Ciekawostki

10 zaskakujących ciekawostek o starożytności

piramida

Okres przedpiśmienny starożytności obejmuje kilka tysięcy lat, a więc znacznie więcej niż wszystkie epoki, które pojawiły się po nim, aż do dnia dzisiejszego i nienazwanej epoki, w której żyjemy. To, co dziś wiemy o starożytności, to zaledwie ułamek, a i tak stał się fundamentem i odniesieniem dla kolejnych pokoleń.

1. Mezopotamia to po grecku Międzyrzecze, a w tym wypadku kraina leżąca między Tygrysem i Eufratem, które wpadają do Zatoki Perskiej. Jej największymi miastami były Babilon i Niniwa, a ludy, które żyły na tym terenie to Sumerowie, Babilończycy i Asyryjczycy. To tu powstało pismo klinowe i zbiór praw Hammurabiego, czyli najsłynniejszy kodeks świata.

2. Fenicjanie byli ludem Tyru i Sydonu, który tworzyli kupcy i wędrujący po świecie handlowcy. To im zawdzięczamy nasze pismo, a Hannibal, syn wodza z Kartaginy, był pierwszym poważnym przeciwnikiem niezniszczalnych Rzymian.

3. Persowie przez stulecia byli pod władzą Babilończyków i Asyryjczyków. Udało im się podbić Egipt, co zakończyło się końcem królestwa Egiptu, które przetrwało trzy tysiące lat.

4. Słynna w starożytności wyrocznia delficka została rozgryziona przez współczesnych naukowców. W Delfach znajdowała się rozpadlina, z której wydobywały się wyziewy wulkaniczne. Każdy kto je wdychał, zaczynał bełkotać. Stąd dziwne przepowiednie kapłanki Pytii, którą tam sadzano.

5. Starożytność obfitowała w filozofów, którzy podłożyli podwaliny pod myśl filozoficzną. Jednym z oryginalniejszych był propagator cynizmu, Diogenes z Synopy, który mieszkał w beczce i przemierzał ulice Aten w biały dzień z pochodnią krzycząc, że szuka człowieka.

6. Piramida Cheopsa jest jedynym z siedmiu cudów świata starożytnego, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Jest to monumentalny grobowiec z labiryntem korytarzy, a jego ściany, wbrew pozorom, są wklęsłe, co widać tylko pod odpowiednim kątem i w dobrym świetle.

7. W trzynastym wieku przed naszą erą Mojżesz wyprowadził lud izraelski z niewoli egipskiej do granic Kanaanu w Palestynie, a następnie powstał Pięcioksiąg, który do dziś jest najważniejszym pismem w judaizmie.

8. W starożytności rozwinął się teatr, choć przedstawienia nie przypominały wówczas tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni współcześnie. Kobiety nie mogły grać w przedstawieniach, a więc grali je mężczyźni, a publiczność bardzo żywo reagowała, jeśli przedstawienie nie było udane. Aktorzy byli wówczas obrzucani owocami i orzechami, a niezadowoleni widzowie ich wyśmiewali.

9. Czasy prekolumbijskie to okres, kiedy na terenie Ameryki Południowej istniały wysoce rozwinięte cywilizacje Azteków, Majów i Inków. Ich dorobek został zniszczony przez europejskich konkwistadorów.

10. Koloseum, czyli największy zabytek w Rzymie, był wysoce zaawansowanym amfiteatrem, w którym możliwe było nawet przedstawienie batalii morskich z udziałem ogromnych ilości wody i aktorów.