Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Kazimierzu Dolnym w 2024

kazimierz dolny zimą z lotu ptaka

Istnieją w Polsce miejsca, do których każdy powinien wybrać się choć raz w życiu. Jedne są ważne ze względów historycznych, inne przyciągają pięknymi zabytkami. Jeszcze inne mają niepowtarzalną atmosferę. Kazimierz Dolny nad Wisłą łączy w sobie wszystkie te elementy. Zobaczcie też inne wpisy o najlepszych atrakcjach w Kazimierzu Dolnym dla dzieci oraz o najlepszych restauracjach w tym mieście. Przedstawiamy najlepsze atrakcje w Kazimierzu Dolnym.

1. Renesansowy rynek

Rynek kazimierzowski zawsze tętni życiem. Ma swój niepowtarzalny urok, dzięki otaczającym go renesansowym kamieniczkom, z których najbardziej ozdobne i najokazalsze to kamienice Przybyłów i Celejowska, która obecnie jest siedzibą Muzeum Regionalnego. W samym centrum rynku mieści się dodatkowo malownicza, drewniana studnia.

2. Historia sztuki zamknięta w zabytkowych murach – kościół farny św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja

fot. Alians PL / Wikipedia

Kościół parafialny w Kazimierzu Dolnym to prawdziwa perła renesansu tego regionu. Nie bez powodu znalazł się na Szlaku Renesansu Lubelskiego. Wnętrze jest bogato dekorowane, w charakterystycznym dla tego obszaru stylu. Na szczególną uwagę zasługują zabytkowe organy, barokowy ołtarz główny oraz pozostałe elementy wyposażenia.

3. Malownicze ruiny – zamek w Kazimierzu Dolnym

fot. RJT / Wikipedia

Najstarszym zachowanym do tej pory fragmentem zamku jest tak zwana Wieża Łokietkowa, zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku. Do tej pory trwają ożywione dyskusje i próby określenia jej funkcji. Wśród proponowanych zastosowań wymienia się więzienie, latarnię rzeczną, skarbiec lub siedzibę straży celnej.

Dolny zamek wybudowano za czasów Kazimierza Wielkiego, przed połową XIV wieku. W kolejnych wiekach był on wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, aż do czasu potopu szwedzkiego. Najeźdźcy zajęli go w 1655 roku i spalili. Dzieła dokończył pożar, który wybuchł w mieście w 1663. Pomimo licznych planów odbudowy zamek aż do naszych czasów pozostał w formie ruin, które warto odwiedzić, choćby ze względu na niesamowity widok rozciągający się stąd na miasteczko i meandry Wisły.

4. Świadkowie dawnej świetności – zabytkowe spichlerze

fot. Elapros / Wikipedia

Choć miasto obecnie funkcjonuje głównie dzięki turystyce, do naszych czasów dotrwało 11 zabytkowych spichlerzy, pochodzących głównie z XVII wieku, a współcześnie pełniących różne role. Warto jednak zobaczyć tych świadków dawnego bogactwa tego pięknego miasta.

5. Góra Trzech Krzyży – wycieczka dla spragnionych aktywności fizycznej

fot. Happa111 / Wikipedia

Nad miastem wznosi się malownicze wzgórze, na którym w 1708 roku ustawiono trzy drewniane krzyże, mające upamiętniać ofiary cholery, która nawiedziła ten obszar. Jest to drugi po wzgórzu zamkowym świetny punkt widokowy na miasto.

6. Męćmierz – miejsce zatrzymane w czasie

fot. Pankrzysztoff / Wikipedia

Męćmierz kiedyś był flisacką wioską, obecnie stanowi atrakcję turystyczną, znajdującą się w ramach miasta Kazimierz nad Wisłą. Szczególnie ciekawymi zabytkami jest wiatrak przeniesiony tu ze wsi Bałtów oraz ruiny willi niepokornego artysty i czciciela słowiańskich bóstw, czyli Stanisława Szukalskiego.

7. Przyroda na wyciągnięcie ręki – Krowia Wyspa

fot. Tadeusz Rudzki / Wikipedia

Nieopodal Męćmierza znajduje się również atrakcja dla fanów rodzimej fauny. Na pobliskiej Krowiej Wyspie mieści się bowiem rezerwat przyrody ptactwa wodnego, na którego obszarze gniazdują różne gatunki, m. in.: sieweczka obrożna, czajka, mewa czarnogłowa, rybitwa zwyczajna.

8. Kazimierz z wodnej perspektywy – wycieczka statkiem

fot. Szater / Wikipedia

Umiejscowienie Kazimierza tuż nad brzegiem królowej polskich rzek spowodowało, że jedną z głównych atrakcji turystycznych rejonu są liczne wycieczki statkiem, podczas których można podziwiać lokalną faunę i florę oraz piękne i malownicze zabytki miasta.

9. Lokalne galerie sztuki

fot. pixabay.com

Współczesny Kazimierz to nie tylko miasto turystyczne, to również prężnie działający ośrodek sztuki. Rok rocznie pojawia się tu wielu artystów, uczestniczących w licznych plenerach malarskich. Część z nich, zachwycona atmosferą miejsca, pozostaje tu na stałe. Warto zapoznać się z ich dorobkiem, odwiedzając tutejsze liczne galerie sztuki.

10. Sztuka niejedno ma imię – Festiwal Dwa Brzegi

fot. Krzysztof Popławski / Wikipedia

Kazimierz dba o swoje artystyczne korzenie, również poprzez organizację od 2007 roku festiwalu Dwa Brzegi, pod artystycznym kierownictwem Grażyny Torbickiej. Prezentowane podczas wydarzenia filmy, inspirują i łączą się z innymi dziedzinami sztuki takimi, jak: literatura, muzyka i sztuki plastyczne. Dwa Brzegi odbywają się co roku w okresie wakacyjnym. Najbliższa edycja odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia 2019.

Kazimierz Dolny, choć niewielki, tętni życiem i przyciąga miłośników kultury, historii i aktywnego spędzania czasu. Warto odwiedzić go choć raz i zachłysnąć się tym niepowtarzalnym i magicznym klimatem.

Czytaj dalej: Co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym w jeden dzień lub weekend

Niejedno imię magicznego Kazimierza Dolnego nad Wisłą

Kazimierz Dolny nad Wisłą to niewielkie miasto w województwie lubelskim. Historyczne początki osady sięgają XI wieku, gdy należała ona do zakonu benedyktynów i była nazywana Wietrzną Górą. Obecna nazwa pojawiła się wiek później, gdy w 1181 roku Kazimierz Sprawiedliwy przekazał osadę krakowskim norbertankom, które z wdzięczności przemianowały je na Kazimierz, aby uhonorować darczyńcę.

Założenie miasta oraz budowa zamku przebiegała już za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Kolejni władcy przyczyniali się do znacznego rozwoju tego ośrodka. Za czasów Zygmunta Starego, starostą został w nim Mikołaj Firlej. Miasto wzrastało, dzięki spławianiu zboża Wisłą do Gdańska. Kres jego świetności położył potop szwedzki, gdy wojska Karola Gustawa spaliły je wraz z zamkiem. W późniejszych czasach, nawiedzany przez kolejne zawirowania wojenne i powstania, Kazimierz nie odzyskał już swej dawnej pozycji. Z czasem stał się popularną miejscowością przyciągających złaknionych wypoczynku turystów oraz artystów, szukających idealnego miejsca dla swojej sztuki.

Obecnie na co dzień mieszka w nim około 2 600 mieszkańców. Oprócz nich co roku pojawia się tam około miliona turystów. Co takiego przyciąga tych wszystkich ludzi? Poniżej prezentujemy dziesięć najważniejszych powodów, dla których warto wybrać się do Kazimierza Dolnego nad Wisłą.