20 ciekawostek o Pałacu Kultury i Nauki

pałac kultury

Pałac Kultury i Nauki dla jednych jest ważnym symbolem Warszawy i zabytkiem, który przypomina o czasach komunizmu lat 50- tych i propagandzie przyjaznych stosunków polsko- radzieckich, ważnej dla naszej świadomości historycznej, dla drugich to ” koszmarny sen pijanego cukiernika”, który powinien zostać  zburzony i zapomniany.

Z pewnością  dla wszystkich Polaków, obok Pałacu Królewskiego i Łazienek, to jedna z najbardziej  rozpoznawalnych  budowli stolicy. Poznajmy 20 ciekawostek o Pałacu Kultury i Nauki.

Pałac Kultury i Nauki

1. Obiegowa nazwa budynku to Pekin, wzięła się od skrótu PKiN, jego budowę zakończono w czerwcu 1955, nadano mu imię komunistycznego zbrodniarza, wówczas zwanego wielkim dobroczyńcą naszego narodu – Józefa Stalina

2. Ważnym aspektem komunistycznej propagandy było postawienie budowli w miejscu widocznym z każdego punktu miasta.

3. Wieżowiec powstał w ekspresowym tempie 1175 dni.

4. Przy jego budowie na rusztowaniach pracowali w pocie czoła kobiety i mężczyźni.

5. Był budowany z ciekawych cegieł , każda z nich miała 105 otworów, co pełniło ważną funkcję izolacyjną, przy  mniejszym ciężarze budulca, konstrukcje oparto oczywiście na stali i betonie.

6. Głównym architektem był Lew Rudniew, naczelny architekt Józefa Stalina.

7. Projekt budynku powstał na kanwie istniejących w Moskwie ” wysotek”, był darem narodów ZSRR dla zrujnowanej podczas wojny Warszawy.

8. Powstał wieżowiec liczący 46 kondygnacji, w tym dwie podziemne.

9. Kiczowata iglica wieżowca została wykorzystana w sposób praktyczny. Umieszczono na niej antenę telewizyjną, dzięki której warszawiacy mogli oglądać programy na żywo.

10. Znalazło się w nim  ponad trzy tysiące trzysta różnego rodzaju pomieszczeń: sportowych, teatralnych, muzealnych i naukowych.

11. Przy budowaniu Pałacu Kultury i Nauki pracowali polscy i radzieccy robotnicy- mieszkańcy osiedla ” Przyjaźń”, powstało ono specjalnie dla nich na warszawskich Jelonkach, zbudowano tam przedszkola, żłobki, zaplecze kulturalne i oświatowe oraz mała fabryczkę prefabrykatów.

12. To najwyższy w Polsce budynek, który jest zabytkiem. w chwili oddania go do użytku był drugim najwyższym budynkiem w Europie.

13. Do rejestru zabytków został wpisany w lutym 2007 roku.

14. W Pałacu Kultury i Nauki jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc jest taras widokowy, na który można wjechać windą lub wejść po 696 schodach.

15. W roku 1996 jeden z licznych rekordzistów Księgi Guinnessa wjechał po nich na rowerze.

16. W mieszczącej się w budynku pałacu Sali Kongresowej do historii przeszły koncerty m.in. Jana Kiepury i Marleny Dietrich.

17. Nie każdy wie, że  mieszkańcami wieżowca są koty, sokoły, pustułki i  miejskie pszczoły.

18. Zegar milenijny, który został umieszczony na szczycie gmachu w 2000 roku posiada drugą co do wielkości tarczę zegarową w Europie.

19. Podróż windą na taras widokowy trwa około 20 sekund, znajduje się on na wysokości 114 metrów.

20. Pałac Kultury i Nauki był bohaterem kilku ważnych polskich filmów, wśród których warto wspomnieć komedię ” Poszukiwany, poszukiwana”  z fenomenalną rolą Wojciecha Pokory.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.