Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Województwie Mazowieckim 2024

Warszawa

Województwo Mazowieckie to nie tylko Warszawa! Największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko odwiedziny w stolicy naszego kraju – choć oczywiście te powinny być punktem obowiązkowym podczas zwiedzania tego regionu Polski. Jakie inne atrakcje skrywa to województwo? Do najciekawszych zaliczyć można:

1. WARSZAWA

Warszawa to nie tylko stolica i największe miasto Polski, ale też miejsce o niezwykle ciekawej i burzliwej historii. Historyczne centrum Warszawy (zniszczone w czasie wojny a następnie odbudowane) zostało w 1980 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szczególnie warte zobaczenia są miejsca takie jak Zamek Królewski i plac Zamkowy, Stare Miasto czy Trakt Królewski, ale zarówno innych zabytków, jak i ciekawych muzeów znajduje się tutaj bez liku. Warszawa jest także warta odwiedzenia ze względu na liczne popularne lokale czy nocne życie.

2. MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU

Skansen w Sierpcu to miejsce o wyjątkowym klimacie, dobrze znane między innymi kinomanom, bowiem właśnie tam kręcone były między innymi filmy takie jak „Pan Tadeusz” czy „Ogniem i Mieczem”. Atrakcyjne są zarówno wnętrza chat zebranych w skansenie wypełniają meble, narzędzia i dzieła sztuki ludowej, jak i inne budynki – karczma, kuźnia, wiatrak, studnie i przydrożne kapliczki.

3. PUŁTUSK

Pułtusk to tysiącletnie miasto, w którym znajduje się renesansowy zamek biskupów płockich. Niedaleko od zamku znajduje się także najdłuższy w Europie rynek, otoczony klasycystycznymi kamieniczkami, ze stojącym pośrodku ratuszem z XVI wieczną wieżą. Warte zobaczenia są także świątynie – kolegiata Zwiastowania NMP i kościoły – św. Marii Magdaleny, śś. Piotra i Pawła, św. Józefa i Świętego Krzyża oraz klasztor pojezuicki.

4. SZYDŁOWIEC

Szydłowiec położony jest na Przedgórzu Iłżeckim nad rzeką Korzeniówką. Jest to zarówno duży ośrodek wydobycia i obróbki piaskowca oraz przemysłu elektromaszynowego, jak i miasto ciekawe z turystycznego punktu widzenia. Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych mające swą siedzibę na szydłowieckim zamku, gdzie mieści się jedna z najbogatszych w Europie kolekcja instrumentów.

5. RADOM

To nie żart, bowiem Radom był swego czasu perłą w koronie Piastów i Jagiellonów. Miasto odwiedzić warto między innymi ze względu na gotycki kościół św. Wacława oraz zespół klasztorny Bernardynów z kościołem św. Katarzyny, w którym zachował się gotycki krucyfiks oraz kamienice Gąski i Esterki przypominają czasy Kazimierza Wielkiego, fundatora kościoła św. Jana Chrzciciela. Ponadto warto na własnej skórze przekonać się, czy miasto to zasłużyło na łatkę, jaką przyszyto mu w innych miejscach w Polsce (odpowiedź brzmi: nie).

6. CIECHANÓW

Ciechanów, będący w przeszłości miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego oraz siedzibą obrad sejmików ziemskich ziemi ciechanowskiej to miasto położone nad rzeką Łydynią, ok. 100 km na północ od Warszawy, zachęcające turystów do odwiedzin ciekawą historią i zabytkami. Najpopularniejszym z nich jest gotycki XIV- wieczny zamek, zniszczony w okresie najazdu szwedzkiego i zrekonstruowany w XX w. Do innych popularnych atrakcji zaliczyć można także Muzeum Szlachty Mazowieckie z ciekawą kolekcją obrazów, gobelinów, średniowiecznej biżuterii, ceramiki i rzeźby ludowej.

7. PŁOCK

Płock jest kolejnym miastem w województwie mazowieckim godnym odwiedzenia. Na szczególną uwagę zasługuje wizyta w Muzeum Mazowieckim, w którym znajduje się największa w Polsce kolekcja sztuki secesyjnej, w skład której wchodzą dzieła tak wybitnych twórców, jak Władysław Podkowiński, Stanisław Wyspiański i Jacek Malczewski. Wystawa wyeksponowana jest w odrestaurowanej kamienicy przy ulicy Tumskiej, w oryginalnych secesyjnych wnętrzach sprzed 100 lat. Ponadto warto także odwiedzić znajdującą się na górującym nad miastem Wzgórzu Tumskim katedrę, gdzie na szczególną uwagę sarkofagi władców Polski – księcia Władysława I Hermana i jego syna Bolesława III Krzywoustego oraz słynne Drzwi Płockie.

8. OSTROŁĘKA

Ostrołęka to miasto położone nad rzeką Narwią i siedziba powiatu ostrołęckiego, która słynie w Polsce z tego, że stanowi popularny ośrodek folkloru kurpiowskiego. Folklor wyeksponowany tam został przede wszystkim w ostrołęckim Muzeum Kultury Kurpiowskiej, gdzie podziwiać można między innymi barwne stroje kurpiowskie czy eksponaty związane z bitwą stoczoną pod Ostrołęką w maju 1831 roku. W czerwcu organizowane są tam także Ogólnopolskie Dni Folkloru, podczas których występują zespoły pieśni i tańca z regionu kurpiowskiego, można też kupić wiele towarów regionalnych, w tym makaty wykonane przez miejscowe malarki. Ponadto w mieście znajduje się wiele ciekawych obiektów zabytkowych, między innymi wczesnośredniowieczne grodzisko, historyczny układ urbanistyczny starego miasta z rynkiem i ulicami przyległymi, klasycystyczny ratusz czy zespół klasztorny pobernardyński.

9. MODLIN

U zbiegu Wisły i Narwi, około 30 km na północny zachód od Warszawy znajduje się Twierdza Modlin. Nazywana jest ona także Redutą Napoleona, bowiem to właśnie temu najpopularniejszemu cesarzowi Francuzów przypisuje się pomysł zaprojektowania tej wyjątkowej w skali światowej budowli. Twierdza wzniesiona została na planie kwadratu, składają się na nią dwie kondygnacje – dolna służyła do ochrony fosy, zaś z górnej strzelano do celów znajdujących się w oddali. Obecnie możliwe jest zwiedzanie niektórych obiektów znajdujących się na terenie twierdzy, zarówno w grupach zorganizowanych, jak i indywidualnie.

10. KAMPINOSKI PARK NARODOWY

W roku 2000 Kampinoski Park Narodowy uznany został przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery, co czyni go jedynym w skali Europy rezerwatem sąsiadującym z wielką aglomeracja miejską. Na turystów czeka tam 350 km szlaków pieszych, a na miłośników przyrody – Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Granicy. W rezerwacie, poza 1245 gatunkami roślin, z których 61 jest prawnie chronionych znajdują się także zabytkowe dworki – w Kampinosie, Granicy i Tułowicach – oraz cmentarze i mogiły.