Ciekawostki

15 Fascynujących Ciekawostek o Żółwiach Błotnych

Żółw Błotny

Żółw błotny to gatunek żółwia z rzędu skrytoszyjnych i jedyny, jaki naturalnie występuje w Polsce. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Żółw błotny wyróżnia się dzięki karapaksowi, który ma oliwkowobrązowy kolor i jest podzielony na rogowe tarcze o regularnych kształtach. Na każdej większej tarczy widoczne są żółte kreski, które rozchodzą się na zewnątrz jak promienie.

2. Brzuszna część pancerza jest pokryta jasnymi plamami. U samic tak zwany plastron jest dość płaski, a u samców jest trochę wklęsła.

3. Źrenice oczu żółwia błotnego są okrągłe. W przypadku samców tęczówka zazwyczaj jest brązowa lub pomarańczowa, podczas gdy samice mają tęczówkę żółtą lub pokrytą żółtymi plamkami.

4. Łapy żółwi różnią się w zależności od płci. Wszystkie wyposażone są w błonę pławną, ale u samców wyraźnie widać większe i ostrzejsze pazury.

5. Samice żółwia błotnego są większe i cięższe od samców. Mogą one mieć od 17 do 19 centymetrów długości i ważyć do jednego kilograma. Rzadko zdarza się, aby długość karapaksu przekraczała 20 centymetrów. Podczas gdy samce mają od 14 do 17 centymetrów długości i mogą ważyć maksymalnie około 0,7 kilograma.

6. Żółw błotny  jest gatunkiem nizinnym, a jego naturalnym środowiskiem jest woda. Opuszczają ją tylko samice i to wtedy, kiedy zamierzają składać jaja.

7. Żółwie błotne najlepiej czują się w niedużych i nieco zarośniętych jeziorkach, bagnach czy też leśnych oczkach wodnych. Bezpieczeństwo zapewnia im fakt, że zbiorniki te często są bardzo gęsto zarośnięte, a kolor żółwi pomaga im się w nich maskować.

8. Żółwie błotne są drapieżnikami, a ich polowania odbywają się wyłącznie pod wodą. Najchętniej jedzą owady oraz ich larwy, ślimaki, małże, kijanki, żaby i niewielkie ryby. Mniejsze stworzenia żółwie połykają w całości, natomiast większe rozrywają pazurami.

9. Żółwie oddychają powietrzem atmosferycznym za pomocą płuc, ale pod wodą mogą spędzić nawet godzinę. Stworzenia te są znakomitymi pływakami i nurkami, ale szybko wyczuwają niebezpieczeństwo, dlatego rzadko można je spotkać.

10. Jeśli żółwie nie są płoszone i niepokojone, to bardzo chętnie spędzają czas na lądzie i wygrzewają się na słońcu.

11. W okresie zimowym żółwie błotne zakopują się w mule na dnie zbiornika wodnego. Spędzają tam około pięciu miesięcy, a ich metabolizm znacząco wtedy zwalnia, aby mogły przetrwać najchłodniejsze miesiące. Ze snu budzą się w kwietniu lub maju.

12. Od kwietnia do początku kwietnia trwa okres godowy, a jaja składane są w maju i czerwcu. Samica może składać jaja nawet kilka kilometrów od zbiornika, w którym na co dzień mieszka. Buduje gniazdo w ziemi na głębokości kilkunastu centymetrów i stacza do niej jaja za pomocą łap.

13. Samica składa przeciętnie od 6 do 16 jaj, a następnie wraca do swojego zbiornika. Młode po wykluciu mają ponad 2 centymetry długości i miękki pancerz, a kiedy rozpoczynają swoją wędrówkę w poszukiwaniu zbiorników wodnych, są narażone na ataki ze strony wydr, lisów czy też borsuków.

14. Samce osiągają dojrzałość płciową po kilku latach, a samice dopiero po kilkunastu. Żółwie dożywają kilkudziesięciu lat.

15. W Polsce żółwie można spotkać rzadko i są one pod ścisłą ochroną.