11 najlepszych atrakcji 200 km od Warszawy
Warszawa znajduje się w centralnej części kraju, dlatego jest jednocześnie doskonałym miejscem, z którego w okolicy około 200 kilometrów znajduje się wiele bardzo ciekawych miejsc i atrakcji godnych zobaczenia.
Najlepiej jest zaplanować wyjazd do konkretnego miejsca, w którym znajduje się więcej ciekawych obiektów udostępnionych dla odwiedzających.
1. Kazimierz Dolny – miasto, które przyciąga do siebie swoją magią i wyjątkowym charakterem. Warto w Kazimierzu Dolnym spędzić trochę czasu i wybrać się na spacer malowniczymi uliczkami, a także wypić kawę na rynku. Rynek posiada wyjątkową studnię w swojej centralnej części i bardzo często jest inspiracją dla przeróżnych artystów. Będąc w Kazimierzu Dolnym należy wybrać się na Górę Trzech Krzyży, z których panorama rozciąga się na cały Kazimierz Dolny. W Kazimierzu Dolnym miały miejsce liczne plany filmowe oraz inne wydarzenia kulturalne.
2. Toruń – miasto położone jest w województwie kujawsko-pomorskim i ma niepowtarzalny klimat oraz wygląd. Toruń posiada wiele symboli, którymi między innymi jest pomnik Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim. Toruń znany jest ze względu na Dom Kopernika i posiada Muzeum Toruńskiego Piernika. Najlepszym czasem na przyjazd do Torunia jest czas, gdy w mieście odbywa się festiwal światła. W trakcie jego trwania na wielu budynkach pojawiają się instalacje świetlne oraz multimedialne, zachwycające swoją różnorodnością oraz barwami. Toruń to piękne miasto, które przyciąga swoją magią.
3. Łódź – jedno z największych miast w całym kraju, które jest niepowtarzalne i dawniej stanowiło ośrodek przemysłowy. Łódź była również centrum przemysłu filmowego oraz włókienniczego, czego ślady obecne są w mieście do dnia dzisiejszego. Będąc w Łodzi należy wybrać się na spacer ulicą Piotrkowską, która została wpisana do rejestru zabytków. W Łodzi na wielu budynkach znajdują się niezwykłe murale, które zasługują na szczególną uwagę i podziw. Warto wybrać się również do Galerii Wielkich Łodzian, w której znajdują się rzeźby osób powiązanych bezpośrednio z historią miasta.
4. Oporowo – jest to niewielka, lecz przepiękna i wyjątkowa wieś, która znana jest z zespołu dworskiego, przyciągającego swoim klimatem. Dwór w Oporowie jest niezwykły i posiada park, do którego warto wybrać się na niespieszny spacer. Do zespołu dworskiego należą również sześciorak, rządcówka i budynek inwentarski ze spichrzem folwarczym.
5. Ostróda – jest to miejsce nazywane perłą Mazur. Jezioro Drwęckie umożliwia wiele rozrywek i sportów wodnych, takich jak narty wodne, kajaki lub rowerki wodne. Ostróda posiada także inne jeziora takie jak Smordy. Puzy, Sajmino i Perskie. W Ostródzie znajduje się także wiele ciekawych zabytków sakralnych, koszarowych oraz obronnych. Do najciekawszych należy zamek krzyżacki i koszary artyleryjskie. Ostróda jest doskonałym miejscem na spędzenie kilku dni na relaksującym wypoczynku i aktywnościach wodnych.
6. Lublin – niezwykłe miasto, które zasługuje na uwagę i odwiedziny. Lublin staje się coraz powszechniejszym ośrodkiem kultury i turystyki, dzięki czemu oferuje wiele atrakcji i urokliwych miejsc. Między innymi jest to Zalew Zemborzycki, który oferuje rekreację wodną, a także niezwykły Ogród Botaniczny. Do Lublina warto przyjechać na weekend, który upłynie bardzo spokojnie i relaksująco na spacerach po mieście, w trakcie których możliwe jest zapoznanie się z jego piękną architekturą oraz bogatą historią.
7. Bałtów – jest to wieś, która położona jest w województwie świętokrzyskim, która posiada kilka niezwykłych zabytków takich jak młyn wodny, pałac lub kościół. Bałtów najbardziej słynie jednak z Bałtowskiego Parku Jurajskiego, do którego przyjeżdża bardzo wielu odwiedzających. W Bałtowie odkryto prawdziwe ślady dinozaurów sprzed wielu lat i niektóre z nich można podziwiać w Parku. Między innymi jest to ślad allozaura, który znajduje się na szczycie skałki nazywanej Czarcią Stopką. Wszystkie figury znajdujące się w na terenie Parku, zostały wykonane w rzeczywistych rozmiarach pierwowzorów.
8. Sandomierz – miasto położone na siedmiu wzgórzach, które posiada historyczną zabudowę w centrum. Na podziw zasługuje Ratusz na rynku w Sandomierzu, który jest niepowtarzalny architektonicznie. Sandomierz znany jest wielu osobom z małego ekranu, gdzie jest tłem dla jednego z najpopularniejszych seriali telewizyjnych. Sandomierz przyciąga do siebie bardzo dużo turystów chcących poznać zakątki i zakamarki miasta znane z serialu. W Sandomierzu znajduje się Zamek Królewski, Brama Opatowska, Collegium Gostomianum, Dom Długosza i jedne z najciekawszych piwnic, będących częścią podziemnej trasy turystycznej.
9. Białowieża – wieś, która położona jest na terenie Puszczy Białowieskiej. Białowieża jest także siedzibą Białowieskiego Parku Narodowego. Warto wybrać się tutaj na odpoczynek pośród niezwykłej przyrody i natury. W Białowieży znajduje się również dworek należący dawniej do gubernatora grodzieńskiego, który położony jest w parku Pałacowym. Warte odwiedzenia jest również Muzeum Przyrodniczo-Leśne oraz nieczynna już stacja kolejowa. W Białowieży można spotkać niepowtarzalne Żubry, które obecne są na terenach Rezerwatu Pokazowego Żubrów.
10. Góry Świętokrzyskie – kryją w sobie wiele tajemnic i zakamarków wartych odkrycia. Najwyższym szczytem gór Świętokrzyskich jest Łysica, która mierzy 614 metrów. Góry Świętokrzyskie słyną z licznych formacji wapiennych skał, będących niepowtarzalną atrakcją. Góry te są jednymi z najstarszych łańcuchów górskich znajdujących się na terenie całej Europy. Historia gór Świętokrzyskich jest bardzo bogata i warto się z nią zapoznać będąc na ich terenie.
11. Nałęczów – bardzo urokliwe miasto znajdujące się na terenie województwa lubelskiego. Nałęczów słynie z Sanatorium o nazwie „Książę Józef”, które położone jest w Parku Zdrojowym tuż nad stawem. Uzdrowisko Nałęczów to jedyne w całym kraju, które posiada profil tylko kardiologiczny. Wpływ na choroby serca ma klimat, który panuje w całej okolicy.