14 Ciekawostek o Mieście Warszawa dla Dzieci

pomnik

Warszawa jest to największe miasto Polski, leżące w województwie mazowieckim. Ma ona status miasta na prawach powiatu. Jest to stolica Polski, mieszka w niej około 1,7 mln ludzi. Przez stolicę przepływa najdłuższa rzeka Wisła. W mieście mieszczą się siedziby parlamentu, Rady Ministrów, Prezydenta oraz innych kluczowych władz w Polsce. Warszawa na tle innych polskich miast wyróżnia się tym, że jest ważnym miejscem w którym skupia się kultura, polityka a także gospodarka. O Warszawie lubią słuchać dzieci, dlatego przygotowałam dla nich ciekawe informacje o naszej stolicy.

1. Na Rynku Starego Miasta znajduje się pomnik Syrenki, która według legendy broni miasta w podzięce za uratowanie jej z rąk kupca który ją porwał. Co ciekawe Syrenka jest też w herbie Warszawy do którego trafiła w I. połowie XIV w.

2. Warszawa może poszczycić się najdłuższą ulicą w Polsce. Ulica ma 14, 6 km a jej nazwa to Wał Miedzeszyński.

3. Świetnym miejscem do spędzenia czasu z dziećmi jest Centrum Nauki Kopernik. Atrakcje znajdą tam zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Wycieczki do tego miejsca przyjeżdżają z całej Polski. Ogród na dachu Centrum z wspaniałym widokiem na Starówkę, Wisłę czy Stadion Narodowy również zachęca do odwiedzenia przez dzieci tego miejsca.

4. Kolumna Zygmunta powstała w 1644 roku, jej postawienie okazało się skandalem, ponieważ był to pierwszy świecki pomnik w Warszawie. Wcześniej stawiano je jedynie ku czci Matki Boskiej, Chrystusa i świętych.

5. Ciekawym miejscem dla rozwoju kulturalnego dziecka jest oferta Teatru Małego Widza. Małe dzieci odczuwają miły klimat i czują się jak w domu, dzięki swobodnej atmosferze. Przedstawienia charakteryzują się tym, że dzieci aktywnie w nich uczestniczą. Wybrane przedstawienia przygotowane są w taki sposób, aby mogły w nich uczestniczyć dzieci już od pierwszego roku życia. Nie są one długie trwają około pół godziny.

6. Łazienki Królewskie nie mają nic wspólnego z łazienką, ale często dzieci pytają gdzie ta łazienka? Jest to najpopularniejszy park z Polsce. Można tam spotkać mnóstwo wiewiórek oraz pawi.

7. Ludność Warszawy to około 4, 5% całej ludności w Polsce. W roku 1924 Warszawa przekroczyła swój pierwszy milion mieszkańców, na świecie było takich miast zaledwie 31, obecnie jest ich aż 380.

8. W 1646 roku na ulicy Kanonii został odlany dzwon, który według legendy spędza życzenia. Trzeba go dotknąć a marzenie wkrótce się spełni.

9. Mogłoby się wydawać, że Warszawa to tylko bloki i wieżowce a tak naprawdę 1/4 obszaru stolicy zajmują parki i miejsca zielone. Jest ich około 90.

10. W Warszawie jest aż 66 uczelni wyższych. Jest to rekord w porównaniu do innych miast Polski. Są wśród nich np. Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Główna Szkoła Handlowa.

11. Jednym z najpopularniejszych miejsc w Warszawie jest Zamek Królewski. Codziennie o 11:15 grany jest w wieży zegarowej hejnał. Podczas obrony stolicy we wrześniu 1939 roku Zamek Królewski spłonął po niemieckim bombardowaniu.

12. Fryderyk Chopin stał się znany w Warszawie. Wystąpił w pałacu Brühla przed księciem Konstantym oraz zaprezentował mu nieznany marsz, który książę kazał sobie zagrać po raz drugi.

13. Warszawa to jedyna stolica w Unii Europejskiej, która posiada rezerwat przyrody w pobliżu centrum. Jest to rezerwat Jeziorko Czerniakowskie które znajduje się na Mokotowie czyli około 6 km. od śródmieścia.

14. Warszawa jako jedyne obecnie miasto w Polsce odznaczona jest Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

4/5 - (liczba ocen: 25)

Liczba komentarzy: 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.