CiekawostkiPolska

50 Ciekawostek o Pałacu Kultury i Nauki

pałac kultury

Pałac Kultury i Nauki dla jednych jest ważnym symbolem Warszawy i zabytkiem, który przypomina o czasach komunizmu lat 50- tych i propagandzie przyjaznych stosunków polsko- radzieckich, ważnej dla naszej świadomości historycznej, dla drugich to „koszmarny sen pijanego cukiernika”, który powinien zostać  zburzony i zapomniany.

Z pewnością  dla wszystkich Polaków, obok Pałacu Królewskiego i Łazienek, to jedna z najbardziej  rozpoznawalnych  budowli stolicy. Poznajmy 20 ciekawostek o Pałacu Kultury i Nauki.

Zobacz też: Ciekawostki dla Dzieci o Warszawie

1. Obiegowa nazwa budynku to Pekin wzięła się od skrótu PKiN, jego budowę zakończono w czerwcu 1955, nadano mu imię Józefa Stalina. W 1956 roku usunięto jego imię z oficjalnej nazwy pałacu.

2. Ważnym aspektem komunistycznej propagandy było postawienie budowli w miejscu widocznym z każdego punktu miasta.

3. Wieżowiec powstał w 1175 dni.

4. Przy jego budowie na rusztowaniach pracowali w pocie czoła kobiety i mężczyźni.

Pałac Kultury i Nauki

5. Był budowany z ciekawych cegieł, każda z nich miała 105 otworów, co pełniło ważną funkcję izolacyjną, przy  mniejszym ciężarze budulca, konstrukcje oparto oczywiście na stali i betonie.

6. Głównym architektem był Lew Rudniew, naczelny architekt Józefa Stalina.

7. Projekt budynku powstał na kanwie istniejących w Moskwie „wysotek”, był darem narodów ZSRR dla zrujnowanej podczas wojny Warszawy.

8. Powstał wieżowiec liczący 46 kondygnacji, w tym dwie podziemne.

9. Kiczowata iglica wieżowca została wykorzystana w sposób praktyczny. Umieszczono na niej antenę telewizyjną, dzięki której warszawiacy mogli oglądać programy na żywo.

10. Znalazło się w nim  ponad trzy tysiące trzysta różnego rodzaju pomieszczeń: sportowych, teatralnych, muzealnych i naukowych.

11. Przy budowaniu Pałacu Kultury i Nauki pracowali polscy i radzieccy robotnicy- mieszkańcy osiedla „Przyjaźń”, powstało ono specjalnie dla nich na warszawskich Jelonkach, zbudowano tam przedszkola, żłobki, zaplecze kulturalne i oświatowe oraz małą fabryczkę prefabrykatów.

12. To najwyższy w Polsce budynek, który jest zabytkiem. w chwili oddania go do użytku był drugim najwyższym budynkiem w Europie.

13. Do rejestru zabytków został wpisany w lutym 2007 roku.

14. W Pałacu Kultury i Nauki jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc jest taras widokowy, na który można wjechać windą lub wejść po 696 schodach.

15. W roku 1996 jeden z licznych rekordzistów Księgi Guinnessa wjechał po nich na rowerze.

16. W mieszczącej się w budynku pałacu Sali Kongresowej do historii przeszły koncerty m.in. Jana Kiepury i Marleny Dietrich.

17. Nie każdy wie, że mieszkańcami wieżowca są sokoły pustułki, które są często obserwowane w okolicy,

18. Zegar milenijny, który został umieszczony na szczycie gmachu w 2000 roku, posiada drugą co do wielkości tarczę zegarową w Europie.

19. Podróż windą na taras widokowy trwa około 20 sekund, znajduje się on na wysokości 114 metrów.

20. Pałac Kultury i Nauki był bohaterem kilku ważnych polskich filmów, wśród których warto wspomnieć komedię  „Poszukiwany, poszukiwana”  z fenomenalną rolą Wojciecha Pokory.

21. W latach 90. XX wieku wieżowiec stał się przedmiotem licznych debat publicznych. Część społeczeństwa chciała jego wyburzenia, uważając go za symbol komunizmu, podczas gdy inni bronili jego wartości historycznej i architektonicznej.

22. W Pałacu Kultury i Nauki organizowane są liczne wydarzenia, takie jak targi, konferencje, warsztaty i wystawy, przyciągając rocznie setki tysięcy odwiedzających.

23. Wielu warszawiaków z żartem nazywa Pałac „najpiękniejszym miejscem w Warszawie”, ponieważ z jego tarasu widokowego nie widać samego Pałacu.

24. Pałac posiada własne kino, teatr, muzea i sale konferencyjne, co czyni go jednym z najbardziej wszechstronnych obiektów kulturalnych w stolicy.

25. Jego podziemia kryją wiele tajemnic. Opowiadane są legendy o tajnych przejściach i pomieszczeniach, które nigdy nie zostały odkryte.

26. Pomimo jego komunistycznych korzeni, Pałac Kultury i Nauki stał się symbolem nowoczesnej Warszawy i jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w stolicy.

27. Wewnątrz pałacu znajduje się ogromna biblioteka, która gromadzi liczne zbiory literatury z różnych dziedzin.

28. W latach swojego istnienia Pałac był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, od wizyt zagranicznych delegacji po duże manifestacje społeczne.

29. Ciekawostką jest to, że choć wieżowiec nazywany jest „Pałacem Kultury i Nauki”, to w rzeczywistości nigdy nie był miejscem prowadzenia badań naukowych. Jego nazwa ma bardziej symboliczny charakter.

30. Wokół pałacu rozciąga się plac Defilad, który przez lata był miejscem wielu parad, uroczystości oraz innych ważnych wydarzeń dla mieszkańców Warszawy.

31. W 2010 roku, na placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki, odbył się wielki koncert upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej, w której zginęło wiele czołowych postaci polskiej polityki.

32. W jednym z pomieszczeń Pałacu Kultury i Nauki znajduje się najstarszy działający w Warszawie bowling, który przez lata przyciągał zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów.

33. W latach 80. XX wieku na jednym z tarasów pałacu działała popularna kawiarnia „Panorama”, która oferowała niesamowite widoki na panoramę miasta.

34. Pałac był pierwszym budynkiem w Polsce, który miał klimatyzację – w tamtych czasach był to prawdziwy luksus i nowość technologiczna.

35. W wieżowcu przez wiele lat działało planetarium, które umożliwiało mieszkańcom Warszawy podróż po kosmicznych przestworzach.

36. Wiele rzeźb, mozaik i fresków zdobiących wnętrza pałacu zostało wykonanych przez znanych artystów zarówno z Polski, jak i z Związku Radzieckiego.

37. W Pałacu Kultury i Nauki działa również teatr Lalka , który przez lata przyciągał dzieci i ich rodziców swoimi przedstawieniami.

38. Na terenie pałacu znajduje się również sala balowa, w której odbywały się eleganckie bale, imprezy i przyjęcia.

39. W latach 70. i 80. XX wieku w pałacu odbywały się liczne festiwale muzyczne, przyciągające zarówno polskie jak i zagraniczne gwiazdy muzyki.

40. Przed Pałacem Kultury i Nauki ustawiono pomnik Mikołaja Kopernika, hołdując wielkiemu polskiemu astronomowi i podkreślając rolę nauki w kulturze polskiej.

41. Choć Pałac jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Warszawie, wiele pokoleń warszawiaków nigdy nie miało okazji wejść do jego wnętrza – co świadczy o jego niezwykłej tajemniczości.

42. W ciągu swojego istnienia, wiele ciekawych anegdot wiązało się z Pałacem, w tym historia o kocie, który podobno mieszkał na jednym z wyższych pięter i był prawdziwą atrakcją dla odwiedzających.

43. W wieżowcu znajduje się jedna z największych w Polsce sal kinowych, która przez lata była miejscem wielu premier filmowych.

44. W ciągu lat istnienia pałacu, wiele znanych postaci miało okazję go odwiedzić – wśród nich byli m.in. Elizabeth Taylor, Neil Armstrong i Dalajlama.

45. Do lat 90. XX wieku przed pałacem stał symboliczny czołg T-34, który był darem od Związku Radzieckiego. Później został przeniesiony do Muzeum Wojska Polskiego.

46. Jednym z mniej znanych pomieszczeń pałacu jest stara sala prób, w której przez lata ćwiczyły polskie zespoły muzyczne.

47. W Pałacu Kultury i Nauki odbyły się także ważne wydarzenia sportowe, w tym mecze szachowe i zawody gimnastyczne.

48. Niektórzy twierdzą, że pałac jest nawiedzony. Opowieści o duchach, które miały tu pojawiać się w nocy, przyciągają wielu poszukiwaczy przygód i entuzjastów zjawisk paranormalnych.

49. Wewnątrz pałacu znajduje się wiele korytarzy i przejść, z których niektóre są dla publiczności niedostępne, co dodaje budynkowi tajemniczości.

50. Pomimo kontrowersji i debat dotyczących przyszłości pałacu, stał się on nieodłączną częścią krajobrazu Warszawy, świadectwem burzliwej historii Polski w XX wieku.

Czytaj dalej: Ciekawostki o naszej Stolicy