Polska

10 najlepszych atrakcji w Białowieży i okolicach

Żubr Europejski

Jakie znajdziemy atrakcje w Białowieży? Białowieża, choć stosunkowo niewielka ma do zaoferowania turystom wiele atrakcji.

Zobacz też -> Co warto zobaczyć w Białowieży w jeden dzień lub weekend

Białowieża to Polska wspaniała wieś pełna atrakcji mieszcząca się w województwie podlaskim. Jest w powiecie hajnowskim, a gmina to Białowieża. Leży nad niewielką rzeka Narewka będąca lewym dopływem Narwi. Szacuje się że obecnie we wsi Białowieża mieszka około 1830 osób. Zatem jakie atrakcje jakie oferuje Białowieża i okolice?

Rancho Kupała

Uroczysko Ranczo Kupała to klimatyczne miejsce w Puszczy Białowieskiej oddalone od miejskiego zgiełku, które trafi w gust każdego miłośnika przyrody.

W tutejszym Mini ZOO można podziwiać dziesiątki gatunków zwierząt zarówno gospodarskich jak i egzotycznych czy ozdobnych. Można tu znaleźć wiele gatunków ptactwa takich jak, strusie, emu, gęsi, kaczki, kury, indyki, bażanty, perliczki, pawie, papugi i gołębie.Do listy koniecznie dodać należy bydło szkockie, owce, konie, kuce, osły, króliki, świnki morskie, szczury, szynszyle oraz lisa. Dzieci mogą karmić zwierząt i poznać obowiązki w obejściu.

Do dyspozycji małych agroturystów są rowery, rower wodny czy przejażdżka quadem (oczywiście pod opieką), a także dobrze wyposażony plac zabaw z trampoliną, natomiast dorośli skorzystać mogą z elektrycznych skuterów. Gospodarz z chęcią oprowadzi po starej, zabytkowej kuźni i stolarni oraz opowie o uprawach w sadzie i warzywniaku edukacyjnym. Odwiedzających Uroczysko z pewnością zaprosi na grzybobranie, a miłośnicy wędkowania mogą zrelaksować się łowiąc ryby w tutejszym stawie.

Dla tych odważniejszych dzieci też się coś znajdzie na przykład zjazd tyrolką nad stawem, spacer po moście linowym czy strzelanie z broni pneumatycznej i łuku. Ci najmłodsi mogą liczyć na przejażdżkę na kucyku szetlandzkim. A dla wszystkich zainteresowanych przejażdżka bryczką lub saniami ciągniętymi quadem.

Uroczysko Ranczo Kupała to także świetna baza noclegowa. Na gości czekają tutaj dwa niezależne domki letniskowe oraz gustownie umeblowany apartament VIP posiadający wszelkie udogodnienia. Wszystkie kwatery posiadają w pełni umeblowaną kuchnię gdzie można przyrządzić domowy obiad oraz łazienkę. Wszystkie są też klimatyzowane. Dom Ogrodnika to 8 miejsc noclegowych, Dom Kowala kolejnych 8 a Apartament VIP jest przeznaczony dla 4 osób. Goście pozostający w agroturystyce oraz ci, którzy wpadają tylko pozwiedzać mogą liczyć na zorganizowanie ogniska z patyczkami lub rożnem.

Teren jest ogrodzony, co zapewnia prywatność. Niesamowitą panoramę okolicy można podziwiać z górującej nad obiektem wieży widokowej. Całość prezentuje się pięknie niezależnie od pory roku, a przemiły gospodarz zawsze uraczy was jakąś miejscową opowieścią.

Uroczysko Ranczo Kupała

17-200 Orzeszkowo 139

wjazd od ulicy Dalekiej

GPS: 52.701297, 23.538757

Kontakt Zenobiusz Golonko – 604995421

Strona www: kupala.com.pl

Facebook: facebook.com/uroczyskoRanczoKupala/

1. Obelisk

Najstarszym zabytkiem Białowieży jest Obelisk czyli pomnik w kształcie wysokiego słupa, obecnie znajduje się na terenie kompleksu pałacowo-parkowego. Został wzniesiony w celu upamiętnienia polowania królewskiego jakie miało miejsce w 1752 roku. Uznawane jest ono za jedno z największych polowań jakie miało miejsce na tym terenie.

2. Park Pałacowy

Znajdujący się tutaj Park Pałacowy zachwyca swoją urodom o każdej porze roku. Warto wybrać się na spacer po parku z przewodnikiem. Opowiada on turystom wiele bardzo interesujących rzeczy na temat parku i jego historii. Park zaprojektował Walerian Kronenberg między XIX a XX wiekiem i

3. Muzeum Przyrodniczo-Leśne

W Białowieży znajduje się także chętnie odwiedzane przez turystów z kraju i zagranicy Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego. Zlokalizowane przy ulicy Park Pałacowy 11. Muzeum to jest najstarszym muzeum w województwie podlaskim. Oprócz podstawowej i stałej ekspozycji, głównie ukazującej Faunę świat zwierząt oraz Florę świat roślin, są w muzeum organizowane wystawy czasowe. Muzeum można zwiedzać zarówno z audio-przewodnikiem jak również z przewodnikiem. Muzeum oferuje gry edukacyjne na jego terenie oraz lekcje muzealne po wcześniejszym uzgodnieniu terminu

4. Skansen w Białowieży

Skansen również zasługuje na chwilę uwagi. Należą do niego Chata ze wsi Biała, Chata ze wsi Klejnik, Chata ze wsi Czyżyki, Kaplica pod wezwaniem św. Aleksandra Newskiego. Co roku 12 września w Kaplicy odbywa się w niej nabożeństwo. Jest to kalendarzowy dzień patrona owej kaplicy. W skład skansenu wchodzi również Wiatrak Koźlany pochodzący z lat 30 XX wieku, tak zwana Majsteria, Stodoła czy Bania inaczej sauna. Wszystkie wymienione zabudowania są zrobione z drewna. Skansen jest w rękach prywatnych.

5. Białowieża Towarowa

To pochodzący z 1903 roku dworzec kolejowy. Pierwszym pasażerem podróżującym na ten dworzec był sam car. Wieża została wpisana do rejestru zabytków. Obecnie w Białowieży Towarowej znajduje się restauracja Carska, do której warto wybrać się na obiad. Obok Restauracji również w zabytkowej wieży ciśnień znajdują się obecnie apartamenty do wynajęcia.

6. Kościół Parafialny pw. św. Teresy z Lisieux i Cerkiew św Mikołaja

Dla miłośników architektury skarlanej i nie tylko z pewnością ciekawym i wartym obejrzenia będzie Kościół Parafialny pw. św. Teresy z Lisieux. Cerkiew św Mikołaja jest również warta odwiedzania. Ufundował sam car Aleksander III, zarówno z zewnątrz jaki wewnątrz poczuje się doniosły klimat tej świątyni.

7. Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich

To mająca długość ok 500 m droga edukacyjna. Spacerując wzdłuż której mamy możliwość podziwiać piękne i majestatyczne dęby. Drzewa mają nawet 500 lat.

8. Białowieski Express

W Białowieży funkcjonuje coś w rodzaju kolejki o nazwie Białowieski Express. Wybierając się na przejazd tą kolejką możemy w nietypowy sposób zwiedzić Białowieżę. Warto w ten sposób poznać wiele ciekawostek na temat wsi i puszczy. Kolejką można jechać po dwóch trasach jedna jest nieco krótsza, a jej przejazd to ok 1 godziny. Druga trasa jest dłuższa, a jej przejazd to ok 1 godziny 30 minut. Jest to doskonały sposób na zwiedzanie nie tylko dla dorosłych ale przede wszystkim dla dzieci.

9. Teatr w prywatnej stodole

W pobliskiej wsi Termińsk funkcjonuje nietypowy teatr. Dlaczego nietypowy? Mieści się on w prywatnej stodole.  Organizowane są tu spektakle jak również koncerty. Z pewnością udział w takich wydarzeniach pozostawia niezapomniane wrażenia.

Białowieski park narodowy

10. Białowieski Park Narodowy

Mówiąc o Białowieży grzechem byłoby nie wspomnieć o Białowieskim Parku Narodowym. W 1979 roku Park Narodowy wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jego powierzchnia wynosi ok 105, 17 km². W puszczy żyje ok 12000 gatunków zwierząt, a jego symbolem jest żubr. Jego cecha charakterystyczną jest także duża ilość występujących tutaj martwych drzew, co doskonale wpływa na żyzność gleby. Turyści bardzo chętnie odwiedzają Białowieski Park Narodowy. Co roku Park odwiedza około 140 000 osób.

Puszcza Białowieska

Historia wsi Białowieża

Najprawdopodobniej tereny, na których znajduje się obecnie Białowieża zamieszkiwali ludzie już w okresie neolitu.  Był to ostatni etap epoki kamienia, ok 5 tysięcy lat temu.

W XIII wieku liczne bitwy i ataki spowodowały znaczny spadek liczby ludności na tym terenie. Według zapisków w XVIII wieku zabudowania w tej wsi wynosiły ok 20 domów.

Od 1795 roku do 1915 Białowieża była pod zaborem rosyjskim. Zarówno I jak i II wojna światowa dotknęła znacząco te tereny.

Na początku II wojny światowej te tereny zostały zbombardowane przez- siły powietrzne III Rzeszy. 25 lipca 1944 r. to ważna data w historii tej wsi. Wówczas Józef Stalin dokonał podziału Puszczy Białowieskiej, na mocy jego decyzji Białowieża pozostała w naszym kraju.

Te tereny odwiedza wiele turystów zarówno z kraju jak i zagranicy.

Czytaj dalej: 105 ciekawostek o Puszczy Białowieskiej