Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Płetwalu

Płetwal

Wody mórz i oceanów zajmują większą część Ziemi, od wielu dekad są tematem badań naukowców, którzy poznają i opisują spotykane w nich zwierzętach. Jednym z przedstawicieli stworzeń morskich jest płetwal — najcięższe zwierzę na świecie. Powiedzieć można o nim znacznie więcej. Oto 10 interesujących ciekawostek o płetwalach:

1. Największe zwierze

Nie ma przesady w twierdzeniu, że płetwal jest największym ze zwierząt, jakie kiedykolwiek pojawiły się na Ziemi — swoimi wymiarami prześciga bowiem nawet dinozaury. Osobniki dorosłe mogą osiągnąć do 30 metrów długości, ich waga zaś wynosi do 190 ton.

2. Serce płetwala

Jednym z największych organów płetwala jest serce — waży 600 kilogramów i wykonuje zaledwie 9 uderzeń na minutę, które wykryć można z odległości 3 kilometrów.

3. Człowiek

Największym zagrożeniem dla płetwala jest człowiek — ze względu na tran oraz fiszbiny zwierzę to jest celem polowań wielorybników. Płetwal objęty jest ścisłą ochron od 1966 roku, co pozwoliło na powolny wzrost jego populacji. Natomiast jego naturalnym wrogiem jest orka oceaniczna.

4. Rodzina waleni

Płetwal należy do rodziny waleni i jest ssakiem. Nie posiada skrzeli, dlatego musi wynurzyć się na powierzchnię, by zaczerpnąć powietrza. Podczas wypuszczania zużytego powietrza można zaobserwować wytworzenie się fontanny. Wyróżnia się cztery jego podgatunki.

5. 1697 rok

Po raz pierwszy wzmianka o płetwalu pojawiła się w 1697 roku — opisał go szkocki lekarz Robert Sibbald.

6. Najgłośniejsze zwierze

Poza byciem największym zwierzęciem na świecie płetwal jest także najgłośniejszym z nich, gdyż wydaje dźwięki o głośności 188 decybeli.

7. Pożywienie

Głównym pożywieniem płetwala jest plankton, którego połyka 4 tony dziennie. W jego diecie występują także ryby, mięczaki, skorupiaki, kryl.

8. 90 ton pożywienia

Szeroko otwarta paszcza płetwala pozwala mu na pochłonięcie 90 ton pożywienia, co porównać można do połknięcia statku. Zdarzenie to nie jest jednak możliwe w naturze, gdyż płetwal ma zbyt wąski przełyk, by statek mógł się przez niego przecisnąć.

9. Występowanie

Płetwal występuje we wszystkich oceanach, jednak rzadko można spotkać go przy wybrzeżu.

10. Młode

Samica płetwala rodzi młode co 2-3 lata. Ciąża trwa 340-366 dni.