Ciekawostki

10 zaskakujących ciekawostek o Epoce Oświecenia

Oświecenie zostało określone, jako epoka rozumu i filozofów.

W tym czasie zmiany polityczne targały Europą i resztą świata. Odkrycia z XVIII wieku były wstępem do jeszcze bardziej postępowego wieku XIX.

Co się wydarzyło w tej epoce?

1. Oświecenie

W Europie XVIII wieku były już cmentarze dla psów. Pruski król Fryderyk II Wielki tak kochał swoje psy, że stworzył galerię portretów królewskich chartów oraz cmentarz, gdzie każdy z nich miał swoją własną marmurową płytę nagrobną. Fryderyk II spoczął po śmierci nieopodal zwierzęcej nekropolii.

2. Bale przebierańców

W epoce Oświecenia powszechne były bale przebierańców, zwane potocznie redutami. Były to publiczne zabawy maskowe (w Rzeczpospolitej zaczęto je organizować po raz pierwszy za panowania Augusta Mocnego). Mógł w nich uczestniczyć każdy, kto wniósł odpowiednią opłatę, bez względu na status społeczny.

3. Król Francji

Król Francji Ludwika XV w wieku 31 lat był już dziadkiem. Król został ojcem już w wieku siedemnastu lat.

4. Panowanie Sasów

W okresie panowania Sasów w Polsce zaczęto uroczyście obchodzić Wigilię, a na wigilijnym stole bogacza mogło znaleźć się nawet 25 potraw.

5. Bartolomeo Cristofori

Na początku XVIII wieku Bartolomeo Cristofori stworzył pierwszy w historii fortepian.

6. Casanova

Słynny wenecki kochanek Casanova był w Warszawie w 1765 roku, gdzie spotkał Annę Binetti, którą uwiódł jeszcze, jako kilkunastoletnią córkę gondoliera we Włoszech. Dziewczyna była już wtedy jedną z najsławniejszych balerin Warszawy oraz kochanką hrabiego Franciszka Ksawerego Branickiego.

Spotkanie na przedstawieniu doprowadziło do pojedynku, w którym ucierpieli obaj panowie.

7. Schyłek Rzeczpospolitej

U schyłku Rzeczpospolitej szlacheckiej stosowano się do frazesu „Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa”. Magnaci w tych czasach wypijali około dwadzieścia litrów wódki i ponad siedemset litrów piwa rocznie na głowę.

8. Potwór z Gevaudan

W tym okresie pojawił się słynny na całą Francję potwór z Gevaudan, który mordował wieśniaków.

9. William Kent

W 1733 roku William Kent z Anglii stworzył pierwszy wózek dziecięcy.

10. Szyna żelazna

W 1738 roku pojawiła się pierwsza szyna żelazna, dzięki której działał tramwaj konny.