Ameryka PółnocnaCiekawostki

Ciekawostki i osobliwości Ameryki Północnej

dolina śmierci

Ameryka Północna – co tam znajdziemy? Większość z z nas kojarzy tą część ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Jednak okazuje się, że jest wiele ciekawostek na temat tego kontynentu, o których wie niewiele osób. O czym mowa?

1. Dolina Śmierci

Dolina Śmierci jest najniższym punktem Ameryki Północnej. Słynie ona z tego, że odnotowano tam najwyższą temperaturę na świecie. Zdarzyło się to 10 lipca 1913 roku, a termometr pokazał wtedy 56, 7 stopni Celsjusza.

2. American Dream

Wiele osób kojarzy Stany Zjednoczone z miejscem, w którym ludzie żyją bardzo szczęśliwie i spełniają swoje marzenia. Taki obraz pokazują nam filmy tworzone w Hollywood. Okazuje się jednak, że odsetek samobójstw w tym kraju jest bardzo wysoki, co pokazuje, że „American Dream” może nie był wcale prawdą.

3. Prison Break

Kiedy oglądamy serial Prison Break, ucieczka z więzienia w USA wydaje się być bardzo trudna. Okazuje się, że wcale tak nie jest. Charles Victor Thompson postanowił, że na spotkanie ze strażnikami uda się w garniturze, który udało mu się przemycić do celi. Kiedy rozmowy dobiegły końca, ten po prostu wstał i wyszedł. Nikt niczego nie podejrzewał, bo wyglądał on jak prawnik, a nie jak skazaniec. Na szczęście odnaleziono go już po około trzech dniach. Uciekinier więc bardzo szybko wrócił za kratki i nie miał okazji nacieszyć się wolnością. Niemniej jednak, pokazuje to, że żeby uciec z amerykańskiego więzienia wcale nie będziemy musieli tatuować swoich pleców czy kopać tunelu za pomocą łyżki do zupy.

4. Zakaz spamu

W Kanadzie można otrzymać bardzo wysoką karę za wysyłanie niechcianej poczty. Jeśli będziemy wysyłać komuś spam, może się okazać, że będziemy musieli zapłacić karę w wysokości miliona dolarów. Jeszcze gorzej prezentuje się to w przypadku przedsiębiorstw, bo jeśli to firma będzie wysyłała spam, kara rośnie dziesięciokrotnie! Kanadyjczycy naprawdę wiedzą jak poradzić sobie z zapełnioną skrzynką pocztową!

5. Jazda na czerwonym świetle

W Polsce nigdy nie można jeździć na czerwonym świetle i grozi nam to sporą karą pieniężną. Jednak w Kanadzie wygląda to nieco inaczej. Możemy tam skręcić w prawo na czerwonym świetle. Ważne jest jednak to, żebyśmy byli przy tym bardzo ostrożni, bo nie mamy wtedy pierwszeństwa. Ważne jest też to, że zasada ta nie obowiązuje w Montrealu. Musimy o tym pamiętać, kiedy będziemy na wakacjach w Kanadzie.

6. Mandat za dobrą jazdę?

Okazuje się, że w Kanadzie policjanci mogą zatrzymać też osoby, które jadą zgodnie z przepisami. Jeśli tak będzie z naszej sytuacji, nie musimy się niczym martwić, bo będą oni chcieli dać nam mandat za dobrą jazdę, czyli niewielką nagrodę za to, że jechaliśmy zgodnie z przepisami. Władze kraju chwalą się tym, że takie rozwiązanie pomaga im w motywowaniu kierowców do jazdy zgodnie z prawem.

7. Kanadyjski Supermen

Mówi się, że Supermen pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, jednak nie jest to prawdą. W rzeczywistości, Clark Kent był Kanadyjczykiem, którego Amerykanie podkradli i zrobili symbolem swojej popkultury. Stworzył go Joe Shuster – Kanadyjczyk.

8. „Operacja Czerwony Nos”

Co to takiego? Specjalna organizacja, która pomaga w transporcie osób, które są pod wpływem alkoholu. Działa ona w okolicy świąt Bożego Narodzenia, kiedy wiele osób lubi wypić trochę więcej. W takiej sytuacji nie będziemy mogli sami prowadzić auta. Okazuje się, że w Kanadzie nie trzeba będzie też dzwonić po taksówkę. Wystarczy, że skorzystamy z akcji „Operacja Czerwony Nos”. Grupa wolontariuszy bardzo chętnie przyjedzie i zawiezie nas do domu. Dzięki temu znacznie mniej osób wsiada za kółko po spożyciu alkoholu, a ulice stają się znacznie bardziej bezpieczne.

9. Piraci

Jeśli myślisz, że piraci występują tylko w legendach, jesteś w błędzie. W XVIII wieku na Bahamach zaczęli stacjonować piraci. Szybko wyspy te stały się ich głównym ośrodkiem stacjonowania, w którym mogli się zatrzymać. W tym czasie żył też najgroźniejszy z nich, czyli Czarnobrody. Jego prawdziwe nazwisko brzmiało Edward Teach. Postać ta pojawia się w Piratach z Karaibów.

10. Black Sails

Serial Black Sails był kręcony właśnie na Bahamach. Możemy w nim obserwować piękno tej okolicy.

11. Rihanna

Rihanna urodziła się w Barbados, który do tej pory jest z niej bardzo dumny. Artystka czuje się bardzo blisko związana z jej rodzinnym krajem i stara się promować go kiedy tylko może. W związku z tym, dostała ona od władz kraju posiadłość, do której może przyjeżdżać kiedy tylko chce. Poza tym, 21 lutego jest tam dniem Rihanny, dzięki czemu nikt nie musi iść do pracy.