Ciekawostki

10 ciekawostek na temat Facebooka

Facebook

Facebook to najbardziej znany portal społecznościowy który, nadal jest w ścisłej czołówce.

Warto więc zapoznać się z dziesięcioma ciekawymi faktami na jego temat.

10 ciekawostek na temat Facebooka – giganta, któremu nie trzeba nikomu przedstawiać.

1. Sieć uniwersytecka wychodzi do ludzi

Facebook był początkowo portalem przeznaczonym dla uniwersytetu Harvard i powstał w 2004 roku, aby umożliwić lepszą komunikację pomiędzy osobami z nim związanymi. Następnie do grona użytkowników dołączyli ludzie z innych uniwersytetów, a od 2006 serwis dostępny jest dla każdego, kto ukończył 13 lat. Stworzył go Mark Zuckerberg.

2. Dlaczego kolor Facebooka jest policyjny?

Facebook posiada barwę niebieską, kojarzącą się z policją, co daje dodatkowych argumentów jego wrogom walczącym z brakiem prywatności. Prawda jest taka, że Zuckerberg jest daltonistą, dlatego postawił na niebieski, tworząc interfejs serwisu.

3. Najpopularniejszy serwis społecznościowy?

Facebooka używa około 2, 5 miliarda osób, jednak realna liczba użytkowników może być niższa, gdyż przybywa kont martwych. Po piętach Facebookowi depcze przede wszystkim Twitter, który lada moment przerośnie Facebooka, będąc bardziej liberalnym.

4. Łączenie w pary a boty

Zaproszenia, które otrzymuje się od innych użytkowników, często są wysyłane w ich imieniu przez algorytmy. W ten sposób Facebook nieco na siłę tworzy sieci znajomych. Wystarczy przyjąć kilka zaproszeń, by posypała się cała ich fala. Kiedy przestaniemy je przyjmować na jakiś czas, ich ilość spada.

5. Inwigilacja w życiu realnym a sugestia znajomych

Facebook śledzi użytkowników na wysoką skalę za pomocą swojej aplikacji mobilnej, doskonale wiedząc, kto z kim się spotyka. Jeżeli przebywamy regularnie w jednym pomieszczeniu lub okolicy z konkretnymi osobami, mamy je w sugestiach dotyczących znajomych. Wystarczy więc, że stale robimy zakupy w jednym sklepie, a w sugestiach pojawią się stali klienci i pracownicy sklepu.

6. Agregator zdjęć

Około 20% robionych zdjęć na świecie prędzej czy później trafia na Facebooka. Dla niektórych ta liczba jest astronomiczna, a inni mówią, że to mało.

7. Regulamin, który mało kto czyta a wykorzystanie zdjęć użytkowników

Wrzucając na Facebooka dowolne zdjęcia, godzimy się jednocześnie na ich wykorzystanie przez Facebooka w celach komercyjnych. Bezwiednie przekazujemy mu licencję do korzystania z nich w celach reklamowych i innych. Oczywiście jest to zawarte w regulaminie, który mało kto czyta.

8. Doskonałe źródło zarobku dla ogarniętych technologicznie

Facebook płaci 500 dolarów za odkrycie i zgłoszenie mu każdej luki w zabezpieczeniach, pod warunkiem, że nie wykorzysta się wykradzionych danych i da się serwisowi 24 godziny na ich załatanie przed oficjalnym ujawnieniem luki.

9. Grupy przestępcze na Facebooku

Chociaż Facebook nie wydaje się dobrym serwisem i środkiem komunikacji dla grup przestępczych, istnieje wiele ukrytych grup facebookowych należących do mafii i organizacji terrorystycznych. Oczywiście po ich odkryciu są one przez portal usuwane.

10. Doskonała znajomość użytkowników

Facebook zbiera o każdym z użytkowników ogromną liczbę danych, śledząc nie tylko aktywności na samym portalu, ale także poprzez skrypty śledzi każdy ruch w Internecie, znając dokładnie upodobania nawet tych osób, które go nie używają. To, co dla zwykłych użytkowników jest jednak powodem do obaw, dla biznesu stanowi okazję do stworzenia wysoce efektywnych reklam przy małym koszcie przeprowadzania kampanii. Mowa tutaj o narzędziu Facebook Ads, w którym definiuje się dokładnie swoją grupę docelową, jej zainteresowani i używane przez nią słowa kluczowe, a dana reklama następnie jest jej wyświetlana za specjalnymi opłatami, które wcale nie są wysokie, jeżeli patrzy się na skuteczność kampanii.

Facebook to najbardziej znany, ale też i najbardziej kontrowersyjny serwis społecznościowy. Jego przyszłość nie maluje się już tak optymistycznie, gdyż zarówno młodzi, jak i starsi użytkownicy uciekają na inne portale, jednak nawet za długi czas będzie on jednym z liderów.