Polska

Najlepsze Atrakcje we Wsi Rowy w 2024 roku

morze bałtyckie

Szukając ciekawego miejsca do spędzenia swojego urlopu nad morzem zdecydowanie warto zwrócić uwagę na Rowy. Jest to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w tym regionie. Swoje walory turystyczne zawdzięcza między innymi świetnemu położeniu.

Zobacz też – > najlepsze atrakcje we wsi Rowy

W okolicy mamy dostęp zarówno do pięknych plaż, jak i wielu bardzo ciekawych atrakcji w 2024 roku. Wypoczynek w tym miejscu zawsze jest bardzo relaksujący, tym bardziej, że baza turystyczna jest tu doskonale rozbudowana. Wybierając się do Rowów warto zapoznać się najpierw z propozycjami najciekawszych atrakcji w tej okolicy. Co warto zobaczyć we wsi Rowy w 2021 roku.

1. Port morski Rowy

Rowy, jako nadmorska miejscowość posiadają rzecz jasna własny port. Port morski Rowy jest stosunkowo niewielki i służy głównie rybakom. Mimo wszystko jest to bardzo ciekawe miejsce dla każdego miłośnika morza. Można spędzić tu sporo czasu, po prostu obserwując przypływające i odpływające łodzie. Jest to świetna okazja do obserwowania tego, w jaki sposób odbywa się kierowanie ruchem morskim.

2. Plaże

Przybywając do miejscowości takiej jak Rowy oczekujemy rzecz jasna przede wszystkim pięknych plaż i możliwości wypoczynku nad morzem w słonecznej pogodzie. Żaden turysta z takimi oczekiwaniami nie będzie tutaj rozczarowany. Rowy dysponują szeregiem pięknych plaż, na których można spokojnie wypocząć. W miejscowości znajdują się dwa główne kąpieliska – Rowy Wschód oraz Rowy Zachód.

3. Pozostałości średniowiecznego gródka

Rowy mogą pochwalić się kilkoma ciekawymi zabytkami. Wszystkich miłośników historii – szczególnie średniowiecza – z pewnością zainteresują tutejsze pozostałości dawnego niewielkiego gródka obronnego. Dawniej istniała tutaj rezydencja typu motte, czyli niewielka wieża – często otoczona fosą obronną – która spełniała zarówno funkcje mieszkalne, jak i militarne.

4. Neoromański kościół

Neoromanizm był nurtem w architekturze europejskiej istniejącym w XIX wieku. Jak sama nazwa wskazuje, jego założeniem był powrót do wczesnośredniowiecznej sztuki romańskiej. Pomimo tego, że dość krótko cieszył się on większym zainteresowaniem, to pozostawił po sobie mnóstwo interesujących budowli. Jedna z nich znajduje się w Rowach. Tutejszy kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła zbudowany został pod koniec pierwszej połowy XIX wieku. Stanowi doskonały przykład architektury sakralnej wykonywanej w tym właśnie stylu.

5. MegaLandia Park Rozrywki

MegaLandia Park to wyjątkowo dobry pomysł na spędzenie czasu. Ta zaczarowana kraina charakteryzuje się wieloma oryginalnymi atrakcjami związanymi z historią o czarodzieju. Zapoznacie się z nią podczas zwiedzania parku.

Odwiedzając MegaLandię Zaczarowaną Krainę, znajdziecie rzeczy stworzone przez czarodzieja takie jak zaczarowaną ścieżkę czarodzieja, labirynty w tym jedyny w Polsce z parawanów plażowych, wyścigowe tory dla kulek, kreatywne rodzinne gry i zabawy, strefę klocków lego w rozmiarze XXL, iluzje i złudzenia optyczne, strefę relaksu, króliczkowo, to i wiele innych nietuzinkowych atrakcji.
Całość uzupełniają dmuchane zjeżdżalnie, które są w cenie biletu bez limitu czasu.

Latem codzienne na scenie występują artyści, każdego dnia inni m.in. cyrk, iluzjoniści znani z „Mam Talent”, fakir, balonowe show, brzuchomówca, a także wyjątkowo zabawne spektakle.

A co najważniejsze wszystkie atrakcje są w cenie biletu do parku bez dodatkowych opłat.

6. Wzgórze cmentarne

Cmentarze zawsze są namacalnym dowodem historii i śladem dawnych czasów. Wzgórze cmentarne w Rowach jest pod tym względem wyjątkowe. Pomimo tego, że dziś nie zachowało się wiele z istniejących tu dawniej grobów, wciąż można wybrać się tu na spacer. Wyjątkowość tego miejsca tkwi w fakcie, że pochowano tu wielu marynarzy różnych narodowości, których statki rozbijały się w tej okolicy.

7. Jezioro Gardno

Blisko Rowów znajduje się przybrzeżne jezioro Gardno, doskonałe miejsce dla wszystkich osób lubiących aktywne spędzanie wolnego czasu. Jezioro Gardno jest doskonale znane wśród miłośników aktywności takich jak wędkarstwo czy windsurfing. Oferuje ono świetne warunki również do bardziej spokojnego wypoczynku. W pobliżu jeziora można spokojnie spacerować i cieszyć się pięknem tutejszej przyrody. Na jeziorze znajduje się również mała wysepka, która objęta jest obszarem ochrony ścisłej Wyspa Kamienna. Występują tam bardzo ciekawe okazy ptaków, między innymi kormoran czarny.

8. Słowiński Park Narodowy

Rowy położone są w regionie Wybrzeża Słowińskiego. Istnieje tutaj Słowiński Park Narodowy, obszar, w którym cała przyroda objęta jest szczególną ochroną. Co ciekawe, jest to jeden z zaledwie dwóch polskich parków narodowych, które położone są bezpośrednio nad morzem. Tutejsza przyroda wielokrotnie zapiera dech w piersiach. Spotkamy tu zarówno mniejsze zbiorniki wodne, lasy, jak i – przede wszystkim – wydmy, będące charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu.

9. Latania morska w Czołpinie

Czołpin jest niewielką miejscowością położoną w Słowińskim Parku Narodowym. Znajduje się w niej bardzo ciekawa latarnia morska, pochodząca z XIX wieku. Warto zajrzeć do tego miejsca, chociażby w czasie spacerowania po terenie Parku. Latarnia ma wysokość około 25 m. Powstała w drugiej połowie XIX wieku. Latarnia jest zlokalizowana w bardzo ciekawym miejscu, w otoczeniu tutejszych wydm.

10. Góra Rowokół

Północne części Polski i obszary nadmorskie raczej nie kojarzą się nam z górami. Wszyscy wiemy, że wyżynne regiony znajdują się jedynie na południu. Nie oznacza to jednak, że w tych okolicach nie ma żadnych wzniesień. Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się góra Rowokół. Nie jest ona co prawda wysoka, sięga bowiem zaledwie 114, 8 m n. p.m., jest jednak bardzo ciekawym miejscem na spacer. Wzniesienie to zawsze było mocno związane z lokalną kulturą. Dawniej tereny te zamieszkiwali Słowińcy, grupa blisko spokrewniona z Kaszubami. W ich tradycji Rowokół jest świętą górą. Na szczycie góry znajduje się dodatkowo wieża widokowa, z której można podziwiać całą okolicę.

11. Ruchome wydmy

Słowiński Park Narodowy słynie z ruchomych wydm, które tworzą niezwykle ciekawy krajobraz. Zdecydowanie warto wybrać się nad morze aby zobaczyć je na własne oczy. Wydmy przemieszczają się w tempie nawet 10 metrów na rok. Najwyższą wydmą w okolicy jest Łączka o wysokości ok. 30 m n. p.m.

Czytaj dalej: Ciekawostki o wsi Rowy