Polska

10 najciekawszych atrakcji w okolicach Warszawy

Dom Fryderyka Chopina

Warszawa jako stolica kraju, stanowi bardzo dużą atrakcje turystyczną wielu polaków jak i obcokrajowców. Przyciąga ich tutaj bogata oferta kulturalna oraz wiele zabytków historycznych, związanych z dawnymi latami, ważnymi dla Polski. Będąc jednak w Warszawie warto poświęcić nieco czasu na odwiedzenie okolicznych ciekawych miejsc i atrakcji.

1. Pułtusk

Jest to miasto na pierwszy rzut oka dosyć niepozorne, jednak po bliższym zapoznaniu znacznie zyskuje na wartości. Na uwagę na pewno zasługuje główny rynek, na którym można bardzo przyjemnie spędzić popołudnie. Okoliczne kawiarnie i knajpki oferują bogatą ofertę kulinarną przyciągająca odwiedzających. Na rynku spotkać można witryny pamiętające wiele lat, które nie są jedynie stylizowane, lecz naprawdę zachowane w takim samym, nienaruszonym stanie. Miasto nazywane jest Wenecją Mazowsza, ze względu na liczne mostki i pływające gondole, po wielu odnóżach rzeki Narwii.

2. Kozia Farma

Jest to niewielka osada agroturystyczna, znajdująca się pośród lasów i gęstej roślinności. Na początku podobno były dwie małe kózki, któe zapoczątkowały dzisiejszą farmę. Obecnie spotkać można tutaj znacznie więcej tych ciekawych zwierząt, których mleko przerabiane jest na aromatyczne i pyszne sery. Degustacja połączona z historią całego procesu pozyskiwania mleka i przerabiania na dalsze, gotowe produkty to atrakcja niecodzienna i zdecydowanie bardzo ciekawa.

3. Pałac Żelechów

Znajduje się dokładnie w połowie drogi pomiędzy Warszawą a Lublinem. Cały kompleks pałacowy składa się z kilku budynków połączonych ze sobą podziemnymi korytarzami. Miejsce swoje mają tutaj między innymi hotel, sala balowa, sala konferencyjna, restauracja, spa oraz browar. Pałac znajduje się na terenie parku liczącego prawie osiem hektarów. Podziwiać można tutaj pomniki przyrody i urokliwe stawy. Pałac kilka lat temu przeszedł remont i został na nowo udostępniony dla odwiedzających w 2013 roku.

4. Kampinoski Park Narodowy

Puszcza Kampinoska będąca elementem Kampinoskiego Parku Narodowego posiada najpiękniejsze szlaki turystycznej przeznaczone do pieszej wędrówki. Najdłuższy szlak mierzy aż 56 kilometrów. Do wyboru jest jednak bardzo dużo znacznie krótszych i równie ciekawych tras, gdzie podziwiać można wiele ciekawych gatunków roślinności oraz zwierząt, a także dawnych budynków mieszkańców okolicy.

5. Żelazowa Wola

Miejsce, w którym dnia 1 marca 1810 roku, w niewielkim dworku narodził się jeden z najbardziej znanych kompozytorów muzyki, Fryderyk Chopin. Znajduje się tutaj park i całe muzeum poświęcone pamięci i twórczości Chopina. Miejsce cały czas się zmienia i widać, że bardzo dba się o jak najlepszy stan zachowania historycznego obiektu. W parku można odpocząć podziwiając piękną roślinność i dowiedzieć się kilku ciekawostek, wypisanych na tablicach informacyjnych.

6. Twierdza Modlin

Stanowi ona bardzo dużą część zabudowy całego Nowego Dworu Mazowieckiego. Jest uznawana za jeden z najdłuższych budynków w całej Europie. Ma wiele ciekawych historycznie zakamarków i obiektów, składających się wspólnie na cały kompleks. Okoliczny park, pomnik żołnierzy poległych oraz taras widokowy, zapewniają spędzenie dnia na zwiedzaniu i poznawaniu historii tego niezwykłego obiektu.

7. Arkadia i Nieborów

Jest to idealne miejsce na spokojny odpoczynek od zgiełku dużych miast, które zachwyca swoim pięknem i urokiem. Muzeum mające miejsce w Nieborowie powstałe ponad 70 lat temu i należy do Muzeum Narodowego w Warszawie. Między innymi obiektami muzeum jest Pałac Radziwiłów oraz Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. Arkadia jest miejscem częstych sesji zdjęciowych, zwłaszcza świeżo poślubionych zakochanych par, co również może stanowić pewną atrakcję dla odwiedzających.

8. Łowicz

Miasto, które znane jest ze swoich tradycji i wszechobecnego folkloru łowickiego. Najlepszy dzień na odwiedzenie Łowicza to zdecydowanie Boże Ciała, gdy ulicami miasta przechodzi barwa procesja. Ludzie ubrani w charakterystyczne dla tego miejsca stroje są naprawdę sporą i ciekawą atrakcją. Ciekawostką jest, że procesja ta została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

9. Warka

Jest to niewielkie miasto, które w pierwszej chwili przede wszystkim kojarzy się z marką wytwarzanego w tym mieście piwa. Warto jednak zwrócić uwagę na główny rynek. Znajduje się tutaj pomnik Stefana Czarneckiego oraz historyczna studnia. Dawniej Warka znana była nie tylko z browarnictwa, lecz również wypieku chleba, sprzedaży soli, a nawet wspaniałych szewców. Warto także odwiedzić Pałac Winiary, który zachwyca swoim urokiem i okolicznym parkiem.

10. Otwock

Miejsce, do którego przyjeżdża wielu kuracjuszy poszukujących leczniczych właściwości, znanych w całym kraju i poza jego granicami. Właściwości tutejszej gleby i roślinności są niezwykłe i bardzo kojące. Przebywanie na terenie Otwocka poza przyjemnością zapewnią odwiedzającym korzyści zdrowotne. Otwock jest przedmiotem wielu badań naukowych. Dawniej był on miejscem letnich rezydencji mieszkańców Warszawy, którzy pragnęli spokoju i otoczenia przyrody, aby zapomnieć o troskach dnia codziennego i zgiełku dużego miasta.