Polska

Co Zobaczyć w Kazimierzu Dolnym w Weekend

Wspaniałe zabytki i zielone wzgórza są znakiem rozpoznawalnym Kazimierza Dolnego. Zobaczcie też inne wpisy o najlepszych atrakcjach w Kazimierzu Dolnym oraz o najlepszych restauracjach w tym mieście. Oto najciekawsze atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym w Weekend:

1. Renesansowy Rynek

Rynek ten o każdej porze dnia wypełniają ludzie będący turystami, czy też mieszkańcami. Niepowtarzalny urok tego miejsca zawiera się w otaczających go renesansowym kamienicach, z których najbardziej ozdobne, okazałe, a tym samym najbardziej znane to kamienice Celejowska, która obecnie jest siedzibą Muzeum Regionalnego i Przybyłów. Natomiast w samym centrum rynku znajdziemy dodatkowo przepiękną, drewnianą studnię.

2. Zamek w Kazimierzu Dolnym

Dolny zamek powstał jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego około połowy XIV wieku. W kolejnych latach został wielokrotnie przebudowany. W czasie potopu szwedzkiego został zajęty w 1655 roku i doszczętnie spalony. Mimo planów odbudowy zamek aż do teraz pozostał ruinami, które mimo to warto odwiedzić, choćby ze względu na zapierający dech w piersiach widok rozciągający się na całe miasteczko i rzekę Wisłę. Najstarszą zachowaną częścią zamku jest tzw. Wieża Łokietkowa, która do tej pory budzi ożywione dyskusje i próby w kwestii określenia jej funkcji. Wśród proponowanych wymienia się więzienie, latarnię rzeczną lub skarbiec.

3. Kościół Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja

Zlokalizowany na wzgórzu na północny-wschód od rynku. Został założony w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, ale za jego czasów był jeszcze malutki w swoich rozmiarach. Dopiero w XVII wieku dzięki przebudowie otrzymał obecny renesansowy wygląd. Pozostawiono jednakże kilka cech typowo gotyckiej architektury takich jak wąskie strzeliste okna. W trakcie festiwali organizowanych latem w kościele można posłuchać niepowtarzalnego dźwięku prawdopodobnie najstarszych organów w Polsce pochodzących z XVII wieku.

4. Cmentarz Żydowski

Wspomina czasy, kiedy w Kazimierzu Dolnym, co jest charakterystyczne dla większości wschodnich ziemi polskich bardzo liczną część populacji stanowiła społeczność żydowska. Przy ulicy Czerniawy możemy zobaczyć ścianę płaczu na wzór tej znajdującej się w Jerozolimie, która co ciekawe zbudowana jest z żydowskich płyt nagrobnych, którymi Niemcy kazali w czasie II wojny światowej wybrukować getto. Jest to bardzo charakterystyczne i zapadające w pamięć miejsce pamięci.

5. Zamek w Janowcu

Do Janowca można przeprawić się przez rzekę promem, który odpływa z Kazimierza dolnego. Warto wybrać się na taką krótką wycieczkę ponieważ droga do Zamku wiedzie następnie przez piękny las w niedaleko kamieniołomów. Budowę obiektu zapoczątkował Mikołaj Firlej w 1508 roku, ten sam wykonawca, który przebudował wspomniany zamek w Kazimierzu. Niestety zamek spotkał ten sam los, który spotkał jego brata z Kazimierza. Został spalony w czasie potopu. W przeciwieństwie do budowli kazimierskiej został odbudowany.

6. Góra Trzech Krzyży

Wzniesienie górujące to kolejny po wzgórzu zamkowym świetny punkt krajobrazowy nad Kazimierzem Dolnym, który oferuje wspaniały widok na całe miasto i rzekę. Na szczyt prowadzą schody zwieńczone trzema krzyżami postawione w 1708 r. na pamiątkę epidemii cholery, która zebrała ogromne żniwo ofiar na okolicznych terenach.

7. Wąwóz Korzeniowy Dół

Okolice Kazimierza otoczone są z wielu stron przez malownicze wąwozy, w większości powstałych najprawdopodobniej w okolicach wieku XVII, kiedy miasto miało ważne znaczenie handlowe. Służyły głównie jako droga umożliwiająca transport towarów i droga dla karawan kupieckich. Obecnie najpopularniejszym z nich z punktu widzenia wycieczek jest Korzeniowy Dół rozpoczynający swój bieg, na co najmniej 6 km od rynku. To idealna propozycja dla miłośników spędzania czasu w otoczeniu przyrody. Szczególnie tych mniej nastawionych na długie przechadzki, bowiem spacer wąwozem to 20 minut do zagospodarowania.

8. Męćmierz

Niegdyś był małą, flisacką wioską, natomiast aktualnie stanowi atrakcję turystyczną w ramach miasta Kazimierz nad Wisłą. Niebywale ciekawym zabytkiem jest wiatrak Koźlak przeniesiony do osady ze wsi Bałtów obok Puław oraz ruiny willi Stanisława Szukalskiego, którego uznaje się za niepokornego artystę i czciciela słowiańskich bóstw. Odwiedzając Mięćmierz szczególnie należy zwrócić uwagę na wymieniony wiatrak, bowiem stoi na prywatnej posesji, ale w sezonie czynna jest tam kawiarnia i można obejrzeć go z bliska. Wokół wiatraka przygotowano ławeczki i stoliki, które urokliwie wkomponowują się w otoczenie. Istnieje sposobność, by przysiąść przy zabytkowej pompie lub na bujanej ławce na skarpie nad Wisłą.

9. Krowia Wyspa

Nieopodal Męćmierza znajduje się również atrakcja dla fanów rodzimej fauny. Na pobliskiej wyspie znajduje się rezerwat przyrody ptactwa wodnego, na którego obszarze gniazdują różne barwne gatunki, takie jak sieweczka obrożna, mewa czarnogłowa, czajka, czy rybitwa zwyczajna.

10.Kogut Kazimierski i Festiwal Dwa Brzegi

Symbolem miasta spotykanym na każdym kroku jest kogut kazimierski w postaci pamiątek, dzieł sztuki, ale także wyrobów piekarniczych. Według legendy dawno temu nad miastem przelatywał diabeł, który postanowił zamieszkać w okolicy Kazimierza Dolnego. Niestety upodobał sobie drób, dlatego też polował na ptactwo hodowlane ku zgrozie mieszkańców. Jednak jeden dzielny kogut postanowił spłatać czartowi figla i skrył się w grocie w wąwozie. Sprytni zakonnicy poświęcili jednakże wejście do groty, przez, co diabeł czując zapach wody święconej uciekł w przerażeniu i już nigdy nie powrócił. Mówi się, że właśnie dlatego kogucik kazimierski smakuje najlepiej na miejscu w postaci świeżo wypieczonego ciasta drożdżowego lub maślanych smakołyków.

Miasto Kazimierz od 2007 roku wspomaga także organizację festiwalu Dwa Brzegi, pod artystycznym kierownictwem Grażyny Torbickiej. Podczas wydarzenia prezentowane są unikalne filmy, które inspirują i łączą się z innymi dziedzinami sztuki takimi, jak: literatura, sztuki plastyczne i muzyka. Festiwal odbywa się każdego roku w okresie wakacyjnym.

Czytaj dalej: Najlepsze Atrakcje dla Dzieci w Kazimierzu Dolnym