największe miasto województwa mazowieckiego zamieszkuje obecnie około dwóch milionów ludzi a na jego ulicach codziennie pojawiają się tysiące innych – przyjezdnych, biznesmenów, turystów. Odwiedzają zlokalizowane najważniejsze w kraju urzędy, jak również ambasady i konsulaty, muzea, sale widowiskowe.

Zobacz też -> Jakie są najlepsze atrakcje dla młodzieży w Warszawie.

Co warto zobaczyć w Warszawie

Warto się wybrać i poznać to miasto choć trochę, gdyż jest naznaczone historią. Boleśnie, dramatycznie potraktowane w czasie II wojny światowej miasto odradza się do życia jako nowoczesna, europejska metropolia. Jest sporo miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, zwiedzić, obejrzeć. Warszawa większości naszych rodaków kojarzy się przede wszystkim z wybudowanym w latach 50-tych Pałacem Kultury i Nauki, odrestaurowanym po wojnie Zamkiem Królewskim i stojącą niedaleko Kolumną Zygmunta, a także z przepięknym, chętnie odwiedzanym parkiem – Łazienkami Królewskimi. Jednakże atrakcyjnych, wartych odwiedzenia miejsc jest znacznie więcej – i nadal ich przybywa!

BE HAPPY MUSEUM WARSZAWA

Model. Sylwia Stasińska. Sesja dla marki Lovet Shoes.

Na ponad 800m2 wielbiciele social mediów mogą zrobić niezliczoną ilość zdjęć na tle barwnych autorskich scenografii. Oryginalny Harley Davidson, karuzela z jednorożcami czy wanna z kwiatową scenografią działają na wyobraźnię i inspirują. W pierwszym Muzeum Szczęścia i Iluzji można nie tylko organizować sesje fotograficzne, ale również kręcić teledyski czy też po prostu miło spędzić czas w sposób twórczy i niestandardowy.

Model. Halinka Wiśniewska, Fot. Marcin Szymański. Sesja dla marki Miss City.

Ta kreatywna przestrzeń to gratka dla fanów mediów społecznościowych, profesjonalnych twórców, a także rodzin z dziećmi czy grup znajomych. Niepowtarzalne scenografie z kultowymi donatami, ogromnymi słodyczami czy bajkowymi jednorożcami zachęcają do wykonania serii ujęć, a następnie udostępnienia ich w social media. W Be Happy Museum można także spędzić czas w pokojach iluzji, odrywając się od rzeczywistości na dłuższą chwilę.

Model. Ola Szkołda. Fot. Fotomorfoza

Be Happy Museum Warszawa działa w Atrium Reduta i jest czynne od poniedziałku do soboty od 10.00 do 21.00, a także w niedziele od 10.00 do 20.00. Bilety można nabyć stacjonarnie i online na stronie muzeum – https://behappymuseum.com.

Model. Kamelemona. Fot. Paweł Kot

CENNIK BILETÓW:

  • bilet normalny – 45 zł od poniedziałku do piątku/50zł w weekend
  • bilet ulgowy – 40 zł od poniedziałku do piątku/45zł w weekend

Dzieci poniżej 3 roku życia wchodzą za 1zł.

Fot. Jarek Keyn. Modelka. Eliza Dobrzyńska.

Zachęcamy do nabycia biletów online:
https://behappymuseum.com/bilety

Sprawdź więcej szczegółów:
www.behappymuseum.com
www.facebook.com/behappymuseum
www.instagram.com/behappymuseum

1. Pałac Kultury

pałac kultury

Jeżeli przybędziemy do Warszawy pociągiem, to tuż obok Dworca Centralnego czekać na nas będzie jedna z głównych atrakcji miasta, czyli znany doskonale wszystkim Pałac Kultury. Ten najwyższy w kraju budynek powstał w latach 1952-1954 i był prezentem od narodu radzieckiego dla Polaków. Trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Warszawę bez niego, stał się jej symbolem i jednoznacznie z nią się kojarzy. Pomysłodawcą budowy był sam Józef Stalin, a architektem Lew Rudniew. Obecnie jest to miejsce, gdzie organizuje się liczne wystawy, koncerty oraz inne wydarzenia kulturalne.

Najważniejsze, najbardziej prestiżowe imprezy odbywają się w Sali Kongresowej. W Pałacu Kultury i Nauki swoją siedzibę ma m. in. Polska Akademia Nauk, a także odbywają się posiedzenia Rady Miasta stołecznego Warszawa. Dla turystów przygotowano nie lada atrakcję, a mianowicie można windą dostać się na znajdujący się na jego trzydziestym piętrze taras widokowy i stamtąd podziwiać szeroką panoramę miasta. Spoglądając na wschód zobaczymy czerwone dachy Starówki, wieże dawnego Traktu Królewskiego a także Pragę, odciętą od reszty miasta wijącą się rzeką i zlokalizowaną wśród bujnej zieleni.

Gdy spojrzymy na południe, zobaczymy pozostałości zabudowań XIX-wiecznych, które odbudowane zostały po zawieruchach drugiej wojny światowej. Zachód miasta najeżony jest szklano-stalowymi drapaczami chmur, natomiast na północy ciągną się zbudowane po wojnie osiedla. Warto wiedzieć, że na 42 piętrze Pałacu Kultury i Nauki w roku 2000 odsłonięto Zegar Milenijny, który jest jednym z najwyżej położonych zegarów wieżowych na całym świecie. W Pałacu Kultury warto odwiedzić niezwykle ciekawe Muzeum Techniki.

Być może Warszawa nie jest największą krajową potęgą jeśli chodzi o ruch turystyczny, jednak nie można jej odmówić niepowtarzalnego klimatu, nowoczesnego, europejskiego charakteru śródmieścia oraz unikatowych zabytków i licznych miejsc naznaczonych dramatyczną i krwawą nieraz historią. W centrum miasta zobaczymy nowoczesne biznesowe drapacze chmur ze szkła i stali, w obrębie Starówki przejdziemy się szlakiem dawnych pozostałości zabudowy sprzed kilku wieków, natomiast na obrzeżach oraz wielkie, rozległe blokowiska na obrzeżach miasta.

2. Stare miasto

stare miasto

W okresie, gdy na ziemiach Polski toczyły się działania drugiej wojny światowej, w latach 1939-1945, wiele z zabytkowych kamienic zostało doszczętnie zniszczonych. Mimo to jednak na Listę zabytków UNESCO zostało wpisane całe Stare Miasto, które w latach 40-tych ubiegłego wieku popadło w kompletną ruinę z powodu zniszczeń spowodowanych działaniami wojennymi.

Wizytówką Warszawy jest niewątpliwie Stare Miasto, przepięknie odbudowane po licznych zniszczeniach z okresu drugiej wojny światowej. Zrekonstruowano je według dawnych planów, wzniesiono niemal od zera z pozostałych po wojnie gruzów.

Nie mylmy historycznego warszawskiego Starego Miasta z Nowym Miastem. Obie te te części Warszawy należą do Starówki. Różnią się najwyżej 6 miesiącami od daty ich ponownych narodzin.

Warto wiedzieć, że warszawska Starówka jest jedynym założeniem urbanistycznym, które zostało w całości odbudowane po zniszczeniach wojennych i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.

Zwiedzając malowniczą warszawską Starówkę warto odwiedzić niezwykłą ulicę Kozią. To właśnie tu znajduje się bardzo ciekawy „most westchnień”, łączący kamieniczki po obu stronach ulicy. Znajduje się tu także jedno z najciekawszych warszawskich muzeów: założone z inicjatywy rysownika Eryka Lipińskiego Muzeum Karykatury, gdzie prezentowane są zbiory grafik, malarstwa i fotografii satyrycznych. W roku 2015 brytyjski dziennik „The Guardian” umieścił je na liście dziesięciu najbardziej unikatowych muzeów w Europie.

3. Plac Zamkowy

Kolumna Zygmunta

W Warszawie koniecznie musimy odwiedzić Plac Zamkowy, który bez wątpienia jest wraz z otaczającą go zabudową jedną z najważniejszych i najbardziej kojarzących się z Warszawą atrakcji. Plac ten został wyznaczony na początku XVIII wieku. Znajduje się na nim słynna Kolumna Zygmunta III Wazy. Również i ten pomnik, podobnie jak otaczająca go zabudowa, runął podczas niemieckich bombardowań i został odtworzony po wojnie. Oryginalny monument został wybudowany w 1644 roku na zlecenie króla Władysława IV Wazy w hołdzie jego ojcu. Warto udać się do Zamku Królewskiego, którego historia sięga XII wieku. Wtedy to właśnie zamek został zbudowany jako siedziba książąt mazowieckich. Przez lata stanowił reprezentacyjną siedzibę polskich władz, jak również niemieckiego gubernatora. W budynku obecnie można zwiedzić ciekawą ekspozycję muzealną.

Spacerując wąskimi uliczkami Starego Miasta często ulegamy wrażeniu, że czas się tu zatrzymał. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że większość tych pięknych, kolorowych, zadbanych kamienic a także rozmaitych zdobiących je dekoracji została tuż po wojnie zrekonstruowana lub wręcz zbudowana na nowo, z gruzów. To właśnie w tych okolicach znajdziemy najciekawsze, najbardziej charakterystyczne, uwieczniane na pocztówkach dla turystów miejsca, jak Plac Zamkowy z monumentalnym Zamkiem, Rynek Starego Miasta, Staromiejską Syrenkę, Górkę Gnojną, Kamienne Schodki oraz Barbakan.

4. Łazienki Królewskie

łazienki

Warszawa to miasto, w którym wbrew pozorom jest sporo zieleni. Wspaniałe, rozległe parki są tutaj wyjątkowo dobrze utrzymane, co sprzyja temu, by spędzać w nich wolny czas. Nie sposób nie wspomnieć o Łazienkach Królewskich, czyli ulubionym parku warszawiaków, odwiedzanym równie chętnie przez przybywających do stolicy turystów. W samym sercu tej oazy zieleni znajduje się letnia rezydencja ostatniego króla Polski, czyli Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Park wziął swoją niezwykłą nazwę od powstałej w XVII wieku łaźni, która sto lat później została przebudowana na pałac. To właśnie tu, w słynnym Pałacu na Wyspie, król Stanisław August Poniatowski wydawał swoje obiady czwartkowe, na które zapraszani byli ówcześni najznamienitsi goście, uczeni i poeci. Dziś jest tutaj wspaniałe muzeum, w którym oglądać można ekspozycje obrazów z królewskich kolekcji.

Na terenie parku warto zobaczyć amfiteatr, oranżerię, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, XVIII-wieczny teatr dworski oraz liczne pełne uroku rzeźby. Latem koniecznie trzeba wziąć udział w jednym ze słynnych koncertów Chopinowskich pod gołym niebem. W okresie letnim koncerty odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 12:00 i 16:00. Wystarczy usiąść na zielonej trawie i rozkoszować się pięknem klasycznej muzyki fortepianowej.

5. Zamek Królewski

Zamek Królewski

Odbudowany od podstaw po zniszczeniach wojennych Zamek Królewski należy do najchętniej odwiedzanych atrakcji Warszawy. Obejrzeć możemy w jego komnatach cenne eksponaty, m. in. królewskie trony. U stóp Zamku, od strony Wisły, znajdują się pieczołowicie odrestaurowane podcienia – Arkady Kubickiego – i dwupoziomowe ogrody. Warto zobaczyć te wszystkie miejsca, ale również zajrzeć tam, gdzie przeważnie nie prowadzą nas przewodnicy.

6. Multimedialny Park Fontann

Multimedialny Park Fontann

Ten park jest w pobliżu starego miasta. Zobaczyłem piękne miejsce pełne świateł i chciałem się przyjrzeć. Światła tańczyły przy muzyce. Bardzo piękne. Jedno z najbardziej lubianych przeze mnie miejsc w Warszawie.

7. Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego

W stolicy niezwykle żywa jest nadal pamięć o II wojnie światowej. Z tego też powodu warto zwiedzić jedno z najciekawszych warszawskich muzeów, czyli to poświęcone historii Polaków walczących w Powstaniu Warszawskim. To właśnie tutaj w niezwykle innowacyjny, nowoczesny sposób, z wykorzystaniem multimedialnych technologii przedstawiono historię sprzed siedemdziesięciu lat.

Muzeum zajmuje ponad 3000 m2 i mieści się na terenie dawnej elektrowni tramwajowej. Wnętrze tego monumentalnego Muzeum przypomina ulice ogarniętej wojną Warszawy z czasów wojny, a sale są rozmieszczone tak, by uwzględniać chronologię wydarzeń. Największymi atrakcjami tego miejsca są bez wątpienia replika bombowca Liberatora B-24J oraz wieża widokową, na ścianach której zapisano nazwiska poległych. To naznaczone bolesnymi śladami naszej historii miejsce dobrze jest odwiedzić razem z dzieckiem. W niebanalny sposób przybliżone zostaną mu dzieje jego dziadków. Znajdziemy tutaj między innymi Salę Małego Powstańca, w której animatorzy z wykorzystaniem zabawek i łamigłówek przybliżają historię Powstania Warszawskiego.

8. Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich

Kolejnym wartym obejrzenia muzeum jest otwarte nie tak dawno Muzeum Historii Żydów Polskich. Upamiętniono istniejącą od ponad tysiąca lat historię dwóch żyjących obok siebie narodów – polskiego i żydowskiego. Nowoczesne interaktywne wystawy zaprezentują ciekawą podróż poprzez wieki. Sam budynek muzeum zachwyca oryginalnym projektem i jest jednym z najładniejszych budynków współczesnej Warszawy.

9. Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik
źródło: Alina Zienowicz / Wikipedia

Jedną z najnowszych, powstałych w ostatnich latach, ale już cieszących się ogromną popularnością atrakcji Warszawy jest unikatowe na skalę kraju Centrum Nauki Kopernik. To jedno z największych takich miejsc w Europie gromadzi ponad 500 eksponatów, przybliżających zawiłości biologii, chemii, fizyki, astronomii i wielu innych nauk. Oprócz wystaw stałych – takich jak Człowiek i środowisko, Świat w ruchu, Korzenie cywilizacji, Bzzz!, Strefa światła i Re: generacja można tutaj oglądać liczne, często się zmieniające wystawy czasowe.

Centrum Nauki Kopernik to nie tylko miejsce atrakcyjne dla dzieci, ale również dla ich rodziców. Tutaj wszystkich eksponatów można dotykać i używać. Dorośli także znajdą sporo ciekawostek dla siebie. Całe rodziny mogą wziąć udział w zorganizowanych warsztatach edukacyjnych z różnych dziedzin nauki lub obejrzeć spektakl teatru robotów. Wystawy w Centrum Nauki Kopernik eksploruje się wszystkimi zmysłami! To wspaniała atrakcja na długie godziny, bez problemu można tu spędzić cały dzień i zupełnie się nie nudzić!

10. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III

Jest to absolutnie wspaniały pałac z pięknymi ogrodami wartymi odwiedzenia przez cały rok. W zimowe noce pałac i otaczające go ogrody ozdobione są tysiącami świateł o różnej tematyce. Dla miłośnika sztuki – niesamowita kolekcja antyków nie tylko sztuki europejskiej, ale i orientalnej, a także egipskich i greckich. Dla innych – posągi i fontanny otoczone kolorowymi ogrodami z asortymentem absolutnie pięknych kwiatów.

11. Ogród Saski

Ogród Saski

Piękne ogrody, w których można było usiąść i zrelaksować się oraz obserwować mieszkańców. Jestem totalnie szczęśliwy, że znalazłem to miejsce. Mieliśmy niesamowity spacer i spędziliśmy miło czas. Zalecamy zaplanowanie 2-godzinnej wizyty.

12. Pałac Prezydencki

Pałac Prezydencki

Dobrze strzeżony i często fotografowany. Ten piękny neoklasycystyczny budynek jest miejscem, w którym mieszka prezydent Polski i jest cały czas silnie strzeżony. Jedno z najważniejszych miejsc w Warszawie. Na Krakowskim Przedmieściu, bardzo dobra lokalizacja. Byłoby miło zobaczyć go od wewnątrz, a nie tylko z zewnątrz.

13. Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe
źródło: Muzeum Narodowe / Wikipedia

To muzeum jest dość duże, łatwo jest stracić co najmniej kilka godzin, ponieważ jest tu tak wiele różnych dzieł sztuki. Warto zobaczyć żywy obraz Bitwa pod Grunwaldem (Matejko), który jest łatwo rozpoznawalny dla nas wszystkich. Bonusem jest XIX-wieczny obraz Ratusza Wileńskiego. Niezwykle pouczające i ciekawe kilka godzin spędzonych w tym miejscu. Wspaniały budynek, w którym mieści się to muzeum. Świetna lokalizacja i układ. Łatwa nawigacja. Polecam wszystkim.

14. Pole Mokotowskie

Pola Mokotowskie

To rozległy park między domami studenckimi a Biblioteką Narodową, więc jest pełen studentów. Jest tu wiele drzew, sztuczny staw, kilka pubów itp. Poszliśmy tam na spacer i późny obiad w pierwszy dzień długiego weekendu. Mnóstwo młodych ludzi albo grających w siatkówkę albo odpoczywającymi z przyjaciółmi.

15. Syrenka

syrenka

Symbolem stolicy, widocznym w jej herbie, jest syrenka – czyli pół-kobieta, pół-ryba. W mieście można zobaczyć aż dwa jej pomniki, a także wiele dekoracji wykorzystujących jej motyw. Jeden z pomników warszawskiej Syrenki znajdziemy na Rynku Starego Miasta. Natomiast drugi został umiejscowiony niedaleko Mostu Świętokrzyskiego. Warto poznać legendę o tej niezwykłej postaci. Podobno Syrenka po dziś dzień broni Warszawę w podzięce za uratowanie jej z rąk kupca, który ją porwał. Postać zmysłowej pół-kobiety, pół-ryby stała się warszawskim herbem w pierwszej połowie XIV w.

Znacie jeszcze jakieś inne ciekawe atrakcje w Warszawie? Napiszcie o nich w komentarzu na dole.

Czytaj dalej: Najlepsze Atrakcje 100 km od Warszawy

4.6/5 - (liczba ocen: 74)

Liczba komentarzy: 2

  • Bardzo celny, w poprawnym języku sformułowany wybór turystycznych atrakcji .Na szczególną pochwałę i rozwinięcie zasługuje informacja o bogactwie zieleni, której jest moim zdaniem , uwzględniając porównywalność przestrzeni, znacznie więcej niż ma jej Paryż i wiele innych stolic. I jeszcze jedna uwaga natury psychologicznej Otóż Warszawa była w swojej części lewostronnej zrównana, zniszczona w 90 procentach i nie ma tylu efektownych zabytków co Wiedeń, Praga i, Budapeszt , czy oczywiście Paryż, ale te które ma , zapewniają przeciętnemu turyście (nie szukającemu np. z powodów zawodowych specjalnych smaczków) wolność od zjawiska „zmęczenia pięknem”. I to jest jej niepodważalny atut

  • Jeśli jesteście miłośnikami sztuki to zdecydowanie do tej listy warto dodać Galeria Polskiej Młodej Sztuki (Goypa) 🙂 Warto tam zajrzeć, żeby zobaczyć wspaniałe dzieła młodych polskich artystów 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.