CiekawostkiPolska

Rowy – Ciekawostki, Informacje i Fakty

Rowy centrum
źródło: LoMit / Wikipedia

Rowy to wieś położona w województwie pomorskim. Nadmorska i letniskowa leży blisko Ustki. Położona jest wśród sosnowych lasów oraz na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

Cechy te sprawiają, że jest wybierana na miejsce letniego wyjazdu. Co warto wiedzieć o Rowach? Z pewnością to, że chętnie się tu powróci.

1. W Rowach, u ujścia rzeki Łupawy do morza, znajduje się mały port rybacki.

2. Rowy położone są tuż obok Jeziora Gardno.

3. Pobyt w Rowach sprzyja nie tylko relaksowi i plażowaniu, ale także aktywności fizycznej – miłośnicy mogą skorzystać z licznych ścieżek pieszych gotowych dla lubujących spacerować oraz ze ścieżek rowerowych dla fanów dwóch kółek.

4. Wydzielona są dwa letnie kąpieliska: Rowy Zachów – długość jego linii brzegowej wynosi 400 metrów, prowadzą do niego cztery zejścia – oraz Rowy Wschód, którego długość linii brzegowej wynosi 200 metrów i do którego prowadzi jedno zejście.

5. Na terenie wsi znajduje się kościół neoromański zbudowany w latach 1844-1849 o charakterystycznym kształcie, na który wpływ miało użycie podczas budowy głazom z Kamiennej Wyspy na jeziorze Gardno.

6. Poza plażowaniem i kąpieli można skorzystać z morskich rejsów realizowanych przez stylizowany na piracki okręt statek wycieczkowy JAGA, kuter rybacki DAR-36 oraz szybką łódź motorową.

7. W Rowach każdego roku w lipcu organizowany jest Bieg 10 mil „Szlakiem Zwiniętych Torów”.

8. Pierwsze wzmianki o wsi Rowy pochodzą z roku 1282, zaś odkrycia archeologiczne dowodzą, że jej tereny zamieszkiwane były już w okresie prehistorycznym.

9. Położenie na terenie Słowińskiego Parku Narodowego sprawia, że można podziwiać w niedalekiej okolicy zjawiska natury takie jak wybrzeże klifowe na zachód od Rowów oraz ruchome wydmy na wschodzie. Zachodnia część Rowów jest objęta obszarem chronionego krajobrazu „Pas Pobrzeża na wschód od Ustki”.

10. Jeśli jest się fanem rowerów i nie wyobraża sobie bez niego także wakacyjnego wyjazdu, można wybrać się nim na wyprawę Szlakiem Trzech Jezior, która prowadzi przez jezioro Gardno ku jezioru Dołgie Małe i Dołgie Duże.