Warszawa – 8 ciekawostek o naszej stolicy

1.Warszawa to bardzo zielone miasto.

Jest to jedyna stolica w Unii Europejskiej która posiada rezerwat przyrody w pobliżu centrum. Jest to rezerwat Jeziorko Czerniakowskie które znajduje się na Mokotowie czyli około 6 km. od śródmieścia. Poza tym prawie jedna czwarta powierzchni miasta to tereny zielone i parki spośród których najpopularniejszym są Łazienki Królewskie. W ogóle ilość parków w Warszawie to aż 88.

2. Syrenka Warszawska.

Na Rynku Starego Miasta znajduje się pomnik Syrenki która według jednej z legend broni miasta w podzięce za uratowanie jej z rąk kupca który ją porwał. Co ciekawe Syrenka jest też w herbie Warszawy do którego trafiła w I. połowie XIV w.

3. Palma czyli kontrowersyjny symbol miasta.

Mimo, że wygląda na prawdziwą jest sztuczną rośliną o długości 15 metrów umieszczona pośrodku ronda przy Alejach Jerozolimskich i Nowy Świat na rondzie Charlesa De Gaulle’a. Została tam postawiona 12 grudnia 2002 r.

4. Pałac Kultury i Nauki do wyburzenia.

Pałac Kultury i Nauki jawi się jako relikt przeszłości który już parokrotnie miał zostać wyburzony, jednak nadal króluje nad miastem. Dzięki tej wysokiej budowli (231 m.) oraz innym wieżowcom Warszawa jest jedną z najwyższych metropolii w Europie.

5. Unikatowe muzea
W czasie komunizmu znaki neonowe stały się w Warszawie bardzo popularne. Dla upamiętnienia tego historycznego okresu w mieście powstało Muzeum Neonów, w którym przechowuje się wiele najbardziej reprezentacyjnych dzieł. Ogólnie ilość muzeów w Warszawie to aż 71 placówek publicznych jak i prywatnych.

6. Serce Chopina

Umierający Chopin prosił, by po jego śmierci otwarto ciało i wyjęte zostało z niego serce które następnie by przesłano do Warszawy.

7. Chcesz spełnić marzenie?

Odwiedź ul. Kanonii gdzie znajduje się dzwon odlany w 1646 r. Według legendy jeśli pomyślisz życzenie i dotkniesz dzwonu, to marzenie się spełni.

8. Najludniejsze miasto w Polsce

Warszawa dzięki temu, że mieszka w nim niemal 1,8 mln jest tym samym najludniejszym miastem w Polsce, przed Krakowem, Łodzią czy Wrocławiem. Co ciekawe oznacza to, że w jego obrębie zamieszkuje ok. 4,5 % mieszkańców całego kraju.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Warszawie

4.1/5 - (liczba ocen: 63)

Liczba komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.