Polska

17 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci w Polsce

 

Podróżowanie z dziećmi to możliwość spędzenia razem rodzinnego czasu i zapewnienia wszystkim członkom rodziny niesamowitych wspomnień. Jest też na tyle specyficzne, że dorośli muszą znaleźć atrakcje, które będą interesujące przede wszystkim dla maluchów. Na szczęście w całej Polsce nie brakuje niesamowitych i zróżnicowanych atrakcji, które zostały stworzone właśnie z myślą o najmłodszych turystach.

Miejsca te często umiejętnie łączą zdobywanie wiedzy ze świetną zabawą, a także aktywizują dzieci i pozwalają im na energiczną zabawę trwającą często wiele godzin. Zostały stworzone z myślą o najpopularniejszych zainteresowaniach maluchów w różnym wieku, dzięki czemu zazwyczaj przynoszą wszystkim dzieciom sporo radości.

Znajdują się w nich zarówno atrakcje do zabawy, jak i postacie z popularnych bajek czy prehistoryczne stworzenia uwielbiane przez wiele dzieci. Jakie miejsca uchodzą za najlepsze atrakcje dla dzieci w całej Polsce? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Energylandia w Zatorze

Znajdująca się w Zatorze niedaleko Krakowa Energylandia to największy park rozrywki w Polsce. Na jego terenie znajduje się kilkadziesiąt atrakcji, spośród których zarówno dzieci w różnym wieku, jak i dorośli znajdą coś dla siebie. Do wielkich atrakcji należą oryginalne karuzele oraz roller coastery. Znajduje się tutaj również Bajkolandia, w której dzieci mogą spędzić czas z bohaterami ulubionych bajek, a także Strefa Familijna stworzona z myślą o wspólnej zabawie dzieci i dorosłych. Warto sprawdzić tak zwany Water Park usytuowany na tropikalnej wyspie, gdzie królują rozmaite atrakcje wodne takie, jak baseny i zjeżdżalnie. Wyjątkową malowniczością wyróżnia się Smoczy Gród, który przypomina scenerię z Władcy Pierścieni. Jest to jedno z tych miejsc, w którym można spędzić wiele godzin, co chwilę odkrywając nowe atrakcje.

2. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Jest już znane w całej Polsce jako raj dla miłośników nauki i interaktywnej zabawy w zakresie chemii, fizyki czy metamatyki. Jest to kompleks, w którym nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorośli, mogą znakomicie spędzić czas i poznać sporo ciekawostek z różnych dziedzin. Odwiedzający mają okazję samodzielnie przeprowadzać najróżniejsze doświadczenia, poznać tajemnice natury, a także eksplorować tajniki wiedzy w sposób niezwykle rozrywkowy. Zwiedzanie odbywa się bez przewodników, dlatego można na własną rękę udać się w te części kompleksu, które nas najbardziej interesują. Wielką atrakcją kompleksu jest Teatr Wysokich Napięć, w którym można na własne oczy zobaczyć elektryczne wyładowania, a także Majsternia, w której można własnoręcznie budować narzędzia i pojazdy. Z kolei w Planetarium Niebo Kopernika można poznać historię Ziemi i kosmosu, zobaczyć ułożenie poszczególnych gwiazdozbiorów i wybrać się  w ekscytującą podróż po Układzie Słonecznym.

3. Jura Park w Bałtowie

To miejsce, w którym zakochają się mali i duzi wielbiciele prehistorii, a szczególnie dinozaurów. Cały park został podzielony na kilka okresów geologicznych, co zapewnia chronologię w poznawaniu pozczególnych stworzeń. Na terenie parku znajdują się szczegółowe repliki dinozaurów odtworzone w skali 1:1, dzięki czemu od razu można przekonać się, jak potężnymi były stworzeniami. Sporo radości dzieciom zapewnia samodzielne poszukiwanie kości dinozaurów w piasku, a starsi turyści z pewnością docenią Muzeum Dinozaurów, w którym można poznać szczegółowe informacje na temat poszczególnych okresów prehitorycznych i stworzeń wówczas żyjących. Warto odwiedzić również Zwierzyniec Bałtowski, w którym znajdują się liczne gatunki zwierząt polskich i egzotycznych.

4. Ogród Zoologiczny oraz Afrykarium we Wrocławiu

To miejsce, w którym można spędzić wiele godzin w doborowym towarzystwie. Jest to największy ogród zoologiczny w całej Polsce, w którym znajduje się ponad dwanaście tysięcy zwierząt, a wśród nuch niezwykle rzadko spotykane myszojelenie, koziorożce syberyjskie, pantery mgliste, kanczyle filipińskie czy też żółwie birmańskie. W tutejszym Afrykarium na gości czeka wiele egzotycznych zwierząt, a przede wszystkim ekosystemy związane z afrykańskim środowiskiem wodnym. W ogromnych akwariach można podziwiać hipopotamy nilowe, płaszczki, mureny czy meduzy. Na terenie zoo znajdują się liczne punkty gastronomiczne i inn eatrakcje dla dzieci, dzięki którym można tutaj bez chwili nudy i z pełnym żołądkiem spędzić cały dzień.

5. Kopalnia soli w Wieliczce

Osiemnastowieczna Wieliczka jest jedną z najpopularniejszych kopalni soli w tej części Europy. Rocznie odwiedza ją przeszło milion turystów z całego świata. Kopalnia ta przypomina nam o czasach, kiedy sól była na wagę złota, ponieważ tylko dzięki niej można było przechowywać dłużej jedzenie. W kopalni można zwiedzać korytarze, a także aż cztery kaplice. Znajduje się tu mnóstwo rzeźb i wspaniałe żyrandole, a wszystko zostało wykonane z kryształów soli kamiennej. Turyści mają okazję zobaczyć jak wygląda miejsce, w którym dawniej wydobywano sól, a także przyjrzeć się z bliska podziemnemu jeziorku, które jest bardziej słone niż Morze Martwe. Sercem kopalni jest Kaplica św. Kingi, która ma aż 12 metrów wysokości. To magiczne miejsce nie bez powodu jest punktem obowiązkowym w programiw wycieczkowym szkół podstawowych. Podziemne pomieszczenia z soli robią na dzieciach ogromne wrażenie.

6. Park of Poland w Wręcza

To raj dla małych miłośników wodnych szaleństw i sportów. Choć obiekt cały czas jest rozbudowywany, działa już Suntago Wodny Świat będący największym zadaszonym parkiem wodnym nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Pod dachem na terenie kompleksu można na raz zmieścić się nawet 15 tysięcy osób, a do ich dyspozycji oddano liczne basaeny, zjeżdżalnie, jacuzzi, masaże i groty. Park ten podzielony jest na trzy strefy tematyczne, a mianowicie na Saunarię, Relax i Jamango Wodna Dżungla. Saunaria to strefa saun z kilkunastoma tematycznymi atrakcjami. W strefie Relax znajduje się przestrzeń na odpoczynek, udekorowana palmami z Malezji czy Kostaryki, a z kolei w Wodnej Dżungli Jamango znajdują się tysiące leżaków, palmy, trzydzieści dwie zjeżdżalnie, dzikie rzeki, baseny i wodny plac zabaw.

7. Zatorland

Uchodzi za pierwszy w Polsce park, na terenie którego dzieci mogą zobaczyć ruchome dinozaury, ale to jeszcze nie koniec atrakcji. Wizyta w ogromnym kompleksie jest jak podróż w czasie do momentu, kiedy dinozaury żyły i możliwość prześledzenia kolejnych etapów prehistorycznych. Znajdują sie tutaj Park Dinozaurów, Park Owadów, Park Mitologii oraz Lunapark. Sto modeli dinozaurów w tym pierwszym jest zdolna nie tylko do poruszania się, ale również do wydawania dźwięków. Znajduje się tutaj również fascynujące Muzeum Szkieletów i Skamieniałości, a z kolei w Parku Owadów można zobaczyć szczegółowo odtworzone figury różnych owadów wielkości człowieka. Wielką atrakcją jest Park Mitologii, w którym historia i mity starożytnej Grecji przedstawione są dzięki figurom przedstawiającym najważniejszych bohaterów, a także mityczne stworzenia.

8. Majaland Kownaty

To miejsce, które idealnie nadaje się na rodzinną wycieczkę. Jest to gigantyczny lunapark, w którym część atrakcji znajduje się na świeżym powietrzu, a część jest zadaszona. W związku z tym park czynny jest przez cały rok i pozwala szaleć maluchom na karuzelach, dmuchańcach, roller coasterach i placach zabaw. Jest to miejsce, które szczególnie zachwyci miłośników popularnej Pszczółki Mai, ponieważ wiele atrakcji nawiązuje właśnie do niej. Znajdują się tutaj Plac Zabaw Gucia, Karuzela Kwiatów oraz Tańcząca Fontanna stworzona z myślą o miłośnikach wodnych zabaw. Na terenie parku znajduje się również strefa gastronomiczna, w której można zatrzymać się na kawę, lunch lub obiad.

9. Farma Iluzji Mościska na Mazowszu

Znajduje się w środku lasu i jest zupełnie unikatową krainą. Zachwyca zarówno ze względu na walory przyrodnicze, jak i ze względu na atrakcje, które tutaj przygotowano. Na małych turystów i ich rodziców czekają tutaj Latająca Chata Tajemnic unoszona przez balony, Tunel Zapomnienia mający tylko sześć metrów długości, który jednak jest trudny do przejścia, a także Labirynt Luster, który wciąga w korytarze, które zdają się nie mieć końca. Na terenie kompleksu jest również pełno obiektów, przy których można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, udając prawdziwą syrenę czy wiele innych stworzeń znanych z bajek i legend.

10. Inwałd Park w pobliżu Wadowic

To w rzeczywistości aż cztery parki tematyczne, które ze sobą sąsiadują. Park Miniatur „Świat Marzeń” to miejsce, w którym zgromadzono kilkadziesiąt makiet przedstawiających najsłynniejsze światowe oraz polskie obiekty takie, jak krakowskie Sukiennice, Stadion Narodowy, rzymskie Koloseum czy londyński Big Ben. W tutejszym lunaparku znajdują się z kolei karuzele, kolejki, rwąca rzeka i wiele innych atrakcji zapewniających wiele godzin doskonałej zabawy. Park Średniowieczny Warownia Inwałd to miejsce przenoszące gości do średniowiecznych legend. Można tutaj zobaczyć między innymi Salę Tortur, Zbrojownię czy chaty z drewna. Ostatnią częścią Parku jest Dinoland, czyli kraina pełna replik dinozaurów, w której można sporo dowiedzieć się o tych zwierzętach.

11. Rabkoland w Rabce

To rodzinny park rozrywki w Rabce, na terenie którego znajduje się mnóstwo atrakcji dla dzieci w różnym wieku. Cały wystrój parku jest inspirowany naturalną urodą regionu, a dekoracje i drewniane atrakcje zostały stworzone przez lokalnych artystów. Park podzielony jest na kilka stref tematycznych, a mianowicie Machinarium, Dolinę Trzmiela, Góralską Dżunglę, Wioskę Wikingów, yrk Luna oraz Farmę Cioci Maryni. Warto odwiedzić Latający Autobus i Autostop w Machinarium albo spędzić trochę czasu ze zwierzakami w Góralskiej Dżungli. Z kolei w Wiosce Wikingów znajduje się Kuźnia, a także Kopalnia Złota. Jedną z najnowszych atrakcji parku jest znajdująca się w Góralskiej Dżungli karuzela Skałożerca.

12. Łeba Park

To kolejne miejsce dla miłośników dinozaurów. Usytuowany nad morzem kompleks zachwyca warunkami naturalnymi, a także replikami wielkich gadów w oryginalnej wielkości. Ścieżki wiodą tutaj przez malownicze kładki i pomosty, ale można również eksplorować park tutejszymi kanałami za pomocą specjalnych tratw i rowerów wodnych. Dla dzieci przygotowano specjalne pojazdy wodne w kształcie wielkich kaczek. Po drodze można poznać niesamowite ciekawostki na temat zwierząt i roślin, a  na terenie parku odbywają się również warsztaty lepienia z gliny i malowania piaskiem. Dodatkowo znajduje się tutaj wioska indiańska, dzięki której można poznać obyczaje różnych plemion i przekonać się, jak wyglądał Dziki Zachód w dawnych czasach.

13. Deli-Park koło Poznania

To park edukacyjno-rozrywkowy znajdujący się niedaleko Poznania. Kompleks daje możliwość kreatywnego spędzania czasu w gronie rodzinnym na świeżym powietrzu. Znajduje się tutaj Park Miniatur oraz ogrody świata, a także mini zoo, w którym dzieci mogą zaprzyjaźnić się z wieloma różnymi zwierzakami. Dodatkową atrakcją tego miejsca są modele gigantycznych owadów oraz punkt widokowy o charakterze alpinarium. Znajduje się tutaj również podniebna eko-wioska, w kórej dzięki linom i drewnianym konstrukcjom można znacznie lepiej i z zupełnie nowej perspekywy poznać las.

14. Śląskie Wesołe Miasteczko

Jest najstarszym lunaparkiem w Polsce, ale kilka lat temu wskutek wielu modyfikacji i remontu zamieniło się w nowoczesną Legendię. W tym parku rozrywki znajduje się wszystko to, po co rodzice wybierają się do tego typu miejsc z maluchami. Nie brakuje tutaj Diebelskiego Młyna, karuzel różnego rodzaju, ruchomych filiżanek czy dużych samolotów. Z kolei tutejszy Lech Coaster w 2017 roku zdobył tytuł Best Coaster w prestiżowym konkursie. W pobliżu Legendii znajduje się Śląski Ogród Zoologiczny, w którym prawdziwą furorę robią pingwiny, tygrysy, różne gatunki małp, a także niedźwiedzie.

15. Sady Klemensa koło Rawy Mazowieckiej

To rodzinny park rozrywki, a także miejsce, które umiejętnie łączy przyjemne z pożytecznym. W tym malowniczym miejscu pełnym atrakcji dzieci uczą się szacunku do przyrody i dowiadują sporo ciekawostek z zakresu ekologii. Główną atrakcją Sadów Klemensa są ogromne ilości najróżniejszych drzew, od krzaków owocowych, przez las iglasty wypełniony świerkami czy też lasy brzozowe. W Sklpeiku Klemensa dzieci mogą kupić nie tylko tutejsze przysmaki, ale również przyjazne dla środowiska gadżety. Z kolei w Bistro Atomówce warto zatrzymać się na świeży sok, kawę albo przekąskę. To idealne miejsce dla rodzin, które chcą świetnie spędzić razem czas na świeżym powietrzu. Znajduje się tutaj również Leśny Tor Przeszkód, park linowy i Tęczowa Kraina dla najmłodszych.

16. Mandoria Miasto Przygód w Rzgowie

To niesamowita kraina, dzięki której dzieci i dorośli mogą przenieść się w przeszłości do epoki renesansu. W tym miejscu można poczuć emocje związane z pierwszymi odkryciami geograficznymi, dowiedzieć się jak wyglądał wówczas handel i życie codzienne, a także poznać renesansową sztukę. Wszystko zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić nie tylko dostęp do wiedzy, ale również świetną zabawę. W tutejszych portach i barach można usłyszeć opowieści o zamorskich przygodach, a także spotkać przyjaznych mieszkańców Mandorii. Jest to jedna z najbardziej oryginalnych i niepowtarzalnych atrakcji dla dzieci w Polsce, dzięki której można rozpalić ich zainteresowanie przygodami, historią i geografią.

17. Jura Park w Krasiejowie

To miejsce dla dzieci, które uwielbiają prehistoryczne stworzenia i mają ochotę dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Miejsce kompleksu nie jest przypadkowe, ponieważ od lat trwają tutaj wykopaliska, podczas których znaleziono wiele pamiątek po czasach prehistorycznych. Znajduje sie tutaj aż dwieście modeli przedstawiających siedemdziesiąt gatunków dinozaurów, a w związku z tym jest to największy park dinozaurów w całej Europie. Każdy z nich został bardzo realistycznie odwzorowany, przez co dzieci mogą przyjrzeć się wielu detalom. W jednym z pawilonów znajduje się przeszklona podłoga, przez którą można podziwiać trwające aktualnie wykopaliska. Miejsce to przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Jest też świetnym pomysłem na spędzenia razem czasu.