11 najlepszych atrakcji w Lublinie

Lublin

Na wschodnich krańcach naszego kraju jest perła architektoniczna i historyczna, która w ostatnim czasie znajdowała się nieco na uboczu wydarzeń. Obecnie wraca jednak prężnie do czołówki miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić ze względu na niesamowite zabytki, a także mnogość wydarzeń kulturalnych, odbywających się każdego roku w Lublinie.

Jakich jest 10 najlepszych atrakcji w Lublinie? O tym opowiemy poniżej. Oto uroki polskiego Wschodu, czyli zagadki i atrakcje Lublina.

1. Państwowe Muzeum na Majdanku – poznaj historię Polski

Polska historia jest tragiczna, ale też bardzo wzniosła. Polacy dzielnie stawiali opór okupantom. Niestety coraz mniej osób zna historię wojny i jednocześnie nie do końca zdaje sobie sprawę jak wiele istnień ludzkich pochłonęły obozy koncentracyjne. A przecież to bardzo ważne by ponownie nie doszło do takiej tragedii. Zatem będąc w Lublinie koniecznie należy odwiedzić Państwowe Muzeum w Majdanku, które znajduje się na terenie dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Lublin. Na terenie znajduje się min. III pole obozu więźniarskiego, budynki łaźni wraz z komorami gazowymi, czy też budynki „nowego” i „starego” krematorium. Warto odwiedzić to miejsce, trzeba jednak pamiętać o odpowiednim zachowaniu. Warto też złożyć hołd poległym tam ludziom zabitym przez nazistów. Zwiedzanie może zająć kilka godzin.

2. W centrum zdarzeń – Zamek Lubelski

Stanowi chyba najbardziej charakterystyczny budynek w Lublinie, górujący swą monumentalną bryłą ponad poziomem miasta.

Pierwotne założenie pochodziło z XII wieku, jednakże w XIX zostało gruntownie przebudowane w stylu neogotycki, otaczając zabytkowy donżon i kaplicę Świętej Trójcy, zupełnie odmienną i niezmiernie okazałą architekturą.

Pierwotnie mieściła się tu siedziba kasztelanii, później Kazimierz Wielki nakazał zbudowanie zamku królewskiego, przebudowywanego przez kolejnych władców w stylu gotyckim i renesansowym. Jego funkcja reprezentatywna zmieniła się w XX wieku, gdy od lat 30. XX wieku do 1954 roku pełnił funkcję więzienia. Obecnie mieści się w nim oddział Muzeum Lubelskiego.

3. Z ziemi ruskiej do Polski – Kaplica Świętej Trójcy

Stanowi jeden z najpiękniejszych przykładów sztuki gotyckiej, z widocznymi wpływami wschodnimi. Została zbudowana za czasów Kazimierza Wielkiego w klasycznej formie, na rzucie kwadratu z wydłużoną częścią prezbiterium. Całość wnętrza pokrywają zamówione przez Władysława Jagiełłę wielobarwne freski w stylu bizantyńskim, prezentujące sceny z życia Jezusa i Marii, aniołów oraz portret króla, który malowidła ufundował.

4. Trasa królewska w Lublinie

Do Zamku wiedzie z malowniczy i piękny trakt królewski. Biegnie on przez samo serce miasta wzdłuż zabytkowych kamieniczek i kramów, obok kościołów z minionych epok. Łączy on wzgórze zamkowe z rynkiem głównym. To jedna z najbardziej reprezentacyjnych części miasta, wprost idealna na spacer z rodziną.

5. Symbol miasta, czyli Brama Krakowska

Na trasie drogi królewskiej znajduje się okazała XIV-wieczna Brama Krakowska (jedna z dwóch bram miejskich, obok Grodzkiej) – jeden z najlepiej rozpoznawalnych symboli miasta. Główny jej trzon wzniesiono w stylu gotyckim, jednakże w XVIII-wieku otrzymała nową, barokową szatę.

Na wieży znajduje się zegar, którego tradycje sięgają aż do XVI wieku, gdy pojawiła się w tym miejscu pierwsza jego wersja. Obecne rozwiązanie pochodzi już z wieku XIX.

Współcześnie w bramie mieści się oddział Muzeum Historii Miasta Lublina, w którym są zaprezentowane dzieje miasta, począwszy od VI wieku, aż do II Wojny Światowej.

6. Plac Łokietka

Jeden z głównych placów Lublina, łączący stare miasto z zamkiem. Przy nim znajduje się Brama Krakowska oraz Nowy Ratusz – okazały, XIX-wieczny gmach. Sam plac powstał na samym początku XVII wieku, gdy postanowiono zburzyć dawne fortyfikacje i zasypać fosy. Obecnie stanowi jeden z głównych punktów turystycznych miasta oraz przestrzeń tętniącą nieustannym życiem.

7. Wieża Trynitarska – na wyżynach miasta

Choć to zamek przykuwa uwagę swoim ogromem, to tak naprawdę najwyższym punktem w mieście jest Brama Trynitarska, na szczycie której znajduje się platforma widokowa, otwierająca się na panoramę całego miasta. Pierwotnie założenie należało do klasztoru jezuitów, a później trynitarzy, od których wzięło nazwę. Współcześnie znajduje się tu Muzeum Archidiecezjalne.

8. Zmienne losy Lublina – plac po Farze

Historia potrafi mieć różne oblicza i tory. Jednym z popularniejszych miejsc w Lublinie jest Plac po Farze. Znajduje się on na Starym Mieście, w miejscu w którym pierwotnie znajdował się kościół pw. św. Michała Archanioła – miejska fara. Był to najstarszy kościół w mieście, według legendy wzniesiony przez Leszka Czarnego. Stopniowo budynek zaczął popadać w ruinę, aż w 1846 roku podjęto decyzję o całościowej rozbiórce.

W ramach Placu po Farze były prowadzone liczne wykopaliska archeologiczne. Pamiątką po nich są zarysy fundamentów dawnego kościoła parafialnego, który przez pewien czas pełnił nawet funkcję katedry.

9. Musztry i imprezy plenerowe – Plac Litewski

Pierwotnie został zbudowany w latach 20. XIX wieku, jako miejsce dla defilad i parad wojskowych. Stąd też pochodzi jego pierwotna nazwa, czyli plac Musztry. Obecnie stanowi przestrzeń dla rekreacji oraz miejsce wielu plenerowych imprez w Lublinie.

10. Wsi spokojna, wsi wesoła – Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

Wsie na Lubelszczyźnie mają swój niepowtarzalny swojski klimat. Część zabytków związanych z tym rejonem można podziwiać w Muzeum Wsi Lubelskiej. Powstał w ten sposób skansen prezentujący przykłady okolicznej architektury drewnianej – od kościołów rzymskokatolickich, przez cerkwie, aż do założeń dworskich i chat wiejskich. W ramach kompleksu wydzielono kilka sektorów, w których można podziwiać architekturę danego obszaru. Do największych zaliczają się: Wyżyna Lubelska, Roztocze i Miasteczko.

11. Fontanna multimedialna

Przy placu Litewskim mieści się rozbudowana fontanna multimedialna, przyciągająca rzesze turystów oraz stanowiąca punkt spotkań dla mieszkańców. W okresie wakacyjnym odbywają się tu regularne pokazy łączące wodę, światła oraz muzykę w jedną intrygującą i zachwycająca kompozycję.

4.4/5 - (liczba ocen: 5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.