Polska

Co Warto Zobaczyć na Podkarpaciu w 2024

Podkarpacie to bardzo ciekawy i atrakcyjny turystycznie region w południowo-wschodniej Polsce. Kilka miejsc zasługuje na szczególną uwagę i koniecznie trzeba je zobaczyć.

1. Skansen w Sanoku

Skansen w Sanoku

Piękne domy, kościółki i cerkwie, zbudowane przez Polaków, Bojków, Rusinów, Pogórzan i Łemków przyciągają turystów zarówno z Polski jak i z zagranicy. To tutaj można zobaczyć jak wyglądały przedwojenne Bieszczady. Po wielu akcjach przesiedleńczych, wiele wsi zniknęło i zanikła też pierwotna kultura tego regionu. Skansen w Sanoku przypomina czasy świetności dawnych Bieszczad. Doskonale odrestaurowane domki, zagrody a nawet Rynek Galicyjski pozwala przenieść się w czasie i zobaczyć jak się żyło dawniej.

2. Green Velo

Przez Podkarpacie przebiega jedna z najpiękniejszych i najdłuższych tras rowerowych. Całość trasy liczy 2000 kilometrów i prowadzi przez pięć województw wschodniej Polski. Szlak Green Velo został tak wyznaczony aby pokazać rowerzystom najciekawsze zakątki kraju. Prowadzi on głównie drogami asfaltowymi o niskim natężeniu ruchu pojazdów mechanicznych. jest bardzo dobrze oznakowany i przygotowany. Wzdłuż całej trasy powstała dobra infrastruktura rekreacyjna. Jest wiele miejsc noclegowych, punktów gastronomicznych i miejsc gdzie każdy może zasięgnąć informacji. Specjalne aplikacje pozwalają na dokładne poznanie trasy.

3. Jezioro Solińskie

Największy sztuczny zbiornik w Polsce z ogromną betonową zaporą. Wysokość solińskiej tamy wynosi 82 metry a długość 664. Cała korony zapory mierzy 9 metrów i jest najpopularniejszym bieszczadzkim deptakiem. Przepiękne widoki na górę Jawor i Płaszę a przedobrej widoczności nawet na oddaloną o 50 kilometrów Połoninę Wetlińską a także ogrom wody robią niesamowite wrażenie. Wody Soliny to raj dla miłośników sportów wodnych. Przez większą część roku możliwe jest uprawianie żeglarstwa. Warto dodać, że wody zalewu zaliczane są do I klasy czystości.

4. Iwonicz Zdrój i Rymanów

Najbardziej znane w południowo-wschodniej Polsce miejscowości uzdrowiskowe. Dzięki pokładom wód mineralnych i sprzyjającemu mikroklimatowi, z powodzeniem leczy się tu wiele schorzeń układu oddechowego. Obecność w powietrzu naftanów oraz ostre powietrze sprawiają, że Iwonicz posiada najmniejsze w Polsce zachmurzenia. W obydwu miejscowościach znajdziemy wiele pensjonatów, domów wczasowych, sanatorów i obiektów leczniczych. Są to również doskonałe miejsca na niedzielną wycieczkę z rodziną czy krótki wypad. W okresie letnim w amfiteatrze odbywają się koncerty i występy znanych z ekranów telewizyjnych gwiazd.

5. Krosno

Okolice Krosna a zwłaszcza Bóbrka nierozerwalnie łączą się z ropą naftową a właściwie z jej wydobyciem. Właśnie w Bóbrce znajduje się najstarsze na świecie, czynne miejsce jej wydobycia. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza opowiada całą historię wydobycia tego cennego paliwa. W skansenie w Bóbrce można zobaczyć maszyny używane w kopalnictwie, szyby naftowe, kuźnię, kiwony, wiertnice a nawet zobaczyć jak pracuje wciąż działający szyb. Muzeum podkarpackie, zwane również Muzeum Lamp Naftowych przedstawia całą historię od wydobycia nafty po odpalenie pierwszej lampy naftowej.

Dużą atrakcją w Krośnie jest Centrum Dziedzictwa Szkła – miejsce niezwykle ciekawe i magiczne. Tutaj można poznać tajniki produkcji szkła – najpiękniejszego w całej Polsce. W Krośnie działa również Regionalne Centrum Kultur Pograniczna. Odbywają się tu przeróżne spektakle, koncerty, widowiska i konkursy. na tutejszej scenie występowali już znani artyści, piosenkarze, kabareciarze i aktorzy.

6. Karpacka Troja

Podkarpacie to nie tylko piękna przyroda i zamki. Mieści się tu również malowniczy skansen, położony w miejscowości Trzcinica, nieopodal Jasła. Na tym obszarze znajduje się jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych. Mieściła się tu bowiem osada, z epoki brązu, licząca ponad 4000 lat. Na jej terenie znaleziono blisko 160 tysięcy zabytków ruchomych – naczyń, biżuterii i przedmiotów codziennego użytku, wykonanych z kamienia, kości, rogu oraz metalu.

Co takiego można zobaczyć w naszej rodzimej Troi? Kompleks składa się z grodziska i archeologicznego parku. W grodzisku dokonano rekonstrukcji wałów obronnych, bram oraz chat. Z kolei w parku można zwiedzać odtworzone wioski otomańską i słowiańską oraz skorzystać z wystaw edukacyjnych, prezentowanych w nowoczesnych pawilonach.

7. Przemyśl

Piękne, stare miasto z bogatą i barwną historią. Mroczne podziemia przyciągają nieustannie turystów spragnionych mocniejszych wrażeń. Położenie Przemyśla sprawiło, że od zawsze był on ważnym punktem na mapie. Stąd też niezwykłe fortyfikacje i twierdza, strzegąca miasta i jego mieszkańców. Przemyśl to również miasto dobrze znane miłośnikom fajek i dzwonów. nad Przemyślem góruje niezwykły Kopiec Tatarski, który powstał dla upamiętnienia pokonania wojsk tatarskich. Dla mieszkańców Przemyśla jest to miejsce magiczne ponieważ prawdopodobnie kiedyś stanowił on miejsce kultu bogów słowiańskich. Równie ciekawe co sam Przemyśl są i jego okolice. warto wybrać się do Medyki i obejrzeć zespół dworski z 50- hektarowym parkiem. Dużą popularnością cieszy się także Arboretum w Bolestraszycach. Przepiękne okazy rzadko spotykanych roślin, krzewów i drzew zachwycają kolorami i zapachem. Liczne stawy, kładki i ławeczki sprawiają, że pobyt tu jest czystą przyjemnością.

8. Zamek Kamieniec

To z jego historią związana jest „Zemsta” Fredry. Zamek był przyczyną konfliktu dwóch rodzin. Fredro, żeniąc się z Zofią Skarbkową poznał dokładnie historię zamku i zainspirowany nią napisał Książkę. Jedna część zamku należała do jego teścia, druga zaś do Firleja i Skotnickiego. jak każdy zamek, i ten ma swoją zjawę. jest nią mała Pani, odziana w renesansowe, zielone szaty. Widywano już przed wojną, jak przechadza się zamkowymi korytarzami, wyglądając czasem przez okienko. Na terenie zamku działa małe muzeum, które zgromadziło wiele ciekawych eksponatów. W okresie letnim na zamkowym placu, ubrani w zbroje rycerze toczą walki a kobiety zajmują się drobnym rzemiosłem.

9. Żarnowiec

W pobliżu Krosna znajduje się mała miejscowość, w której mieszkała i pracowała Maria Konopnicka. Dworek podarowano Konopnickiej z okazji 25-lecia pracy. W pięknych pomieszczeniach zgromadzono liczne pamiątki po pisarce. Wnętrza dworku sprawiają wrażenie jakby czas się zatrzymał. Na biurku leży niedokończona książka, pióro i okulary, w których pisała. Zaraz po przekroczeniu progu dworku witają odwiedzających dźwięki „Roty”. na jednym ze zdjęć można zobaczyć Marię Konopnicką podczas jej przyjazdu do Jedlicza. W pobliskim Jedliczu, na cmentarzu komunalnym spoczywają dwie córki poetki.

10. Stępina i Cieszyna koło Frysztaka

Miejsce, które najbardziej zainteresuje pasjonatów i miłośników historii. Na tym terenie w czasie II wojny światowej powstało Niemieckie Stanowisko Dowodzenia „Obszar Południe”. Składa się z długiego tunelu, wydrążonego w skale metodą górniczą w Żarnowskiej Górze oraz z naziemnego żelbetowego schronu kolejowego w Cieszynie- Stępinie. Schron służył do ukrywania całych składów pociągów. Każdy z obiektów połączony był podziemnymi tunelami instalacyjnymi. Wewnątrz znajdowała się elektrownia, kotłownia, ujęcie wody i wentylatory. Były też schrony i stanowiska obrony bojowej. W 1943 roku w jednym z bunkrów odbyło się spotkanie Hitlera i Mussoliniego. Obiekty można zwiedzać od maja do końca października w towarzystwie przewodnika. Miejsce otoczone jest legendami i opowieściami o zatopionych skarbach i korytarzach.

11. Zamek w Baranowie Sandomierskim

Od czasów średniowiecza istniała w Baranowie Sandomierskim osada, która znajdowała się we władaniu rodu Baranowskich, a następnie przez wieki Leszczyńskich. W okresie późnego renesansu Andrzej Leszczyński nakazał rozbudować dotychczasowy zamek. Do jego przebudowy, we włoskim stylu, zatrudnił pochodzącego z Florencji Santi Gucciego, nadwornego artystę aż czterech polskich władców: Zygmunta Augusta, Stefana Batorego, Anny Jagiellonki oraz Henryka Walezego.

Jego dzieło, ze względu na liczne podobieństwa, bywa często nazywane Małym Wawelem. Do najbardziej charakterystycznych elementów zaliczają się renesansowy dziedziniec arkadowy oraz reprezentacyjna klatka schodowa. Obecnie w zamku mieści się muzeum oraz hotel. Dla turystów udostępniana jest również rozległa część parkowa.

12. Ruiny zamku Sobień

Nieopodal Sanoka znajdują się malowniczo położone ruiny zamku Sobień. Warownia ta pochodzi z XIII wieku i powstała w celu obrony szlaków handlowych. W zamku tym gościł nawet sam król Władysław Jagiełło. Niestety do ruiny, z której nigdy się nie podniósł, doprowadził go najazd Węgrów w XVI wieku. Pod koniec XX wieku zostały one dostosowane do potrzeb ruchu turystycznego. W pobliżu zamku znajduje się również przyrodnicza ścieżka edukacyjna, tworząc z tego miejsca idealny cel wycieczek z najmłodszymi, spragnionymi przygód i wiedzy.

13. Mroczne oblicze Podkarpacia – muzeum Zdzisława Beksińskiego

Niewiele jest równie tragicznych postaci w naszej współczesnej historii sztuki, co Zdzisław Beksiński. Jego życie, dorobek artystyczny i dramatyczna śmierć do tej pory poruszają rzesze ludzi, którzy na co dzień nie zajmują się sztuką.

W Sanoku, mieście z którego artysta pochodził i w którym przez wiele lat mieszkał, znajduje się muzeum, posiadające największą kolekcję jego dzieł na świecie. Można tu podziwiać zarówno fotograficzne eksperymenty z lat 50., jak też najbardziej znane mroczne i tajemnicze obrazy, co pozwala dokładnie poznać dorobek i tajemnice mistrza współczesnego malarstwa grozy.

14. Wyprawa w góry do Chatki Puchatka

Nie ma chyba drugiego schroniska górskiego w naszym kraju, o tak sympatycznie brzmiącej nazwie. Bywa również określane mianem Tawerny lub po prostu Chatki. To najwyżej położone schronisko w Bieszczadach, które znajduje się na Połoninie Wetlińskiej, wznoszącej się na wysokości 1232 metrów nad poziom morza.

Pierwotnie Chatka była wojskowym punktem obserwacyjnym. Trudno szukać w niej wygód. Brak tu elektryczności, bieżącej wody i kanalizacji. Mimo to jest obowiązkowym punktem na trasie wszystkich zmęczonych długą, górską wędrówką piechurów.

15. Piękno zabytkowych świątyń – cerkiew w Turzańsku

Podkarpacie przez wieki było obszarem koegzystencji różnych kultur i wyzwań. Do naszych czasów dotrwało tu wiele pięknych, zabytkowych cerkwi drewnianych, zachwycających swą prostotą i formą. Do najbardziej znanych zalicza się cerkiew Archanioła Michała w Turzańsku, pochodząca z samego początku XIX wieku. Wraz z dzwonnicą i otaczającym je cmentarzem, stanowi ciekawy zabytkowy kompleks, górujący nad pobliską wsią, zdecydowanie wart zobaczenia. Zalicza się ją do cerkwi łemkowskich. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

16. Łańcut – duch arystokracji

Niemal każdy słyszał o tej najbardziej znanej polskiej rezydencji arystokratycznej. Posiadłość należąca do rodu Lubomirskich składała się pierwotnie z zamku w typie fortecy, który przybrał zdecydowanie bardziej reprezentatywne formy, za czasów Stanisława Lubomirskiego w XVIII wieku.

Można zwiedzać zabytkowe wnętrza pałacu, w którym zgromadzono liczne dzieła sztuki, przypominające wcześniejszych właścicieli. Fascynaci techniki z kolei będą zachwyceni, mogąc zobaczyć jedną z największych kolekcji powozów w Europie.

17. Pociągiem w teren – Bieszczadzka Kolejka

Jeszcze z XIX wieku pochodzą pierwsze założenia kolei wąskotorowej z tego obszaru. Choć II Wojna Światowa przyniosła niemal całkowite jej zniszczenie, po jej zakończeniu skrupulatnie ją odbudowano. Obecnie stanowi olbrzymią atrakcję turystyczną. Na trasie Majdan-Wola Michowa kursuje bowiem kolejka ciągnięta przez lokomotywę parową. Podczas przejażdżki można podziwiać piękno bieszczadzkiej przyrody.

18. Krzemieniec na granicy państw

Turyści, kochający górskie wyprawy na pewno zechcą wybrać się na bieszczadzkie szlaki. Ciekawym szczytem, zdecydowanie wartym zdobycia jest Krzemieniec (1221 metrów n. p.m.). To jedno z najwyższych wzniesień w polskiej części Bieszczad.

Prawdziwym magnesem na turystów jest jednak przede wszystkim fakt, że na jego szczycie spotykają się granice trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy, upamiętnione tabliczką w trzech napisach z godłami wszystkich trzech krajów.