10 Interesujących Ciekawostek o Oldze Tokarczuk
Olga Tokarczuk jest aktualnie najpopularniejszym nazwiskiem w polskiej literaturze i nie tylko. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 wzbogaciła polską kulturę swoimi książkami, esejami, wierszami, scenariuszami oraz niezwykle wyraźnie podkreślanymi poglądami na tematy polityczne i społeczne. Poznajcie ciekawe informacje i ciekawostki o Oldze Tokarczuk.
1. Olga Nawoja Tokarczuk urodziła się w Sulechowie i jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała jako psychoterapeutka, a także była wolontariuszką zajmującą się osobami z zaburzeniami psychicznymi. Jej inspiracjami są badania Freuda i Junga.
2. Natasza Borodin to pseudonim artystyczny Olgi Tokarczuk, pod którym publikowała pierwsze opowiadania w piśmie „Na przełaj”. Jej debiut miał miejsce w 1979 roku.
3. Według tygodnika Wprost Olga Tokarczuk znajduje się na trzecim miejscu listy najlepiej zarabiających pisarzy w Polsce.
4. Olga Tokarczuk bardzo aktywnie wspiera działanie na rzecz ochrony środowiska oraz praw zwierząt. Jest również feministką i wegetarianką.
5. W 2007 roku została wydana powieść „Bieguni” Olgi Tokarczyk, w którym autorka usiłuje zrozumieć, czym dla człowieka jest podróżowanie. Książka zdobyła mnóstwo nagród, w tym Lieracką Nagrodę Nike oraz prestiżową The Man Booker International Prize w 2018 roku.
6. Nad „Księgami Jakubowymi” pisarka pracowała aż siedem lat. Książka przedstawia realia życia Rzeczpospolitej Obojga Narodów i pojawiają się w niej postacie historyczne.
7. 17 sierpnia 202o roku Olga Tokarczuk opublikowała w mediach społecznościowych otwarty list do przewodniczącej Komisji Europejskiej, w którym wyrażono oburzenie represjami wymierzonymi w społeczność LGBT w Polsce. List został podpisany przez znanych artystów z całego świata.
8. Ostatnią polską noblistką przed Olgą Tokarczyk była Wisława Szymborska, która otrzymała nagrodę w 1996 roku.
9. Jej książka „Prowadź swój pług przez kości umarłych” została zekranizowana przez Agnieszkę Holland i Kasię Adamik. Film „Pokot” odbił się szerokim echem na całym świecie i otrzymał nagrody na europejskich festiwalach filmowych.
10. Olga Tokarczuk zainicjowała i współorganizowała Festiwal Opowiadania, który odbywa się od 2004 roku we Wrocławiu. Właśnie opowiadanie stanowi dla niej najlepszą formę sztuki.