CiekawostkiPolska

50 Ciekawostek o Warszawie

Biurowce w Warszawie | fot. Pixabay.com

Każdy z nas doskonale wie, że Warszawa jest stolicą Polski, jednak istnieje szereg ciekawostek o tym mieście, o których wiele osób nie ma pojęcia. Oto 50 najlepszych z nich!

Zobacz też: Ciekawostki dla Dzieci o Warszawie

1. Ogromna metropolia

Warszawa to zdecydowanie największe miasto w Polsce. Według danych z 2021 roku stolicę zamieszkuje ponad 1,7 miliona mieszkańców, a liczba ta wydaje się zaniżona, ze względu na ilość osób przebywających w Warszawie w sposób okresowy.

2. Młoda populacja

Stolica Polski jest ważnym ośrodkiem akademickim, dlatego nikogo nie powinna dziwić ogromna ilość studentów, którzy zamieszkują Warszawę. Według oficjalnych danych liczba ta oscyluje w okolicach 200 tysięcy osób, co wydatnie zwiększa całą populację stolicy.

3. Pierwsza „dziesiątka”

Warszawa jest również jednym z największych miast na terenie Unii Europejskiej. W zestawieniu tym zajmuje siódme miejsce, ustępując jedynie dużym miastom zachodnim, takim jak na przykład Paryż i Berlin.

4. Symbol stolicy

Z okazji organizowanego w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 powstał Stadion Narodowy, który niemalże natychmiast stał się jednym z symboli całego miasta. Charakterystyczna biało-czerwona kopuła jest widoczna z wielu punktów stolicy, wpisując się tym samym na stałe w krajobraz Warszawy.

5. Przerwany hejnał

Nie tylko Kraków może poszczycić się „przerywanym hejnałem”. Codziennie o 11:55 na warszawskiej Wieży Zegarowej odgrywana jest melodia, która w pewnym momencie nagle się zatrzymuje. Symbolizuje to wydarzenie z 1939, kiedy to podczas bombardowania stolicy wskazówki zegara zatrzymały się właśnie na tej godzinie.

6. Varso Tower

Pałac Kultury i Nauki do niedawna mógł poszczycić się mianem najwyższego budynku w Warszawie. Został jednak zdetronizowany przez nowo powstały wieżowiec Varso Tower, który liczy 310 metrów wysokości.

7. Najwęższy budynek

W Warszawie znajduje się budynek, który jest powszechnie uważany za najwęższy na świecie. Mowa tu o Domie Kereta, który został zaprojektowany przez Jakuba Szczęsnego i przyciąga setki turystów pragnących zobaczyć na własne oczy ten ewenement na skalę światową.

8. Potęga gospodarcza

Produkt Krajowy Brutto stolicy stanowi aż 15 procent całkowitego PKB naszego kraju.

9. Dzielnice

Teren Warszawy podzielony jest na 18 okręgów administracyjnych. Są to między innymi Wawer, Ursus i Ochota.

10. Metro

Warszawskie metro jest pierwszym i jak dotąd jedynym metrem w Polsce.

11. Słynna biblioteka

To właśnie w stolicy Polski otworzono pierwszą publiczną bibliotekę na świecie. Wydarzenie to miało miejsce w 1747, kiedy to dla mieszkańców miasta udostępniono powstałą wówczas Bibliotekę Załuskich.

12. Zielone miasto

Imponująca jest ilość terenów zielonych w mieście. Szacuje się, że aż 40 procent stolicy zajmują parki skwery i inne miejsca z roślinnością.

13. Półnaga postać

Symbolem Warszawy jest syrenka, która jest związana z jedną z lokalnych legend. Według tej historii stworzenie to miało zostać przekazane księciu warszawskiemu w zamian za nagrodę w złocie, jednak jeden z rybaków zbuntował się i wraz z syreną opuścił wspólnie miasto w poszukiwaniu szczęścia i spokoju.

14. Paryż północy

Warszawa przez wiele lat określana była mianem „Paryża północy”, na co wpływ miała przedwojenna architektura miasta oraz zaawansowanie środowiska artystycznego, które wówczas zamieszkiwało stolicę Polski.

15. Nazwa

Słowo „Warszawa” według badaczy pochodzi od skróconej formy imienia Warcisław – wyjątkowo popularnego w czasach średniowiecza.

16. Największe na świecie

Słynne Łazienki zajmuje pierwsze miejsce pod względem powierzchni w zestawieniu największych kompleksów pałacowych na całym świecie.

17. Polska czekolada

To właśnie w Warszawie – a nie jak powszechnie się uważa, w Krakowie – rozpoczęto produkcję najsłynniejszej polskiej czekolady, czyli E. Wedel.

18. Największy port lotniczy

Warszawskie lotnisko im. Fryderyka Chopina jest największym i najważniejszym w całym kraju. Rocznie cały kompleks obsługuje ponad 5 milionów pasażerów.

19. Turystyczne miejsce

Jeszcze większa liczba osób, bo aż 8 milionów, przybywa co roku do Warszawy w celach turystycznych.

20. Lista UNESCO

Warszawska Starówka jest w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

21. Kontrowersyjna kolumna

Inny symbol miasta – Kolumna Zygmunta – wywołała w 1644 roku niemały skandal, ponieważ stanowiła pierwszy świecki pomnik na terenie całej Warszawy.

22. Wyjątkowa stolica

Warszawa jest jedyną stolicą w Unii Europejskiej, na terenie której zlokalizowany jest pełnoprawny rezerwat przyrody. Mowa tu o Jeziorku Czerniakowskim, które znajduje się zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta.

23. Niecodzienne odznaczenie

Stolica Polski jest jedynym w naszym kraju miastem, które zostało odznaczone słynnym Krzyżem Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari.

24. Najdłuższa ulica

To właśnie na terenie Warszawy zlokalizowana jest najdłuższa ulica w całym kraju. Nosi ona nazwę Wału Miedzeszyńskiego i ciągnie się na dystansie ponad 14 kilometrów.

25. Najsłynniejszy warszawiak

W stolicy Polski urodził się najbardziej rozpoznawalny za granicą Polak, jakim był Fryderyk Chopin.

26. Zaskakujące drugie miejsce

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Warszawa jest dopiero druga na liście największych pod względem ludności aglomeracji w naszym kraju. Pierwsze miejsce zarezerwowane jest bowiem dla aglomeracji katowickiej.

27. Niechlubny rekord

Z kolei sama Warszawa może „poszczycić” się niechlubnym rekordem, jakim jest miano najbardziej zniszczonego miasta w wyniku działań podczas II wojny światowej.

28. Nietypowe muzeum

Na terenie Warszawy można odwiedzić jedno z najbardziej niecodziennych obiektów turystycznych w Polsce. Jest nim Muzeum Wódki, które znajduje się na ulicy Wierzbowej.

29. Francuskie korzenie

Nazwa jednej z warszawskich dzielnic – Żoliborza – pochodzi od francuskiego określenia, które w wolnym tłumaczeniu oznacza „uroczy brzeg”.

30. Stolica narciarstwa

W latach 50. XX wieku Warszawa mogła pochwalić się mianem „stolicy polskiego narciarstwa”. Tak było do 1989 roku, kiedy zamknięto skocznię narciarską przy ulicy Czerniowieckiej.

31. Pierwszy lot balonem

To właśnie nad Warszawą odbyto pierwszy w Polsce lot balonem. Czynu dokonał Jean-Pierre Blanchard w 1789 roku, kiedy to na blisko godzinę wzniósł się w powietrze.

32. Miasto bibliotek

Stolica Polski może pochwalić się największym wskaźnikiem liczby czynnych bibliotek w stosunku do ilości mieszkańców. Według tej statystyki Warszawa wyprzedza pod tym względem takie miasta jak Londyn, Paryż oraz Madryt.

33. Pechowa ulica

Aleje Jerozolimskie są uważane za miejsce, w którym dochodzi do największej liczby wypadków w Polsce.

34. Morze pojazdów

Według oficjalnych danych w Warszawie zarejestrowanych jest blisko 1,5 miliona samochodów, z czego znaczącą większość stanowią pojazdy osobowe.

35. Tragiczne zdarzenie

Na terenie stolicy naszego kraju doszło do najbardziej tragicznego w skutkach wypadku lotniczego. Miało to miejsce 9 maja 1987 roku, kiedy to w Lesie Kabackim rozbił się samolot kursujący na trasie Warszawa-Nowy Jork.

36. Stolica – ale od kiedy?

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę ze stołecznego dziedzictwa Warszawy. Formalny zapis regulujący tę kwestię pojawił się w oficjalnych dokumentach jednak dopiero 1952 roku.

37. Jak feniks z popiołów

Warszawa jako miasto, które ucierpiało najbardziej podczas działań wojennych, przeszło błyskawiczną odnowę. W zaledwie kilkadziesiąt lat stolica została bowiem odbudowana do formy, w jakiej znamy ją z czasów współczesnych.

38. Serce Mistrza

Fryderyk Chopin został pochowany we Francji, jednak jego serce – na życzenie matki kompozytora – spoczęło w Warszawie, a dokładniej w Kościele Świętego Krzyża.

39. Polska stolica biegania

W Warszawie organizowane są jedne z największych imprez biegowych w kraju – Półmaraton i Maraton Warszawski, a także Run Warsaw.

40. Dom dla Konstytucji

W warszawskiej Bazylice Archikatedralnej zaprzysiężono najważniejszy dokument w Polsce, jakim była Konstytucja 3 maja.

41. Prezent od Stalina

Wcześniej wspomniany Pałac Kultury i Nauki ma swoją wstydliwą historię. Budynek został bowiem wzniesiony jako prezent od narodu radzieckiego dla Polaków, a pomysłodawcą całego projektu był Józef Stalin.

42. Słynny deptak

Jedną z najbardziej reprezentatywnych warszawskich deptaków jest Krakowskie Przedmieście, w pobliżu którego znajduje się Pałac Prezydencki oraz pomnik Józefa Poniatowskiego.

43. Najbardziej znane muzea

Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Nauki Kopernik to bezapelacyjnie najbardziej znane warszawskie muzea. Co roku odwiedza je ogromna liczba turystów, dla których atrakcje te są jednym z głównych powodów wizyty w stolicy Polski.

44. Ogród na dachu

Mało kto wie, że na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej urządzono jednej z najbardziej efektownych ogrodów w tej części Europy.

45. Kolebka serowarstwa

To właśnie z okolic Warszawy pochodzą dowody na najwcześniejsze w tej części Europy wytwarzanie serów. Wykopane naczynia i sita liczą sobie aż 7,5 tysiąca lat i są dowodem na bogatą historię produkcji sera na tych terenach.

46. Problematyczna „dwójka”

Budowa drugiej linii metra w Warszawie była naznaczona wieloma problemami. Pierwsze plany na powstanie nitki oznaczonej numerem drugim pojawiły się już w 2006 roku, jednak dopiero 9 lat później oficjalnie uruchomiono całe połączenie.

47. „Trójka” w planach

Pozostając w temacie metra warto wspomnieć, że w planach jest również powstanie trzeciej linii, która według pierwszych projektów ma pozwolić dotrzeć aż do Gocławia.

48. Pierwszy prezydent

Pierwszym prezydentem w historii Warszawy był Ignacy Wyssogota Zakrzewski.

49. Pochodzenie turystów

Wśród odwiedzających najchętniej przybywających do Warszawy można wyróżnić nacje, które charakteryzują się wyjątkową licznością. Zalicza się do nich Brytyjczyków, Niemców i Amerykanów, którzy stanowią spory odsetek wszystkich podróżnych.

50. Bazyliszek jest z Warszawy

To właśnie z Warszawy pochodzi legenda o słynnym Bazyliszku. Według tej historii miał on zamieszkiwać jedną z kamienic przy Starym Rynku, a jego wzrok doprowadzał każdego nieszczęśnika do natychmiastowej śmierci.

Czytaj dalej: Ciekawostki o naszej Stolicy