Ciekawostki i osobliwości ameryki północnej

dolina śmierci

Ameryka Północna – co tam znajdziemy? Większość z z nas kojarzy tą część ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Jednak okazuje się, że jest wiele ciekawostek na temat tego kontynentu, o których wie niewiele osób. O czym mowa?

1. Dolina Śmierci

Dolina Śmierci jest najniższym punktem Ameryki Północnej. Słynie ona z tego, że odnotowano tam najwyższą temperaturę na świecie. Zdarzyło się to 10 lipca 1913 roku, a termometr pokazał wtedy 56, 7 stopni Celsjusza.

2. American Dream

Wiele osób kojarzy Stany Zjednoczone z miejscem, w którym ludzie żyją bardzo szczęśliwie i spełniają swoje marzenia. Taki obraz pokazują nam filmy tworzone w Hollywood. Okazuje się jednak, że odsetek samobójstw w tym kraju jest bardzo wysoki, co pokazuje, że „American Dream” może nie był wcale prawdą.

3. Prison Break

Kiedy oglądamy serial Prison Break, ucieczka z więzienia w USA wydaje się być bardzo trudna. Okazuje się, że wcale tak nie jest. Charles Victor Thompson postanowił, że na spotkanie ze strażnikami uda się w garniturze, który udało mu się przemycić do celi. Kiedy rozmowy dobiegły końca, ten po prostu wstał i wyszedł. Nikt niczego nie podejrzewał, bo wyglądał on jak prawnik, a nie jak skazaniec. Na szczęście odnaleziono go już po około trzech dniach. Uciekinier więc bardzo szybko wrócił za kratki i nie miał okazji nacieszyć się wolnością. Niemniej jednak, pokazuje to, że żeby uciec z amerykańskiego więzienia wcale nie będziemy musieli tatuować swoich pleców czy kopać tunelu za pomocą łyżki do zupy.

4. Zakaz spamu

W Kanadzie można otrzymać bardzo wysoką karę za wysyłanie niechcianej poczty. Jeśli będziemy wysyłać komuś spam, może się okazać, że będziemy musieli zapłacić karę w wysokości miliona dolarów. Jeszcze gorzej prezentuje się to w przypadku przedsiębiorstw, bo jeśli to firma będzie wysyłała spam, kara rośnie dziesięciokrotnie! Kanadyjczycy naprawdę wiedzą jak poradzić sobie z zapełnioną skrzynką pocztową!

5. Jazda na czerwonym świetle

W Polsce nigdy nie można jeździć na czerwonym świetle i grozi nam to sporą karą pieniężną. Jednak w Kanadzie wygląda to nieco inaczej. Możemy tam skręcić w prawo na czerwonym świetle. Ważne jest jednak to, żebyśmy byli przy tym bardzo ostrożni, bo nie mamy wtedy pierwszeństwa. Ważne jest też to, że zasada ta nie obowiązuje w Montrealu. Musimy o tym pamiętać, kiedy będziemy na wakacjach w Kanadzie.

6. Mandat za dobrą jazdę?

Okazuje się, że w Kanadzie policjanci mogą zatrzymać też osoby, które jadą zgodnie z przepisami. Jeśli tak będzie z naszej sytuacji, nie musimy się niczym martwić, bo będą oni chcieli dać nam mandat za dobrą jazdę, czyli niewielką nagrodę za to, że jechaliśmy zgodnie z przepisami. Władze kraju chwalą się tym, że takie rozwiązanie pomaga im w motywowaniu kierowców do jazdy zgodnie z prawem.

7. Kanadyjski Supermen

Mówi się, że Supermen pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, jednak nie jest to prawdą. W rzeczywistości, Clark Kent był Kanadyjczykiem, którego Amerykanie podkradli i zrobili symbolem swojej popkultury. Stworzył go Joe Shuster – Kanadyjczyk.

8. „Operacja Czerwony Nos”

Co to takiego? Specjalna organizacja, która pomaga w transporcie osób, które są pod wpływem alkoholu. Działa ona w okolicy świąt Bożego Narodzenia, kiedy wiele osób lubi wypić trochę więcej. W takiej sytuacji nie będziemy mogli sami prowadzić auta. Okazuje się, że w Kanadzie nie trzeba będzie też dzwonić po taksówkę. Wystarczy, że skorzystamy z akcji „Operacja Czerwony Nos”. Grupa wolontariuszy bardzo chętnie przyjedzie i zawiezie nas do domu. Dzięki temu znacznie mniej osób wsiada za kółko po spożyciu alkoholu, a ulice stają się znacznie bardziej bezpieczne.

9. Piraci

Jeśli myślisz, że piraci występują tylko w legendach, jesteś w błędzie. W XVIII wieku na Bahamach zaczęli stacjonować piraci. Szybko wyspy te stały się ich głównym ośrodkiem stacjonowania, w którym mogli się zatrzymać. W tym czasie żył też najgroźniejszy z nich, czyli Czarnobrody. Jego prawdziwe nazwisko brzmiało Edward Teach. Postać ta pojawia się w Piratach z Karaibów.

10. Black Sails

Serial Black Sails był kręcony właśnie na Bahamach. Możemy w nim obserwować piękno tej okolicy.

11. Rihanna

Rihanna urodziła się w Barbados, który do tej pory jest z niej bardzo dumny. Artystka czuje się bardzo blisko związana z jej rodzinnym krajem i stara się promować go kiedy tylko może. W związku z tym, dostała ona od władz kraju posiadłość, do której może przyjeżdżać kiedy tylko chce. Poza tym, 21 lutego jest tam dniem Rihanny, dzięki czemu nikt nie musi iść do pracy.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.