Ciekawostki

40 Interesujących Ciekawostek o Francji 🥐

słynna Wieża Eiffla

Francja to przede wszystkim dobre jedzenie, piękne miasta i wspaniała kultura. Nie jest zaskoczeniem, że prawie wszyscy chcą odwiedzić ten kraj. Czy wiesz, że Francja jest największym krajem w Unii Europejskiej i jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych na świecie? 

Kraj ten leży stosunkowo blisko Polski, ale czy wiemy o nim wystarczająco dużo? Poniżej prezentujemy niekiedy zaskakujące ciekawostki i fakty o Francji:

1. Najbardziej znani Francuzi to: Coco Chanel, Edith Piaf, Jean Reno, Louis de Funès, Napoleon Bonaparte, Zinédine Zidane, Michel Platini, Brigitte Bardot, Gustave Eiffel czy Gérard Depardieu.

2. Wypróbuj te cztery przydatne wyrażenia po francusku:

  • bonjour – dzień dobry
  • salut – cześć
  • merci – dziękuję
  • bon appétit! – smacznego!

3. Pięć departamentów zamorskich Francji to:

4. Francuzi zjadają 30 tysięcy ton ślimaków rocznie. Wychodzi na to, że każdy mieszkaniec Francji średnio spożywa 500 ślimaków w roku kalendarzowym. Są powszechnie spożywane w święta i gotowane w maśle czosnkowym, wywarze z kurczaka i winie.

5. Reprezentacja Francji w piłce nożnej w 2018 roku na rosyjskich boiskach sięgnęła po 20 latach po drugi tytuł mistrzowski w finale pokonując Chorwację 4:2.

łuk triumfalny

6. Jednym z najbardziej znanych wydarzeń sportowych na świecie jest Tour de France, który odbywa się od ponad 100 lat. Po raz pierwszy odbył się w 1903 roku. Kolarze pokonują łącznie dystans 3200 kilometrów, a wyścig oglądają miliony widzów z całego świata.

7. Jan I został nazwany królem przed swoimi narodzinami i utrzymywał ten tytuł przez pięć dni, dopóki niemowlę nie zmarło.

8. Francja ma więcej laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury niż jakikolwiek inny kraj. Francja ma ich 15, Stany Zjednoczone 11, a Wielka Brytania ma 10.

9. Armia Francuska, była pierwszą armią, która użyła kamuflażu. Słowo kamuflaż wywodzi się z francuskiego słowa oznaczającego „przebranie”. Po raz pierwszy został użyty przez personel wojskowy w I wojnie światowej.

10. Najstarsza osoba na świecie była Francuzką. Nazywała się Jeanne Calment. Pochodziła z Arles, miasteczka w Prowansji. Przeżyła 122 lat i 164 dni.

11. Legalne było poślubienie zmarłej osoby we Francji, na tak długo, jak możesz udowodnić, że zamierzaliście się poślubić, gdy druga osoba była żywa. To prawo zostało po raz ostatni wykonane w 2017 roku.

 

12. W 2019 roku ponad 19 milionów turystów odwiedziło Paryż we Francji. Konsekwentnie plasuje się w pierwszej dziesiątce najczęściej odwiedzanych miast rok po roku.

13. Paryż we Francji był pierwszym miastem, które wprowadziło system transportu publicznego. Powozy ciągnięte przez konie były używane już w latach 60-tych XVI wieku.

14. Francja produkuje ponad 1000 rodzajów sera. Camembert i Emmental (ser z dziurami) należą do najbardziej popularnych.

15. Napoleon w rzeczywistości nie był niski. Pomimo powszechnego przekonania, słynny przywódca mierzył w rzeczywistości 1,68 metrów, co było zdecydowanie przeciętne.

16. W marcu 1895 roku w Paryżu odbyła się pierwsza publiczna projekcja filmu. Bracia Lumière zaprezentowali swój 46-sekundowy film „Robotnicy opuszczający fabrykę” w Grand Café w Paryżu, aby zademonstrować nową technologię.

17. „Liberté, égalité, fraternité” czyli „wolność, równość, braterstwo” to narodowe motto Francji.

18. Francuzi spożywają około 25 milionów hektolitrów wina rocznie. Są na drugim miejscu po Stanach Zjednoczonych, które konsumują około 30 milionów hektolitrów rocznie. We Francji żyje 68 milionów ludzi, a w USA 333 milionów ludzi

Zwiedzanie Paryża

19. Paryżanie uwielbiają psy. Szacuje się, że liczba psów w mieście przekracza liczbę dzieci.

20. Katedra Notre Dame łączy w sobie oba style – głównie gotycki i trochę rzymski. Każdego roku około 13 milionów ludzi odwiedzało Notre Dame, co czyniło go najpopularniejszym zabytek we Francji. Tak było przed pożarem słynnej katedry.

21. Ze wszystkich krajów na świecie, Francja jest najczęściej odwiedzana. Około 89 milionów ludzi odwiedza Francję każdego roku, aby wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych i cieszyć się francuskim jedzeniem.

22. Telefon z aparatem został wynaleziony we Francji w 1997 roku przez przedsiębiorczego paryżanina o nazwisku Philippe Kahn. Pierwsze zdjęcie, które zrobił, to zdjęcie jego nowo narodzonej córki, Sophie, które wysłał do rodziny i przyjaciół.

23. Paryż to stolica Francji i zarazem jej największe miasto. Często nazywany jest „Miastem światła” ze względu na jego wiodącą rolę w epoce oświecenia.

24. Asterix zadebiutował we francusko-belgijskim magazynie „Pilote” w 1959 roku, a jego kolekcja komiksów liczy obecnie imponujące 39 tomów.

25. Francja przedkłada ronda nad znaki stopu. W rzeczywistości jest ich około 30 tysięcy w kraju. Według badań, ronda zmniejszają ogólną liczbę kolizji na skrzyżowaniach.

26. Niektóre z najbardziej znanych francuskich zabytków to wieża Eiffla, Katedra Notre Dame, Muzeum Luwr, Łuk Triumfalny czy Wersal.

27. Francja jest znana z tworzenia najdroższego wina na świecie. Oto niektóre z najbardziej popularnych francuskich regionów dla wina: Burgundia, Bordeaux, Dolina Rodanu, Prowansja, Szampania.

28. Jednym z bardziej dziwacznych faktów o Francji jest to, że rząd ma nagrody znane jako Médaille de la Famille Française (Medal Francuskiej Rodziny) dla rodziców, którzy wychowują swoje dzieci dobrze i zdrowo. Chociaż jest to tylko medal dekoracyjny, wiele rodzin, szczególnie tych z dużymi rodzinami, uczestniczy w tym wydarzeniu od czasu jego powstania w 1920 roku.

29. Związek między Anglią i Francją sięga wieków. Sąsiadując ze sobą na niewielkim odcinku wody, historia tych dwóch narodów obejmowała wojny, współpracę i wymianę języków. Do tego stopnia, że w latach 1066-1352 francuski został uznany za język urzędowy Anglii.

30. W 1809 roku francuski wynalazca Nicolas Appert zaproponował wykorzystanie zamkniętych szklanych słoików trzymanych we wrzącej wodzie do konserwowania żywności. Później Pierre Durand wymyślił puszkę. Louis Braille opracował alfabet Braille’a. W 1816 roku lekarz René Laennec stworzył stetoskop, a lekarz Alexandre-Ferdinand Godefroy opatentował pierwszą na świecie suszarkę do włosów. Bracia Montgolfier, Joseph i Etienne, wynaleźli wielki balon na gorące powietrze.

31. Linia brzegowa Francji ma długość 3427 km. Od tętniących życiem portów do piaszczystych zatok i skalistych zatoczek, znajdziesz plaże każdego kształtu i rozmiaru wzdłuż francuskiego wybrzeża .

32. Ludwik XIX był królem Francji tylko przez 20 minut, dopóki nie ustąpił i nie umieścił na tronie swojego bratanka.

33. Francja kontynentalna ma granicę lądową z 8 innymi państwami: Belgia, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Monako, Hiszpania, Szwajcaria i Andora.

34. Supermarkety we Francji nie mogą wyrzucać żywności, która jest bliska daty przydatności do spożycia. Zamiast tego muszą przekazać jedzenie do organizacji charytatywnej lub banku żywności. Francja przyjęła to prawo w 2016 roku, aby pomóc zmniejszyć głód i zapobiec marnowaniu żywności.

35. Największą popularną atrakcją Paryża nie jest Luwr (około 10 mln zwiedzających) czy wieża Eiffla (około 5,5 mln zwiedzających). To Disneyland, który co roku odwiedza blisko 13 milionów turystów.

20 ciekawostek o Francji

36. Croissant został wymyślony w Austrii. Francja jest powszechnie kojarzona z croissantem, ale tak naprawdę croissant powstał w Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w kawiarniach Wiednia w XIII wieku – był oryginalnym porannym daniem w kształcie półksiężyca. Wykonany z gęstszego i mniej kruchego ciasta kipferl przekroczył później granicę z Francją i stał się słynnym croissantem.

37. Język francuski jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków na świecie. Około 220 milionów ludzi posługuje się nim jako pierwszym językiem.

38. Thomas Jefferson powiedział kiedyś: „Spacer po Paryżu dostarczy lekcji historii, piękna i życia”.

39. Francja ma w sumie 12 stref czasowych. Tylko jedna strefa czasowa jest używana na terytorium Francji w Europie, ale uwzględniając wszystkie miejsca podległe Francji poza Europą, obejmuje łącznie 12 stref czasowych.

39.Przesądni francuzi wierzą, że postawienie bagietki lub innego rodzaju chleba do góry nogami może przynieść pecha. Legenda ta sięga aż średniowiecza: kat miejski często nie miał czasu, aby odebrać rano chleb. Piekarz wieszał bochenek do góry nogami, aby kat mógł go odebrać później w ciągu dnia.

40. Sklepy spożywcze nie mogą wyrzucać niesprzedanej żywności we Francji. Zamiast tego, markety są zobowiązane do przekazania niewykorzystanej żywności potrzebującym.

Bonus:

Statua Wolności była darem od Francji dla USA. Był to prezent na cześć sojuszu między Francją a Stanami Zjednoczonymi w czasie Rewolucji Amerykańskiej.