CiekawostkiPolska

30 Ciekawostek dla Dzieci o Warszawie

pomnik

Warszawa, położona w województwie mazowieckim, to największe miasto Polski. To w tym pięknym mieście znajdują się siedziby kluczowych instytucji państwowych, takich jak parlament, Rada Ministrów, Prezydent oraz inne ważne władze. Warszawa wyróżnia się spośród innych polskich miast jako nie tylko centrum polityczne, ale także kulturalne i gospodarcze.

Dla najmłodszych mieszkańców Warszawy warto wspomnieć, że nasza stolica jest miejscem, w którym kwitnie kultura, rozkwita polityka, a także rozwija się dynamiczna gospodarka. To fascynujące miasto pełne historii i możliwości, które warto poznać!

1. Na Rynku Starego Miasta znajduje się pomnik Syrenki, która według legendy broni miasta w podzięce za uratowanie jej z rąk kupca, który ją porwał. Co ciekawe Syrenka jest też w herbie Warszawy, do którego trafiła w I. połowie XIV w.

2. Warszawa może poszczycić się jedną z najdłuższych ulic w Polsce. Ulica ma 14,6 km, a jej nazwa to Wał Miedzeszyński.

3. Świetnym miejscem do spędzenia czasu z dziećmi jest Centrum Nauki Kopernik. Atrakcje znajdą tam zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Wycieczki do tego miejsca przyjeżdżają z całej Polski. Ogród na dachu Centrum ze wspaniałym widokiem na Starówkę, Wisłę czy Stadion Narodowy również zachęca do odwiedzenia przez dzieci tego miejsca.

4. Kolumna Zygmunta powstała w 1644 roku, jej postawienie okazało się skandalem, ponieważ był to pierwszy świecki pomnik w Warszawie. Wcześniej stawiano je jedynie ku czci Matki Boskiej, Chrystusa i świętych.

5. Ciekawym miejscem dla rozwoju kulturalnego dziecka jest oferta Teatru Małego Widza. Małe dzieci odczuwają miły klimat i czują się jak w domu, dzięki swobodnej atmosferze. Przedstawienia charakteryzują się tym, że dzieci aktywnie w nich uczestniczą. Wybrane przedstawienia przygotowane są w taki sposób, aby mogły w nich uczestniczyć dzieci już od pierwszego roku życia. Nie są one długie. Trwają około pół godziny.

6. Łazienki Królewskie nie mają nic wspólnego z łazienką, ale często dzieci pytają gdzie ta łazienka? Jest to jeden z najpopularniejszych parków w Polsce. Można tam spotkać mnóstwo wiewiórek oraz pawi.

7. Ludność Warszawy to około 4,5% całej ludności w Polsce. W roku 1924 Warszawa przekroczyła swój pierwszy milion mieszkańców, na świecie było takich miast zaledwie 31, obecnie jest ich aż 380.

8. Warszawa jako jedyne obecnie miasto w Polsce odznaczona jest Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

9. Mogłoby się wydawać, że Warszawa to tylko bloki i wieżowce a tak naprawdę 1/4 obszaru stolicy zajmują parki i miejsca zielone. Jest ich około 90.

10. W Warszawie jest aż 66 uczelni wyższych. Jest to rekord w porównaniu do innych miast Polski. Są wśród nich np. Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Główna Szkoła Handlowa.

11. Jednym z najpopularniejszych miejsc w Warszawie jest Zamek Królewski. Codziennie o 11:15 grany jest w wieży zegarowej hejnał. Podczas obrony stolicy we wrześniu 1939 roku Zamek Królewski spłonął po niemieckim bombardowaniu.

12. Fryderyk Chopin stał się znany w Warszawie. Wystąpił w Belwederze przed księciem Konstantym oraz zaprezentował mu marsz, który książę kazał sobie zagrać po raz drugi.

13. Warszawa to jedyna stolica w Unii Europejskiej, która posiada rezerwat przyrody w pobliżu centrum. Jest to rezerwat Jeziorko Czerniakowskie, które znajduje się na Mokotowie, czyli około 6 km. od śródmieścia.

14. W Warszawie można znaleźć Pałac Kultury i Nauki – najwyższy budynek w Polsce i jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Zbudowany w latach 50. XX wieku jako prezent od Związku Radzieckiego dla Polski.

15. W stolicy Polski działa jedno z najstarszych zoo w kraju. Warszawskie zoo założono w 1928 roku. W czasie II wojny światowej dyrektor zoo, Jan Żabiński wraz z żoną Antoniną, pomagali w ratowaniu Żydów, ukrywając ich w terenach zoo.

16. Ogród Botaniczny w Warszawie to prawdziwe miejsce magii dla dzieci. Znajdują się tam nie tylko rośliny z różnych stref klimatycznych, ale także plac zabaw i stawy z rybami.

17. Stadion Narodowy to nowoczesny obiekt sportowy i rozrywkowy, który powstał na Euro 2012. Często organizowane są tam różne wydarzenia, zarówno sportowe, jak i muzyczne.

18. Warszawskie metro choć nie jest tak stare jak w innych europejskich stolicach, stało się niezastąpionym środkiem komunikacji. Pierwsza linia została otwarta w 1995 roku.

19. Wilanów to nie tylko pałac, ale także piękny park do spacerów oraz muzeum, które prezentuje historię Polski i europejskie dziedzictwo kulturowe.

20. Na warszawskim Powązkach, jednym z najstarszych cmentarzy w mieście, pochowanych jest wiele znanych postaci z historii Polski, w tym pisarze, artyści, naukowcy i działacze społeczni.

21. Przy ulicy Prostej w Warszawie znajduje się Muzeum Powstania Warszawskiego, które opowiada o heroicznej walce mieszkańców stolicy z okupantem niemieckim w 1944 roku.

22. Wielu nie wie, ale w Warszawie działa również jedno z najstarszych planetariów w Polsce, które przyciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych pasjonatów astronomii.

23. Na Pradze, czyli prawym brzegu Warszawy, zachowało się wiele przedwojennych kamienic i charakterystycznych miejsc, które stanowią kontrast dla nowoczesnego śródmieścia. To także świetne miejsce na spacer i odkrywanie historii miasta.

24. W Muzeum Neonów na warszawskiej Pradze można podziwiać stare neony, które kiedyś zdobiły ulice miasta. To nostalgiczna podróż w czasie do lat PRL-u.

25. Most Świętokrzyski to jedyny most w Warszawie, na którym oprócz dróg samochodowych, chodników dla pieszych, znajduje się też linia tramwajowa. Dzięki temu jest jednym z najbardziej charakterystycznych mostów stolicy.

26. W latach 70. XX wieku w dzielnicy Ursynów rozpoczęto budowę jednego z największych osiedli mieszkaniowych w Polsce. Ciekawostką jest fakt, że każdy blok ma przypisaną literę alfabetu, co ułatwia orientację.

27. W jednej z warszawskich kamienic przy ulicy Freta 16 urodził się słynny pisarz polski – Bolesław Prus, autor m.in. „Lalki”. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się muzeum poświęcone jego życiu i twórczości.

28. „Koszyki” to hala, która dawniej pełniła funkcję targowiska. Po latach zapomnienia została odrestaurowana i przekształcona w nowoczesne miejsce spotkań, pełne restauracji, kawiarni i sklepów.

29. W Parku Skaryszewskim, który jest jednym z najpiękniejszych parków w Warszawie, można znaleźć niewielką górę zwana Górą Gnojną. Jest to sztuczne wzniesienie, które powstało z gruzu po zniszczeniach wojennych.

30. W dzielnicy Bielany znajduje się jedna z najciekawszych świątyń w Polsce – Kościół św. Teresy z Kalkuty. Jest to unikalne miejsce kultu, które w całości zostało poświęcone życiu i działalności Matki Teresy z Kalkuty.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Warszawie