Co Warto Zobaczyć na Podkarpaciu 2023

Podkarpacie to bardzo ciekawy i atrakcyjny turystycznie region w południowo-wschodniej Polsce. Kilka miejsc zasługuje na szczególną uwagę i koniecznie trzeba je zobaczyć.

1. Skansen w Sanoku

Skansen w Sanoku

Piękne domy, kościółki i cerkwie, zbudowane przez Polaków, Bojków, Rusinów, Pogórzan i Łemków przyciągają turystów zarówno z Polski jak i z zagranicy. To tutaj można zobaczyć jak wyglądały przedwojenne Bieszczady. Po wielu akcjach przesiedleńczych, wiele wsi zniknęło i zanikła też pierwotna kultura tego regionu. Skansen w Sanoku przypomina czasy świetności dawnych Bieszczad. Doskonale odrestaurowane domki, zagrody a nawet Rynek Galicyjski pozwala przenieść się w czasie i zobaczyć jak się żyło dawniej.

2. Green Velo

Przez Podkarpacie przebiega jedna z najpiękniejszych i najdłuższych tras rowerowych. Całość trasy liczy 2000 kilometrów i prowadzi przez pięć województw wschodniej Polski. Szlak Green Velo został tak wyznaczony aby pokazać rowerzystom najciekawsze zakątki kraju. Prowadzi on głównie drogami asfaltowymi o niskim natężeniu ruchu pojazdów mechanicznych. jest bardzo dobrze oznakowany i przygotowany. Wzdłuż całej trasy powstała dobra infrastruktura rekreacyjna. Jest wiele miejsc noclegowych, punktów gastronomicznych i miejsc gdzie każdy może zasięgnąć informacji. Specjalne aplikacje pozwalają na dokładne poznanie trasy.

3. Jezioro Solińskie

Największy sztuczny zbiornik w Polsce z ogromną betonową zaporą. Wysokość solińskiej tamy wynosi 82 metry a długość 664. Cała korony zapory mierzy 9 metrów i jest najpopularniejszym bieszczadzkim deptakiem. Przepiękne widoki na górę Jawor i Płaszę a przedobrej widoczności nawet na oddaloną o 50 kilometrów Połoninę Wetlińską a także ogrom wody robią niesamowite wrażenie. Wody Soliny to raj dla miłośników sportów wodnych. Przez większą część roku możliwe jest uprawianie żeglarstwa. Warto dodać, że wody zalewu zaliczane są do I klasy czystości.

4. Iwonicz Zdrój i Rymanów

Najbardziej znane w południowo-wschodniej Polsce miejscowości uzdrowiskowe. Dzięki pokładom wód mineralnych i sprzyjającemu mikroklimatowi, z powodzeniem leczy się tu wiele schorzeń układu oddechowego. Obecność w powietrzu naftanów oraz ostre powietrze sprawiają, że Iwonicz posiada najmniejsze w Polsce zachmurzenia. W obydwu miejscowościach znajdziemy wiele pensjonatów, domów wczasowych, sanatorów i obiektów leczniczych. Są to również doskonałe miejsca na niedzielną wycieczkę z rodziną czy krótki wypad. W okresie letnim w amfiteatrze odbywają się koncerty i występy znanych z ekranów telewizyjnych gwiazd.

5. Krosno

Okolice Krosna a zwłaszcza Bóbrka nierozerwalnie łączą się z ropą naftową a właściwie z jej wydobyciem. Właśnie w Bóbrce znajduje się najstarsze na świecie, czynne miejsce jej wydobycia. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza opowiada całą historię wydobycia tego cennego paliwa. W skansenie w Bóbrce można zobaczyć maszyny używane w kopalnictwie, szyby naftowe, kuźnię, kiwony, wiertnice a nawet zobaczyć jak pracuje wciąż działający szyb. Muzeum podkarpackie, zwane również Muzeum Lamp Naftowych przedstawia całą historię od wydobycia nafty po odpalenie pierwszej lampy naftowej.

Dużą atrakcją w Krośnie jest Centrum Dziedzictwa Szkła – miejsce niezwykle ciekawe i magiczne. Tutaj można poznać tajniki produkcji szkła – najpiękniejszego w całej Polsce. W Krośnie działa również Regionalne Centrum Kultur Pograniczna. Odbywają się tu przeróżne spektakle, koncerty, widowiska i konkursy. na tutejszej scenie występowali już znani artyści, piosenkarze, kabareciarze i aktorzy.

6. Karpacka Troja

W Trzcinicy koło Jasła znajduje się niezwykły kompleks muzealny. Powstał on w miejscu odkrycia najstarszych w Polsce grodzisk. Prace wykopaliskowe odkryły przedmioty pochodzące z czasów średniowiecznych i z epoki brązu. Na terenie skansenu odwzorowano dawne osady, bramy, uliczki i domy. Przy odrobinie szczęścia można natrafić na rekonstrukcję walk rycerskich.

7. Przemyśl

Piękne, stare miasto z bogatą i barwną historią. Mroczne podziemia przyciągają nieustannie turystów spragnionych mocniejszych wrażeń. Położenie Przemyśla sprawiło, że od zawsze był on ważnym punktem na mapie. Stąd też niezwykłe fortyfikacje i twierdza, strzegąca miasta i jego mieszkańców. Przemyśl to również miasto dobrze znane miłośnikom fajek i dzwonów. nad Przemyślem góruje niezwykły Kopiec Tatarski, który powstał dla upamiętnienia pokonania wojsk tatarskich. Dla mieszkańców Przemyśla jest to miejsce magiczne ponieważ prawdopodobnie kiedyś stanowił on miejsce kultu bogów słowiańskich. Równie ciekawe co sam Przemyśl są i jego okolice. warto wybrać się do Medyki i obejrzeć zespół dworski z 50- hektarowym parkiem. Dużą popularnością cieszy się także Arboretum w Bolestraszycach. Przepiękne okazy rzadko spotykanych roślin, krzewów i drzew zachwycają kolorami i zapachem. Liczne stawy, kładki i ławeczki sprawiają, że pobyt tu jest czystą przyjemnością.

8. Zamek Kamieniec

To z jego historią związana jest „Zemsta” Fredry. Zamek był przyczyną konfliktu dwóch rodzin. Fredro, żeniąc się z Zofią Skarbkową poznał dokładnie historię zamku i zainspirowany nią napisał Książkę. Jedna część zamku należała do jego teścia, druga zaś do Firleja i Skotnickiego. jak każdy zamek, i ten ma swoją zjawę. jest nią mała Pani, odziana w renesansowe, zielone szaty. Widywano już przed wojną, jak przechadza się zamkowymi korytarzami, wyglądając czasem przez okienko. Na terenie zamku działa małe muzeum, które zgromadziło wiele ciekawych eksponatów. W okresie letnim na zamkowym placu, ubrani w zbroje rycerze toczą walki a kobiety zajmują się drobnym rzemiosłem.

9. Żarnowiec

W pobliżu Krosna znajduje się mała miejscowość, w której mieszkała i pracowała Maria Konopnicka. Dworek podarowano Konopnickiej z okazji 25-lecia pracy. W pięknych pomieszczeniach zgromadzono liczne pamiątki po pisarce. Wnętrza dworku sprawiają wrażenie jakby czas się zatrzymał. Na biurku leży niedokończona książka, pióro i okulary, w których pisała. Zaraz po przekroczeniu progu dworku witają odwiedzających dźwięki „Roty”. na jednym ze zdjęć można zobaczyć Marię Konopnicką podczas jej przyjazdu do Jedlicza. W pobliskim Jedliczu, na cmentarzu komunalnym spoczywają dwie córki poetki.

10. Stępina i Cieszyna koło Frysztaka

Miejsce, które najbardziej zainteresuje pasjonatów i miłośników historii. Na tym terenie w czasie II wojny światowej powstało Niemieckie Stanowisko Dowodzenia „Obszar Południe”. Składa się z długiego tunelu, wydrążonego w skale metodą górniczą w Żarnowskiej Górze oraz z naziemnego żelbetowego schronu kolejowego w Cieszynie- Stępinie. Schron służył do ukrywania całych składów pociągów. Każdy z obiektów połączony był podziemnymi tunelami instalacyjnymi. Wewnątrz znajdowała się elektrownia, kotłownia, ujęcie wody i wentylatory. Były też schrony i stanowiska obrony bojowej. W 1943 roku w jednym z bunkrów odbyło się spotkanie Hitlera i Mussoliniego. Obiekty można zwiedzać od maja do końca października w towarzystwie przewodnika. Miejsce otoczone jest legendami i opowieściami o zatopionych skarbach i korytarzach.

4.1/5 - (liczba ocen: 27)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.