Polska

10 Najlepszych Atrakcji 100 km od Warszawy 2024

Zamek Liw

Warszawa to stolica Polski. Do tego dumnego i nowoczesnego miasta co roku przyjeżdża coraz więcej osób, aby studiować czy znaleźć lepszą pracę. To miasto sukcesu, w którym w ciągu tygodnia wiele osób pracuje, a weekendami… Zobacz jeszcze ostatnie artykuły: najlepsze atrakcje niedaleko Warszawy oraz najlepsze atrakcje 200 km od Warszawy.

No właśnie – oczywiście Warszawa jak najbardziej posiada wiele atrakcji, które umilą nam czas, niemniej jednak nieraz chcemy naprawdę odpocząć od zgiełku wielkiego miasta i w weekend wybrać się gdzieś pod Warszawę. Jakie mamy top 10 możliwości na krótki wypad ze stolicy?

Poniżej zostaną przedstawione krótko najciekawsze wyprawy poza granice Warszawy, Wybrano atrakcje znajdujące się maksymalnie 100 kilometrów od Warszawy z uwagi na to, że jest to spokojnie odległość, jaką możemy szybko pokonać samochodem czy innym środkiem transportu i wrócić jeszcze tego samego dnia. Co zatem warto zwiedzić w okolicach Warszawy? Zobaczmy sami!

1) Żelazowa Wola

Oczywiście przede wszystkim warto wybrać się do Żelazowej Woli – wsi, w której urodził się znany polski kompozytor Fryderyk Chopin. Tutaj także znajduje się przepiękny dworek, w którym obecnie znajduje się muzeum kompozytora. Bilety można kupić online wcześniej tak, aby uniknąć konieczności stania w kolejce. Ponadto warto zainteresować się okresowymi koncertami w tym przepięknym miejscu, Dokładny repertuar znajduje się na stronie muzeum.

2) Kampinoski Park Narodowy

Następny na liście jest oczywiście Kampinoski Park Narodowy. Co w nim możemy podziwiać? Co istotne na jego terenie znajduje się aż osiem różnych szlaków pieszych, ponadto liczący sobie łącznie ponad 144 kilometry Kampinoski szlak rowerowy. Warto wspomnieć, że zaletą tego miejsca jest nie tylko piękna flora, lecz przede wszystkim liczna i bogata fauna, a mianowicie spotkać tam można łosie, bobry, jelenie, sarny, dziki, nietoperze. Pamiętajmy tylko o nie zaśmiecaniu parku oraz o zachowaniu ciszy i spokoju.

3) Żyrardów

Warto również wybrać się do położonego zaraz pod Warszawą Żyrardowa. Co szczególnie istotne to fakt, że bardzo łatwo tam dojechać. Z każdego dworca pkp w Warszawie odchodzą do Żyrardowa pociągi oraz kolej aglomeracyjna praktycznie co pól godziny, jedzie się także właśnie pół godziny. Co zaś możemy zobaczyć na miejscu? Przede wszystkim znajduje się tam słynna żyrardowska osada fabryczna będąca jedynym w Europie zachowanym zespołem urbanistycznym z końca XIX wieku. Ponadto znajdziemy tam wiele urokliwych budynków właśnie z XIX i początku XX wieku. Słowem – praktycznie prawie 300 budynków zostało oznaczonych jako zabytki!

4) Zamek w Liwie

Warto także zastanowić się nad wycieczką do zamku w Liwie, którego początki sięgają XV wieku. Można tam zwiedzić muzeum i poznać ducha dawnej epoki.

5) Twierdza Modlin

Wielu z nas Modlin kojarzy się jedynie z słynnym lotniskiem tanich linii lotniczych. Jednak Modlin ma do zaoferowania dużo więcej. Otóż bowiem na początku XIX wieku Napoleon zaczął budować tam słynne fortyfikacje, dzisiaj nazywane dumnie Twierdzą z Modlina. Co szczególnie istotne oprócz standardowego zwiedzania tudzież zwiedzania z przewodnikiem, można także mieć szereg innych atrakcji od dość zwyczajnych jak ognisko, po naprawdę wyjątkowe jak paintball.

6) Szlak Świdermajerów

Ta atrakcja wymaga już nieco więcej uwagi i zamiłowania do architektury i historii, jednak stanowi też miłą ciekawostkę. Otóż mało kto wie, że pod Warszawą powstał dość specyficzny styl „świdermajerów”, czyli drewnianych, pięknych willi. Warto je zwiedzić i wyruszyć ich szlakiem.

7) Arkadia i Nieborów

Oczywiście absolutnym must see jest pałac w Nieborowie wraz z muzeum w Arkadii. Co istotne – można kupić bilet łączony na te dwie atrakcje, co oczywiście obniży nam cenę zwiedzania. W tym pierwszym obok pięknego wystroju zobaczymy również przepiękną ceramikę. Z kolei Arkadia to przepiękny park wzorowany na dawnych ogrodach angielskich – idealne miejsce dla zakochanych!

8) Łowicz

Każdy z pewnością słyszał o łowickich wzorach i pięknych sukniach. To miasteczko do tej pory słynie właśnie z tego. Co więcej – organizowane są tam często przeróżne festiwale folklorystyczne, zaś do zwiedzania udostępniony jest jedyny w swoim rodzaju skansen. Warto jeszcze dodać, że w miasteczku tym znajduje się jeden z nielicznych na świecie trójkątnych rynków. Warto także wybrać się tam na przepyszne lody!

9) Kolej wąskotorowa w Sochaczewie

Od kilku lat w Sochaczewie pod Warszawą znajduje się także unikalna możliwość przejechania się dawną kolejką wąskotorową, czyli retro pociągiem. Jest to bez wątpienia jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Bilet obejmuje także wstęp do muzeum oraz ognisko w trakcie.

10) Arboretum w Rogowie

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o arboretum w Rogowie. Pierwotnie był to obszar prowadzony jedynie przez naukowców, dzisiaj zaś mamy sektory podzielone na rośliny z różnych stron świata – zdecydowanie warto to zobaczyć!

Czytaj dalej: najciekawsze atrakcje w okolicach Warszawy