10 najlepszych atrakcji w Białowieży i okolicach

żubr

Jakie znajdziemy atrakcje w Białowieży? Białowieża, choć stosunkowo niewielka ma do zaoferowania turystom wiele atrakcji.

Białowieża to Polska wspaniała wieś mieszcząca się w województwie podlaskim. Jej powiat to hajnowski, a gmina Białowieża. Leży nad niewielką rzeka Narewka będąca lewym dopływem Narwi. Szacuje się że obecnie we wsi Białowieża mieszka około 1830 osób.

Atrakcje jakie oferuje Białowieża i okolice:

1. Najstarszym zabytkiem Białowieży jest Obelisk czyli pomnik w kształcie wysokiego słupa, obecnie znajduje się na terenie kompleksu pałacowo-parkowego. Został wzniesiony w celu upamiętnienia polowania królewskiego jakie miało miejsce w 1752 roku, uznawane jest ono za jedno z największych polowań jakie miało miejsce n tym terenie.

2. Znajdujący się tutaj Park Pałacowy zachwyca swoją urodom o każdej porze roku, warto wybrać się na spacer po parku z przewodnikiem, opowiada on turystom wiele bardzo interesujących rzeczy na temat parku i jego historii. Park powstał między XIX a XX wiekiem i został zaprojektowany przez Waleriana Kronenberga.

3. W Białowieży znajduje się także chętnie odwiedzane przez turystów z kraju i zagranicy Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego, zlokalizowane przy ulicy Park Pałacowy 11. Muzeum to jest najstarszym muzeum w województwie podlaskim, oprócz podstawowej i stałej ekspozycji, głównie ukazującej Faunę świat zwierząt oraz Florę świat roślin, są w muzeum organizowane wystawy czasowe. Muzeum można zwiedzać zarówno z audio-przewodnikiem jak również z przewodnikiem. Co ciekawe po wcześniejszym uzgodnieniu terminu muzeum oferuje gry edukacyjne na jego terenie oraz lekcje muzealne.

4. Skansen w Białowieży również zasługuje na chwilę uwagi, należą do niego Chata ze wsi Biała, Chata ze wsi Klejnik, Chata ze wsi Czyżyki, Kaplica pod wezwaniem św. Aleksandra Newskiego co roku 12 września odbywa się w niej nabożeństwo, jest to kalendarzowy dzień patrona owej kaplicy, Wiatrak Koźlany pochodzący z lat 30 XX wieku, tak zwana Majsteria, Stodoła czy Bania inaczej sauna. Wszystkie wymienione zabudowania są zrobione z drewna. Skansen jest w rękach prywatnych.

5. Białowieża Towarowa to pochodzący z 1903 roku dworzec kolejowy, pierwszym pasażerem podróżującym na ten dworzec był sam car. który został wpisany do rejestru zabytków, obecnie w Białowieży Towarowej znajduje się restauracja Carska, do której warto wybrać się na obiad. Obok Restauracji również w zabytkowej wieży ciśnień znajdują się obecnie apartamenty do wynajęcia.

6. Dla miłośników architektury skarlanej i nie tylko z pewnością ciekawym i wartym obejrzenia będzie Kościół Parafialny pw. św. Teresy z Lisieux, oraz Cerkiew św Mikołaja, którą ufundował sam car Aleksander III, zarówno z zewnątrz jaki wewnątrz poczuje się doniosły klimat tej świątyni.

7. Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich to mająca długość ok 500 m droga edukacyjna, spacerując wzdłuż której mamy możliwość podziwiać piękne i majestatyczne dęby, których wiek może sięgać nawet do 500 lat.

8. W Białowieży funkcjonuje coś w rodzaju kolejki o nazwie Białowieski Express, wybierając się na przejazd tą kolejką możemy w nietypowy sposób zwiedzić Białowieżę, oraz poznać wiele ciekawostek na temat wsi i puszczy. Kolejką można jechać po dwóch trasach jedna jest nieco krótsza, a jej przejazd to ok 1 godziny, druga trasa jest dłuższa, a jej przejazd to ok 1 godziny 30 minut. Jest to doskonały sposób na zwiedzanie nie tylko dla dorosłych ale przede wszystkim dla dzieci.

9. W pobliskiej wsi Termińsk funkcjonuje nietypowy teatr, dlaczego nietypowy, ponieważ mieści się on w prywatnej stodole, organizowane są tu spektakle jak również koncerty, z pewnością udział w takich wydarzeniach pozostawia niezapomniane wrażenia.

Białowieski park narodowy

10. Mówiąc o Białowieży grzechem byłoby nie wspomnieć o Białowieskim Parku Narodowym, który w 1979 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, jego powierzchnia wynosi ok 105, 17 km². W puszczy żyje ok 12000 gatunków zwierząt, a jego symbolem jest żubr, jego cecha charakterystyczną jest także duża ilość występujących tutaj martwych drzew, co doskonale wpływa na żyzność tutejszej gleby. Białowieski Park Narodowy jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów co roku zwiedza go ok 140 000 osób.

Puszcza Białowieska

Historia wsi Białowieża

Najprawdopodobniej tereny, na których znajduje się obecnie Białowieża były zamieszkane przez ludność już w okresie neolitu czyli ostatnim etapie epoki kamienia, ok 5 tysięcy lat temu. W XIII wieku liczne bitwy i ataki spowodowały znaczny spadek liczby ludności na tym terenie. Według zapisków w XVIII wieku zabudowania w tej wsi wynosiły ok 20 domów. Od 1795 roku do 1915 Białowieża była pod zaborem rosyjskim. Zarówno I jak i II wojna światowa dotknęła znacząco te tereny. Na początku II wojny światowej te tereny zostały zbombardowane przez- siły powietrzne III Rzeszy. 25 lipca 1944 r. to ważna data w historii tej wsi, wówczas Józef Stalin dokonał podziału Puszczy Białowieskiej, na mocy jego decyzji Białowieża pozostała w naszym kraju. Obecnie te tereny są chętnie odwiedzane przez turystów zarówno z kraju jak i zagranicy.




Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *