Polska

Co warto zobaczyć w Białowieży w jeden dzień lub weekend

Białowieski park narodowy

Jeśli masz tylko jeden dzień lub weekend to warto zobaczyć 10 atrakcji, które przedstawiamy w tym artykule. Białowieża to wieś położona w województwie podlaskim, na rozległej polanie w Puszczy Białowieskiej. Wieś stanowi główną siedzibę Białowieskiego Paru Narodowego, stanowiącego 17% polskiej części Puszczy Białowieskiej.

Zobacz też -> 10 najlepszych atrakcji w Białowieży i okolicach

Obecnie na terenie puszczy znajduje się:

  • Białowieska Stacja Geobotaniczna podlegająca pod Uniwersytet Warszawski,
  • Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk,
  • Europejskie Centrum Lasów Naturalnych Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Puszcza Białowieska

Co zatem warto zobaczyć i zwiedzić w Białowieży mając jeden dzień lub weekend? Oto 10 najciekawszych miejsc w Białowieży i okolicy.

Rancho Kupała

Uroczysko Ranczo Kupała to klimatyczne miejsce w Puszczy Białowieskiej oddalone od miejskiego zgiełku, które trafi w gust każdego miłośnika przyrody.

W tutejszym Mini ZOO można podziwiać dziesiątki gatunków zwierząt zarówno gospodarskich jak i egzotycznych czy ozdobnych. Można tu znaleźć wiele gatunków ptactwa takich jak, strusie, emu, gęsi, kaczki, kury, indyki, bażanty, perliczki, pawie, papugi i gołębie.Do listy koniecznie dodać należy bydło szkockie, owce, konie, kuce, osły, króliki, świnki morskie, szczury, szynszyle oraz lisa. Dzieci mogą karmić zwierząt i poznać obowiązki w obejściu.

Do dyspozycji małych agroturystów są rowery, rower wodny czy przejażdżka quadem (oczywiście pod opieką), a także dobrze wyposażony plac zabaw z trampoliną, natomiast dorośli skorzystać mogą z elektrycznych skuterów. Gospodarz z chęcią oprowadzi po starej, zabytkowej kuźni i stolarni oraz opowie o uprawach w sadzie i warzywniaku edukacyjnym. Odwiedzających Uroczysko z pewnością zaprosi na grzybobranie, a miłośnicy wędkowania mogą zrelaksować się łowiąc ryby w tutejszym stawie.

Dla tych odważniejszych dzieci też się coś znajdzie na przykład zjazd tyrolką nad stawem, spacer po moście linowym czy strzelanie z broni pneumatycznej i łuku. Ci najmłodsi mogą liczyć na przejażdżkę na kucyku szetlandzkim. A dla wszystkich zainteresowanych przejażdżka bryczką lub saniami ciągniętymi quadem.

Uroczysko Ranczo Kupała to także świetna baza noclegowa. Na gości czekają tutaj dwa niezależne domki letniskowe oraz gustownie umeblowany apartament VIP posiadający wszelkie udogodnienia. Wszystkie kwatery posiadają w pełni umeblowaną kuchnię gdzie można przyrządzić domowy obiad oraz łazienkę. Wszystkie są też klimatyzowane. Dom Ogrodnika to 8 miejsc noclegowych, Dom Kowala kolejnych 8 a Apartament VIP jest przeznaczony dla 4 osób. Goście pozostający w agroturystyce oraz ci, którzy wpadają tylko pozwiedzać mogą liczyć na zorganizowanie ogniska z patyczkami lub rożnem.

Teren jest ogrodzony, co zapewnia prywatność. Niesamowitą panoramę okolicy można podziwiać z górującej nad obiektem wieży widokowej. Całość prezentuje się pięknie niezależnie od pory roku, a przemiły gospodarz zawsze uraczy was jakąś miejscową opowieścią.

Uroczysko Ranczo Kupała

17-200 Orzeszkowo 139

wjazd od ulicy Dalekiej

GPS: 52.701297, 23.538757

Kontakt Zenobiusz Golonko – 604995421

Strona www: kupala.com.pl

Facebook: facebook.com/uroczyskoRanczoKupala/

1. Stacja Białowieża-Pałac

Obecnie pełni rolę wielofunkcyjnego miejsca idealnego dla całych rodzin. Tu dorośli mogą zrelaksować się przy kawie czy książce, dzieci natomiast odkrywają wiele ciekawostek i rozwiązują mnóstwo inspirujących zagadek – to świetne połączenie wartościowej edukacji i dobrej zabawy.

2. Miejsce Mocy w Puszczy Białowieskiej

To miejsce do którego dotrzeć można na trzy sposoby – piechotą, rowerem bądź przy wykorzystaniu drezyny (co cieszy się bardzo dużą popularnością). Miejsce odkryte zostało w roku 1993, po tym jak Radiesteci stwierdzili, że znajduje się tu mnóstwo pozytywnej energii. Atrakcję tego miejsca mogą stanowić bardzo fantazyjnie, czasem niezbyt naturalnie rozwidlone drzewa. Według wierzeń lokalnych mieszkańców kilkaset lat wstecz w tym miejscu odbywały się pogańskie obrzędy.

3. Drezyny

Będąc w Białowieży warto choć raz udać się na wyprawę drezynami, napędzanymi siłą własnych mięśni. To bardzo ciekawy pomysł na aktywny wypoczynek i doskonałą zabawę.

4. Szlak Dębów Królewskich

Czasem nazywany jest również Starą Białowieżą. Jest to miejsce bardzo ważne z punktu widzenia lokalnej historii gdyż mówi się, że to właśnie tu w XVI wieku lokował się dwór myśliwski Zygmunta Starego. Ponadto z pracy archeologów w tym miejscy wynika, że te ziemie zamieszkiwane były przez człowieka już w wieku X (podczas wykopalisk znaleziono dużą ilość kurhanów i piecy, charakterystycznych dla ludności w X wieku).

5. Żebra Żubra

Żebra Żubra to ścieżka edukacyjna (która nie tak dawno została bardzo starannie odnowiona), prowadząca przez podmokłe olsy i bagienne lasy. Ścieżka w tym miejscu działa od lat 70. ubiegłego wieku, stając się wraz z upływem lat jednym z podstawowych elementów odwiedzin każdego turysty w Puszczy Białowieskiej.

6. Rezerwat Pokazowy Żubrów

To obowiązkowy punkt wycieczki każdego turysty, bowiem Białowieża właśnie kojarzona jest z tymi zwierzętami, które koniecznie będąc tu trzeba zobaczyć. W tym miejscu zwierzęta żyją w półnaturalnych warunkach, w dużych zagrodach, gdzie mogą się zaszyć wśród traw, dlatego też czasem trzeba nieco cierpliwie poczekać aż się pokażą. W zagrodach poza żubrami spotkać można między innymi wilki, dziki, sarny, jelenie i nieliczne żubronie- gatunek powoli uznawany za wymarły.

7. Cerkiew św. Mikołaja w Białowieży

To ważne miejsce sakralne dla okolicznych mieszkańców, gdyż to właśnie tu bardzo często modlił się car Mikołaj II wraz z rodziną i świtą. W świątyni znajduje się bardzo cenny, bo unikatowy ikonostas – jedyny taki w Polsce i jeden z dwóch w Europie. Nic więc dziwnego, że chętnie oglądają go nie tylko wyznawcy prawosławia, ale również i innych religii, nie koniecznie chrześcijańskich./

8. Park Pałacowy w Białowieży

Jest pięknym i zachwycającym miejscem niezależnie od pory roku. Jego projektantem był Walery Kroneberg. Początkowo park stanowił otoczenie dla myśliwskiej rezydencji carów, która dziś stanowi bardzo inspirujące Muzeum Przyrodnicze.

9. Rezerwat Ścisły

Obręb Ochronny Rezerwat to jedno z najważniejszych i najbardziej wartościowych miejsc w Białowieskim Parku Narodowym. To tu czas się już dawno zatrzymał. Las ma charakter bardzo pierwotny, bowiem wszystkie przyrodnicze procesy niezakłócane niczym samodzielnie przebiegają tu od tysięcy już lat. Zarządcy puszczy bardzo dbają o to, aby ludzka ingerencja w to miejsce ograniczona została do niezbędnego minimum. Warto również dodać, że aby znaleźć się w Rezerwacie Ścisłym, konieczne jest dołączenie do certyfikowanego przewodnika Białowieskiego Parku Narodowego. Nigdy grupy zwiedzające nie mogą być większe niż 12 osób.

10. Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego

To miejsce doskonałe dla miłośników edukacyjnej i historycznej strony, z jakiej chcą poznać park. Biorąc pod uwagę metrykę, jest to zdecydowanie najstarsze muzeum, jakie obecnie funkcjonuje na całym Podlasiu. W tym miejscu można się w bardzo ciekawy i przemyślany sposób zapoznać się z bogactwem fauny i flory, a także etapami przebiegu naturalnych procesów zachodzących w lesie pierwotnym. Choć jest to najstarsze muzeum w województwie, to jednak jest ono bardzo nowoczesne – wszystko po to, aby jak najrzetelniej i najbardziej realnie przedstawić zwiedzającym wszystko to, co w Puszczy Białowieskiej jest najciekawsze i najbardziej inspirujące. Wiele osób jest tak zafascynowanych tym miejscem, że przy kolejnej wizycie w parku zawsze chętnie tu zaglądają.

Czytaj dalej: 105 ciekawostek o Puszczy Białowieskiej