Ciekawostki

25 ciekawostek o Napoleonie Bonaparte

napoleon

Jedna z najbardziej fascynujących postaci na całym świecie. Szeroko uznawany za jednego z największych przywódców wojskowych świata, Napoleon Bonaparte (1769-1821) rządził Francją oraz większą częścią Europy w latach 1804 i 1815, a w 1815 ponownie przez sto dni. Napisano liczne książki o jego geniuszu wojskowym, dojściu do władzy, reformach, kampaniach wojskowych, a nawet życiu miłosnym.

Zobacz też -> Ciekawostki o Paryżu

1. Napoleon był często przedstawiany jako bardzo niski. Fakycznie miał on około 1,70 metra wysokości, co było wyższe od średniej na czas. Lubił otaczać się niezwykle wysokimi żołnierzami z elitarnych jednostek, którzy mogli przyczynić się do tego, że wyglądał na niskiego.

2. Napoleon obawiał się kotów.

3. W 1996 roku na aukcji w Londynie sprzedano zamek do włosów Napoleona za 3680 funtów. Zamek do włosów księcia Wellingtona sprzedana została za zaledwie £598.

4. Chirurg Napoleona, Baron Dominique’ a Larrey, mógł amputować męską nogę w zaledwie 14 sekund.

5. Jego rodzice i bliscy znajomi nazywali go w młodości – Nabulio.

6. Napoleon przywiózł gigantyczny posąg Seta w drodze powrotnej z kampanii egipskiej, który miał wielką moc. W czasie wojny w 1812 roku, gdy posąg był transportowany przez Sekwanę, zatonął w wyniku wypadku. Po tym incydencie nastąpił krytyczny punkt w życiu Napoleona, kiedy zaczął on przegrywać ważne bitwy, a także swoje wpływy i władzę.

7. To wojsko Napoleona po raz pierwszy użyło żywności konserwowej.

8. Do Napoleona przypisuje się często jedno z najpopularniejszych określeń: „Zdjęcie jest warte tysiąca słów”. Należy jednak zauważyć, że nie były to dokładne słowa generała francuskiego. Zamiast tego, powiedział on:”Un bon croquis vaut mieux qu’ un long discours”, co przekłada się na „Dobry szkic jest lepszy niż długie przemówienie”.

9. Bez względu na powód mówiono, że miał on intensywny zapach.

10. Napoleon głęboko wierzył w omeny, demony i koncepcję szczęścia. Nie podobały mu się piątki i liczba 13. Uważał także dzień 2 grudnia czyli dzień koronacji w 1804 roku i dzień zwycięstwa w bitwie pod Austerlitz w 1805 rooku za dni szczęśliwe.

11. Napoleon urodził się w rodzinie szlacheckiej na Korsyce – dużej wyspie u wybrzeży Włoch – rok po tym, jak stała się terytorium Francji.

12. Jego rodzice byli wystarczająco dobrze przygotowani, aby wysłać go do szkoły we Francji, chociaż nigdy nie stracił on swojego korsykańskiego akcentu.

13. Jako nastolatek uczęszczał do prestiżowego École Militaire w Paryżu, ale kiedy jego ojciec zmarł, był zmuszony do wczesnego ukończenia studiów, aby pomóc swojej rodzinie.

14. W wieku 16 lat Napoleon został oficerem armii francuskiej.

15. Napoleon drzemał przed potyczkami, tak samo głośno jak dziecko w kołysce. Mówi się, że przed swoim triumfem w bitwie pod Austerlitzem spał głęboko i ledwie się obudził. Również podczas bitwy pod Wagramem, w bardzo decydującym momencie, wziął krótką dwudziestominutową drzemkę i kontynuował wydawanie rozkazów po przebudzeniu, jakby nic się nie stało.

16. Napoleon był człowiekiem wielu talentów. Był nie tylko genialnym przywódcą wojskowym, mężem stanu, prawnikiem i reformatorem, ale także pisarzem – napisał powieść Clisson et Eugenie. Została ona opublikowana dopiero w 2008 roku. Napoleon napisał romantyczną powieść w wieku zaledwie 26 lat.

17. Wszystkie posiłki spożywał szybko i w milczeniu. Jego ulubionym był pieczony kurczak z podsmażonymi ziemniakami i cebulą.

18. Mówi się, że był on pracoholikiem i spał tylko 3 lub 4 godziny na dobę.

19. Stany Zjednoczone muszą podziękować Napoleonowi za Luizjanę. Napoleon pilnie potrzebował pieniędzy, dlatego sprzedał ją7 dolarów za km².

20. Rodzina Napoleona była bardziej włoska niż francuska. W wieku 9 lat Napoleon, zwany Nabulio, uczęszczał do szkoły we Francji, gdzie nauczył się płynnie mówić po francusku, ale nigdy nie stracił swojego korsykańskiego akcentu. Podobno wyśmiewali go koledzy z klasy.

21. Napoleon nosił rzekomo truciznę na sznurku na szyi. Kiedy w 1814 roku kiedy sięgnął po miksturę , straciła ona swoją moc i sprawiła, że stał się bardzo chory.

22. Jako dziecko był bardzo dobry w matematyce, ale miał słabe umiejętności społeczne i był za bardzo dominujący.

23. Nauczyciele namówili go, żeby przyłączył się do wojska.

24. Często ubierał się w skromne ubrania i chodził ulicami Paryża, zadając ludziom pytania. W ten sposób wiedział, co ludzie myślą o nim i o jego polityce oraz jak bardzo jest popularny.

25. Jego pierwszą żoną była Maria Josèphe Rose Tascher de La Pagerie, ale Napoleon nazwał ją Józefiną. Myślał, że Józefina przyniosła mu szczęście, więc zawsze nosił miniaturowy jej portret do walki.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Francji