Polska

Najlepsze Atrakcje w Województwie Łódzkim w 2024 🚌

panorama Łodzi

Województwo łódzkie, choć może nie tak popularne jak Kraków czy Warszawa w kontekście turystycznym, kryje w sobie wiele niespodzianek i ciekawostek. Oto kilka miejsc, które warto odwiedzić podczas pobytu w tym regionie:

1. Zamek w Piotrkowie Trybunalskim

Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim to jedna z ważniejszych i bardziej charakterystycznych budowli w Polsce, świadcząca o bogatej historii tego miasta i jego roli w średniowiecznej Polsce. Zamek w Piotrkowie Trybunalskim zaczęto wznosić w XIII wieku na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Budowla ta miała stanowić ważny punkt obronny na trasie z Krakowa do Warszawy. Przez wieki był on miejscem licznych sejmików, zjazdów i trybunałów koronnych, co przyczyniło się do przydomka „Trybunalski” w nazwie miasta. Jest przykładem średniowiecznej architektury obronnej. Jego dominującym elementem jest wysoka, czworoboczna wieża, która pełniła funkcje obronne, a także mieszkalne. Wokół zamku zachowały się fragmenty murów obronnych oraz fosa.

2. Pałac Izraela Poznańskiego

Rozmach tej rezydencji potrafi zapierać dech w piersiach. W swym założeniu powstała jako budynek handlowo-reprezentacyjny oraz dom prywatny bogatego łódzkiego przedsiębiorcy Izraela Poznańskiego. W 1877 roku zakupił on działki u zbiegu ulic Ogrodowej i Zachodniej (ówczesnej Stodolnianej), żeby rozpocząć budowę okazałego założenia. Finalny kształt architektoniczny, w duchu francuskiego neobaroku, zawdzięcza on duetowi projektantów – Adolfowi Zeligsonowi i Hilaremu Majewskiemu, a o część dekoracji malarskich wnętrz zadbał Samuel Hiszenberg. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Miasta Łodzi, prezentujące dzieje kultury, sztuki oraz życie codzienne dawnych mieszkańców tego miasta.

3. Księży Młyn

Łódź przez wiele lat rozbudowywał się dzięki zakładom przemysłowym, głównie nastawionym na włókiennictwo. Jednym z najważniejszych zabytków, dokumentujących tę część historii miasta jest Księży Młyn, czyli zespół dzielnicy fabrycznej, który powstawał od 1824 roku. W jego skład weszły nie tylko same zakłady, ale też pełna infrastruktura socjalna, włącznie z domami dla pracowników i ich rodzin. To unikatowe założenie tego typu nie tylko w skali polskiej, ale również europejskiej, dlatego też od pewnego czasu czynione są starania, aby cały kompleks został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

4. Cmentarz Żydowski

W Łodzi znajduje się również największy w naszym kraju cmentarz żydowski, który powstał w 1892 roku. Znaczną część pochówków, bo około 45 tysięcy, stanowią osoby zmarłe w getcie łódzkim. W architekturze założenia dominują klasyczne macewy, choć trafiają się również zabytkowe mauzolea, choćby wspomnianego już Izraela Poznańskiego, ale także rodu: Rosenblattów, Stillerów i Silbersteinów.

5. Centralne Muzeum Włókiennictwa

Założenie, w którym obecnie mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa jest też nazywane Białą Fabryką. Mieścił się w nim zakład produkcyjny Ludwika Geyera. Kompleks zbudowano w latach 1835-37, stylu klasycystycznym, w charakterystycznej otynkowanej na biało formie. Należy ono do najstarszych założeń architektury przemysłowej w naszym kraju, które przetrwały do naszych czasów. W Muzeum można podziwiać stałe ekspozycje związane z pierwotną fabryką Geyera, a także opowieść o narzędziach i procesie włókienniczym oraz ekspozycję prezentującą historię mody.

6. Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej

Nieopodal Centralnego Muzeum Włókiennictwa znajduje się Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej. Został on otwarty w 2008 roku. Można w nim podziwiać niemal 200-letni kościół, wykonany z drewna modrzewiowego, letniskowe wille i domy rzemieślnicze, w których zrekonstruowano warunki pracy dawnych wykonawców. To ciekawa lekcja historii architektury i początków polskiego przemysłu.

7. Galeria Wielkich Łodzian

Każde miasto ma swoich bohaterów – podobnie Łódź, która postanowiła uczcić ich, tworząc zespół plenerowy rzeźb, odlanych w brązie, które upamiętniają najważniejsze osoby związane z miastem. Kompozycje mają charakter ławek pomnikowych, na których można przysiąść w towarzystwie znanych łodzian, m. in.: Tuwima, Rubinsteina, Reymonta.

8. Nowoczesna sztuka w Łodzi

Łódź to jednak nie tylko przemysł i produkcja w licznych fabrykach. To właśnie w tym mieście osiadł w okresie międzywojennym wybitny polski twórca i pedagog Władysław Strzemiński wraz z żoną Katarzyną Kobro. Od niego zaczęła się budowa kolekcji sztuki nowoczesnej, która obecnie zajmuje aż trzy piętra w budynku łódzkiej Manufaktury, który należy do Muzeum Sztuki. W ramach ekspozycji można podziwiać dzieła wymienionego już duetu twórców, ale również m. in.: Maxa Ernsta, Mieczysława Szczuki, Zbigniewa Libery, Jadwigi Maziarskiej i Erny Rosenstein.

9. Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci

Pomnik ten nie ma piedestału, ani rozbudowanej formy na cokole, a pokrywa znaczny fragment jezdni ulicy Piotrkowskiej. To zespół 13454 kostek brukowych, na których umieszczono żeliwne płytki z nazwiskami fundatorów. Inicjatywa jest związana z działalnością Fundacji Ulica Piotrkowska i powstał z inicjatywy architekta Zbigniewa Bińczyka.

10. Centrum Manufaktura

Manufaktura to jedno z największych miejsc handlowo-usługowo-rozrywkowych w naszym Kraju. Jego otwarcie nastąpiło w 2006 roku, w zaadaptowanej do potrzeb współczesnego odbiorcy wnętrzach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Można tu znaleźć liczne sklepy, obiekty gastronomiczne, a także kręgielnie, kino, ścianki wspinaczkowe i oddziały poszczególnych łódzkich muzeów.

11. Ulica Piotrkowska

Słyszał o niej chyba każdy. Ulica Piotrkowska jest uznawana za jedną z najdłuższych handlowych ulic na naszym kontynencie. Biegnie ona między placem Wolności a placem Niepodległości i ma długość 4, 2 kilometra. Na początku stanowiła ona przede wszystkim główny trakt komunikacyjny dla rozwijającego się przemysłowo miasta. Z czasem zaczęła jednak pełnić funkcję bardziej reprezentatywną. Przy niej zlokalizowano większość miejskich kawiarni, klubów i sklepików. Warto wybrać się na spacer wzdłuż ulicy Piotrowskiej, żeby podziwiać piękne i świeżo odrestaurowane kamienice z przełomu XIX i XX wieku.