10 najważniejszych atrakcji w Łodzi

panorama Łodzi

Łódź to miasto, które wielu osobom kojarzy się głównie z przemysłem i trudną historią. Często zapominamy, że jest to trzeci pod względem ludności oraz czwarty pod względem powierzchni ośrodek miejski w naszym kraju, który przez lata tętnił życiem czterech różnych kultur.

Atrakcje i magiczne miejsca prosto z serca Polski

Stanowił miasto-mieszankę etniczną i narodowościową, w której w zgodzie żyli obok siebie Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie. Choć zagmatwane koleje historii położyły kres tej pięknej opowieści, to wciąż można podziwiać jej pozostałości oraz próby ożywienia dawnego, wielokulturowego ducha miasta.

Dziś pragniemy Wam pokazać 10 najlepszych atrakcji w Łodzi – miejsca, które warto odwiedzić i zapamiętać. Co zatem warto zobaczyć i zwiedzić w Łodzi?

1. Ulica Piotrkowska – wizytówka miasta

Słyszał o niej chyba każdy. Ulica Piotrkowska jest uznawana za jedną z najdłuższych handlowych ulic na naszym kontynencie. Biegnie ona między placem Wolności a placem Niepodległości i ma długość 4, 2 kilometra.

Na początku stanowiła ona przede wszystkim główny trakt komunikacyjny dla rozwijającego się przemysłowo miasta. Z czasem zaczęła jednak pełnić funkcję bardziej reprezentatywną. Przy niej zlokalizowano większość miejskich kawiarni, klubów i sklepików. Warto wybrać się na spacer wzdłuż ulicy Piotrowskiej, żeby podziwiać piękne i świeżo odrestaurowane kamienice z przełomu XIX i XX wieku.

2. Łódzki Luwr, czyli Pałac Izraela Poznańskiego

Rozmach tej rezydencji potrafi zapierać dech w piersiach. W swym założeniu powstała jako budynek handlowo-reprezentacyjny oraz dom prywatny bogatego łódzkiego przedsiębiorcy Izraela Poznańskiego.

W 1877 roku zakupił on działki u zbiegu ulic Ogrodowej i Zachodniej (ówczesnej Stodolnianej), żeby rozpocząć budowę okazałego założenia. Finalny kształt architektoniczny, w duchu francuskiego neobaroku, zawdzięcza on duetowi projektantów – Adolfowi Zeligsonowi i Hilaremu Majewskiemu, a o część dekoracji malarskich wnętrz zadbał Samuel Hiszenberg.

Obecnie w budynku mieści się Muzeum Miasta Łodzi, prezentujące dzieje kultury, sztuki oraz życie codzienne dawnych mieszkańców tego miasta.

3. Księży Młyn – wizytówka przemysłu

Łódź przez wiele lat rozbudowywał się dzięki zakładom przemysłowym, głównie nastawionym na włókiennictwo. Jednym z najważniejszych zabytków, dokumentujących tę część historii miasta jest Księży Młyn, czyli zespół dzielnicy fabrycznej, który powstawał od 1824 roku. W jego skład weszły nie tylko same zakłady, ale też pełna infrastruktura socjalna, włącznie z domami dla pracowników i ich rodzin.

To unikatowe założenie tego typu nie tylko w skali polskiej, ale również europejskiej, dlatego też od pewnego czasu czynione są starania, aby cały kompleks został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

4. Cmentarz Żydowski

W Łodzi znajduje się również największy w naszym kraju cmentarz żydowski, który powstał w 1892 roku. Znaczną część pochówków, bo około 45 tysięcy, stanowią osoby zmarłe w getcie łódzkim. W architekturze założenia dominują klasyczne macewy, choć trafiają się również zabytkowe mauzolea, choćby wspomnianego już Izraela Poznańskiego, ale także rodu: Rosenblattów, Stillerów i Silbersteinów.

5. Zabytkowa historia, czyli Centralne Muzeum Włókiennictwa

Założenie, w którym obecnie mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa jest też nazywane Białą Fabryką. Mieścił się w nim zakład produkcyjny Ludwika Geyera. Kompleks zbudowano w latach 1835-37, stylu klasycystycznym, w charakterystycznej otynkowanej na biało formie. Należy ono do najstarszych założeń architektury przemysłowej w naszym kraju, które przetrwały do naszych czasów.

W Muzeum można podziwiać stałe ekspozycje związane z pierwotną fabryką Geyera, a także opowieść o narzędziach i procesie włókienniczym oraz ekspozycję prezentującą historię mody.

6. Historia mniej przemysłowa – Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej

Nieopodal Centralnego Muzeum Włókiennictwa znajduje się Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej. Został on otwarty w 2008 roku. Można w nim podziwiać niemal 200-letni kościół, wykonany z drewna modrzewiowego, letniskowe wille i domy rzemieślnicze, w których zrekonstruowano warunki pracy dawnych wykonawców. To ciekawa lekcja historii architektury i początków polskiego przemysłu.

7. Kto jest kim – Galeria Wielkich Łodzian

Każde miasto ma swoich bohaterów – podobnie Łódź, która postanowiła uczcić ich, tworząc zespół plenerowy rzeźb, odlanych w brązie, które upamiętniają najważniejsze osoby związane z miastem.

Kompozycje mają charakter ławek pomnikowych, na których można przysiąść w towarzystwie znanych łodzian, m. in.: Tuwima, Rubinsteina, Reymonta.

8. Nowoczesna sztuka w Łodzi

Łódź to jednak nie tylko przemysł i produkcja w licznych fabrykach. To właśnie w tym mieście osiadł w okresie międzywojennym wybitny polski twórca i pedagog Władysław Strzemiński wraz z żoną Katarzyną Kobro. Od niego zaczęła się budowa kolekcji sztuki nowoczesnej, która obecnie zajmuje aż trzy piętra w budynku łódzkiej Manufaktury, który należy do Muzeum Sztuki.

W ramach ekspozycji można podziwiać dzieła wymienionego już duetu twórców, ale również m. in.: Maxa Ernsta, Mieczysława Szczuki, Zbigniewa Libery, Jadwigi Maziarskiej i Erny Rosenstein.

9. Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci

Pomnik ten nie ma piedestału, ani rozbudowanej formy na cokole, a pokrywa znaczny fragment jezdni ulicy Piotrkowskiej. To zespół 13454 kostek brukowych, na których umieszczono żeliwne płytki z nazwiskami fundatorów. Inicjatywa jest związana z działalnością Fundacji Ulica Piotrkowska i powstał z inicjatywy architekta Zbigniewa Bińczyka.

10. Centrum Manufaktura

Manufaktura to jedno z największych miejsc handlowo-usługowo-rozrywkowych w naszym Kraju. Jego otwarcie nastąpiło w 2006 roku, w zaadaptowanej do potrzeb współczesnego odbiorcy wnętrzach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Można tu znaleźć liczne sklepy, obiekty gastronomiczne, a także kręgielnie, kino, ścianki wspinaczkowe i oddziały poszczególnych łódzkich muzeów.

3.7/5 - (liczba ocen: 6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.