Polska

10 najlepszych atrakcji niedaleko Warszawy

Żelazowa Wola

Mazowsze jest uznawane przez wielu ludzi za mało interesujące. Kojarzy się jedynie z Warszawą i wielkimi korporacjami. Warszawa oraz jej okolice nieczęsto są miejscem urlopu lub weekendu, spędzanego na zwiedzaniu i odpoczynku. Jednak ta okolica kryje w sobie pewne tajemnice, które warto poznać i samemu przekonać się jaka jest prawda.

1. Zamek Pułtusk – jest domem Polonii, gdzie można spędzić pamiętną no w pałacowych komnatach w otoczeniu naprawdę królewskim. Dzięki temu każdy gość, ma szansę poczuć się jak prawdziwy królewski gość, w najpiękniejszych wnętrzach zamkowych. Ponadto Zamek słynie z doskonałego smaku babki ziemniaczanej, której spróbować można przy okazji pobytu w komnatach królewskich. Znajdują się tutaj takie atrakcje jak muzea, przejażdżki konne, spływy kajakowe oraz wycieczki szlakami pieszymi lub rowerowymi.

2. Zagroda Ojrzanów – dojeżdża się tutaj zaledwie w 30 minut od centrum Warszawy, jednak jest to miejsce pełne harmonijnego spokoju i rozlegającej się ciszy. Spragnieni wymarzonego odpoczynku od zgiełku i hałasu dużego miasta, możemy uciec do wyjątkowo urokliwego domku na wodzie. Odpoczynek w postaci ulubionej książki przeczytanej podczas relaksu na hamaku. Zagroda Ojrzanów to ostoja spokoju i doskonałe miejsce na efektywny wypoczynek.

3. Jaworowy Dwór – to miejsce bardzo wyjątkowe, ze względu na obecny tutaj basen znajdujący się na zewnątrz. Jest bardzo chętnie odwiedzany głównie przez rodziny z dziećmi, które mogą całe dnie spędzać w wodzie i na świeżym powietrzu. Kilkanaście dostępnych pokoi sprawia, że jest to miejsce wbrew pozorom dosyć spokojne. Okoliczny park umożliwia długie, bardzo romantyczne spacery i odreagowanie stresów dnia codziennego.

4. Zamek w Oporowie – leży około 120 kilometrów od centrum Warszawy i znajduje się tutaj muzeum. Są również dostępne dwa pokoje dla odwiedzających gości, w których mogą przenocować. Hotel więc jest bardzo niewielki, lecz czyni go to chętnie obleganym, ze względu na spokój i kameralny klimat miejsca.

5. Kozia Farma – nazywana przez wielu leśnym spa, jest bardzo ciekawym przyrodniczo miejsce. Kozy są tutaj wszechobecne i pozwalają na lepsze zapoznanie się z ich codziennym życiem. Największą atrakcją jest możliwość przenocowania w tradycyjnej jurcie mongolskiej i skorzystanie z właściwości Ruskiej Bani. Kulinarne doznanie w postaci serów, chlebków i chaczapuri nie pozwolą zapomnieć o tym wyjątkowym miejscu jeszcze na długo po jego opuszczeniu.

6. Pałac Żelechów – miejsce, w którym znajduje się luksusowe spa czy miejscowa warzelnia piwa. Każdy członek rodziny znajdzie odpowiednie dla siebie zabiegi bądź też atrakcje i spędzi wyjątkowy i przemiły czas.

7. Kampinos – miejscowość od której nazwy pochodzi nazwa Kampinoskiego Parku Narodowego. Miejsce, które jest bramą wejścia do puszczy i początek wielu przeróżnych szlaków turystycznych. Przysiółek Granica to niewielki skansen, w którym obecne jest muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego oraz zapoznać się można z typowym, puszczańskim budownictwem. W miejscowości tej znajduje się także wyjątkowy, drewniany kościołem oraz przepiękny, wieczny dworek pochodzący z klasycyzmu wraz z ogrodem.

8. Żelazowa Wola – bardzo znane powszechnie miejsce, z którego pochodził Fryderyk Chopin. Kompozytor, który urodził się w Żelazowej Woli, na stałe mieszkał w Warszawie, lecz miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez licznych turystów i odwiedzających. Znajduje się tutaj klimatyczny dworek z muzeum poświęconym pamięci słynnego kompozytora Fryderyka Chopina. W sezonie letnim odbywają się tutaj fantastyczne koncerty fortepianowe.

9. Twierdza Modlin – najdłuższa budowla w całym naszym kraju, która osiąga około 2800 metrów długości. Zbudowana została w bardzo strategicznym miejscu znajdującym się u zbiegu rzeki Wisły z Narwią. Jest jedną z najlepiej zachowanych twierdz i jednocześnie jedną z największych, która była aż cztery razy broniona przed najazdem wroga. Posiada Wieżę Tatarską, z której szczytu podziwiać można zetknięcie się rzek.

10. Zamek Liw – miejsce swoje ma w miejscowości o tej samej nazwie i leży na dawniejszym szlaku handlowym połączonym z Litwą. Jest jednym z najważniejszych zabytków całego Mazowsza i pochodzi z piętnastego wieku. Jest najdalej wysuniętym ośrodkiem książąt mazowieckim, który wielokrotnie przebudowywany zyskał dzisiejszy wygląd.