Ciekawostki

Mercedes – Ciekawostki, Informacje i Fakty

Mercedes

Dwaj panowie Karl Benz i Gottlieb Daimler na przełomie XIX i XX wieku niezależnie od siebie zaczęli swoją przygodę z motoryzacją. W związku ze zmianami jakie następowały w powojennym przemyśle niemieckim i dążeniami do pewnego rodzaju integracji, panowie ci połączyli swoje działania i w 1926 roku powstało znane do dziś przedsiębiorstwo Daimler-Benz. Mariaż ten jest jednym z najdłuższych w historii motoryzacji. Przeczytaj interesujące ciekawostki, fakty i zaskakujące informacje o marce Mercedes.

1. Nazwa Mercedes wbrew obiegowej informacji nie pochodzi od imienia córki jednego z dwóch panów. Faktem jest jedynie to, że jest pochodzenia hiszpańskiego i nosiła je córka, ale Emila Jellinka pasjonata motoryzacji. Jellinek był klientem Daimlera i to dzięki niemu imię Mercedes zostało przypisane do samochodów i działa z niebywałą siłą do dzisiaj.

2. Pierwsze modele Mercedesa spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem przez użytkowników. Największa popularność zyskało za sprawą rodzącego się w Niemczech faszyzmu. Po dojściu Hitlera do władzy marka Mercedes została uznana za oficjalną dla administracji a sam Adolf Hitler otrzymał od Mercedesa w prezencie specjalna „pancerną”wersję Mercedesa Grosser.

3. Pojęcie marketingu w odniesieniu do działań z początku XX wieku ma zupełnie inne znaczenie. Niemniej jednak podarowanie w 1930 roku egzemplarza Mercedesa papieżowi Piusowi XI stanowiło niezwykłą reklamę. Ten sam manewr wykonał Mercedes 50 lat później ofiarując papieżowi przystosowany specjalnie dla niego, model 230 G. Samochód ten popularnie nazwany Papa Mobile służy w Watykanie po dziś dzień.

4. Mercedes AMG jest powstałą w1967 roku firmą zajmująca się tuningiem seryjnych samochodów Mercedesa. Dzięki specjalnym zabiegom modyfikacyjnym Mercedesy AMG dostają sportowych parametrów i są przeznaczone dla osób posiadających zasobne portfele i sportowe zacięcie.

5. Mało osób wie, w 1906 roku w powstał chyba pierwszy na świecie model samochodu hybrydowego, był nim Mercedes Mixte. Posiadał on obok silnika spalinowego specjalne dynamo przekazujące prąd do 4 elektrycznych silniczków napędzających koła samochodu.

6. Specyficzną propozycją Mercedesa były produkowane w latach 1963-1981 modele oznaczone jako S600 Pullman. Niezwykle luksusowe samochody o przedłużonych sylwetkach. Jeden z odrestaurowanych egzemplarzy został w Holandii wystawiony na sprzedaż za sumę 2, 15 miliona euro.

7. Mercedes obok samochodów osobowych produkuje również całą gamę samochodów dostawczych, ciężarowych, autobusów, a firmy współpracujące na bazie Mercedesów tworzą całą gamę samochodów specjalistycznych.

8. Samochody Mercedes od zawsze postrzegane są jako bardzo solidne i trwałe, choć do pewnego czasu nadwozia Mercedesów bardzo szybko ulegały korozji, natomiast silniki i cały osprzęt jezdny pozostawały całkowicie bez zarzutu. Niedoskonałość ta została usunięta.

9. Ciekawym krajem jest Albania, w której 80% zarejestrowanych pojazdów to Mercedesy choć większość z nich to auta kilkuletnie i kupowane jako używane. Według Albańczyków kilku czy nawet kilkunastoletni Mercedes jest więcej wart niż np. Skoda.

10. Pierwszym seryjnym Mercedesem z silnikiem diesla był model 260 D produkowany w latach 1936-1940