Polska

Najlepsze Atrakcje Na Śląsku 2024 – Co Zwiedzić

Zamek w Mosznej

Śląsk z krajobrazem pełnym szybów górniczych oraz kominów hutniczych może być znakomitym celem na rodzinną wyprawę, urlop lub wypad ze znajomymi. Zwłaszcza, że wiele tych dymiących miejsc dzisiaj to już tylko muzea. Jest ich prawie 40 i tworzą Szlak Zabytków Techniki. Taka wycieczka może być ciekawym pomysłem na weekendowy wypad. Najważniejsza na szlaku jest licząca 220 lat Królowa Luiza.

Jest to najstarsza na Śląsku kopalnia węgla kamiennego znajdująca się w Zabrzu. Można tu zwiedzić zarówno część naziemną, z maszynownią albo zjechać w głąb ziemi i zobaczyć labirynt chodników. Nie jest ona jednak jedyną w Zabrzu. Na uwagę zasługuje również Kopalnia Guido. Jest to miejsce, w którym można najdokładniej poznać historię polskiego górnictwa. Bardzo interesująca jest również Elektrociepłownia Szombierki.

W czasach swojej świetności zatrudniała ona 900 osób i była w czołówce europejskiej wśród producentów energii. Kolejnym miejscem wartym zwiedzania na Śląsku jest Cieszyn a w nim Muzeum Drukarstwa, które przenosi nas w przeszłość. W Tarnowskich Górach koniecznie trzeba zobaczyć zabytkową kopalnię srebra i poczuć się jak słynni poszukiwacze.

Dzisiaj po dawnym górnictwie pozostał tylko podziemny labirynt wyrobisk, komory i chodniki. 150 kilometrów korytarzy rozbudza wyobraźnię. Część z nich została zalana, więc niektóre odcinki trasy trzeba przepłynąć łodzią co dla zwiedzających jest dodatkową atrakcją. W podziemiach zobaczymy jak wyglądały stanowiska pracy i jakimi narzędziami posługiwali się górnicy. Dodatkowe wrażenie sprawia odgłos kilofów i jadących wózków.

Co warto zobaczyć na Śląsku

Jednak Śląsk to nie tylko kopalnie i górnictwo. Dzisiejsze śląskie miasta to nowoczesne aglomeracje. Zazwyczaj każdy turysta swoje pierwsze kroki kieruje do muzeum. Jedno z takich działa w Radzionkowie. Jest to Muzeum Chleba. Jak łatwo się domyślić zebrano w nim wszystko co wiąże się z jego wytwarzaniem.

Muzeum działa prawie 20 lat a powstało…. z szacunku do chleba. Można tu zobaczyć cały etap jego produkcji, począwszy od pracy rolnika i młynarza. Kolejne pomieszczenia pokazują jak wyglądała tradycyjna śląska piekarnia i cukiernia. Każdy poczuje się tu jak przeniesiony do odległej przeszłości. Kolejnym punktem na mapie naszej śląskiej wycieczki mogą być Gliwice ze swoją najwyższą drewnianą radiostacją.

Wieża ma 111 metrów wysokości i zbudowana jest z drewna. Ogromne reflektory oświetlające konstrukcje widzialne są z odległości kilku kilometrów. Na szczyt wieży prowadzi 365 stopni. Kiedyś retransmitowane były z niej programy radiowe nadawane z Wrocławia. Kilka metrów od wieży stoi budynek, w którym obecnie mieści się muzeum z ciekawymi zbiorami.

Warto z pewnością odwiedzić Zamek w Mosznej. Jeden z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Powstał w połowie wieku XVIII jako pałac barokowy. Zachwyca swoją architekturą niejednego turystę.

Zwiedzając śląskie miejscowości koniecznie trzeba popróbować regionalnych dań. Warto wiedzieć, że Duzy wpływ na śląską kuchnię miały wpływy kuchni żydowskiej, czeskiej, niemieckiej i austriackiej. To połączenie sprawiło, że regionalna śląska kuchnia jest wyjątkowa i nie ma sobie równych. Smakosze dobrego jadła mogą wybrać się szlakiem kulinarnym – Śląskie Smaki. Łączy on 26 lokali, rozrzuconych po całym województwie śląskim od Jeleśni po Częstochowę.

Wszystkie te lokale posiadają certyfikat, który gwarantuje, że potrawy są tu przygotowywane według tradycyjnych receptur. Nie sposób nie wspomnieć tu najważniejszego dania w kuchni śląskiej jakim jest rolada mięsna z kluskami i z modrą kapustą. Kto raz spróbował wie, że jest to rozkosz dla podniebienia. A jeśli jeszcze na deser dostaniemy ajerkluchy to taki posiłek zapamiętamy na zawsze.

Śląsk posiada również ciekawą i barwną historię. Na obszarze Dolnego Śląska zachowało się wiele ruin zamków. W zagórzu Śląskim znajduje się największy tego typu obiekt. Zbudowany na urwistych skałach Chojny kiedyś buł najpotężniejszą warownią Śląska. Obecnie mieści się tam muzeum. Równie imponujący jest zamek książęcy w Bolkowie, w Będzinie, Książ, zamek Czocha i wiele innych. Zwiedzanie zamków może być kolejnym pomysłem na aktywny wypoczynek na Śląsku.

Na Śląsku koniecznie trzeba zobaczyć w Żarkach, słynną z ruchomych piasków Pustynię Błędowską. Nie ma takiego drugiego miejsca w Polsce. Niespełna 13 kilometrów od niej jest druga ale znacznie mniejsza Pustynia Siedlecka.

Po drodze warto zajrzeć do Muzeum Browarnictwa w Tychach. Tutejszy browar ma ponad 400 lat a muzeum doskonale opowiada jego historię. Udając się dalej, na południe dotrzemy do Żywca, gdzie również możemy wstąpić do słynnego w Polsce browaru.

Śląsk to bardzo ciekawy zakątek Polski. Jego fenomen to stare osiedla robotnicze obok pięknych, nowoczesnych aglomeracji. Wszędzie znajdziemy ciche, klimatyczne uliczki i głośne, gwarne place. Tutaj nowoczesność z historią tworzą doskonałą całość i pokazują jak bardzo śląskie miasta się zmieniły na przełomie lat. Liczne muzea przypominają jednak o ciężkiej pracy górników i o tym, że nie zawsze żyło się tu łato. Każdy Polak chociaż raz powinien odwiedzić ten region.