Europa

51 ciekawostek o Amsterdamie

Amsterdam

Jeśli spacerujesz po Amsterdamie, szybko zaczynasz zauważać, że prawie nikt nie zasłania swoich okien. Chcesz wiedzieć, co większość Holendrów ogląda w telewizji? Chcesz wiedzieć, co jedzą na obiad? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz podczas spaceru blisko kanałów. Przedstawiamy zabawne fakty i ciekawostki na temat Amsterdamu.

1. Amsterdam jest stolicą Holandii, ale rząd Holandii nie ma siedziby w Amsterdamie, tylko w Hadze.

2. Liczba mieszkańców Amsterdamu wynosi około 825 tysięcy, a przy szacunkowej liczbie 881 tysięcy rowerów w Amsterdamie, absolutnie słuszne jest stwierdzenie, że w mieście jest więcej rowerów niż mieszkańców.

3. Amsterdam ma więcej mostów niż Wenecja. Istnieje tylko 409 mostów łączących kanały weneckie. Amsterdam ma 1281 mostów. To trzy razy więcej niż Wenecja.

4. Przeciętny dom w Amsterdamie znajduje się na 5-10 słupach podporowych. Teraz pomyśl o Pałacu Królewskim na placu Dam. Ile biegunów potrzeba, aby wesprzeć ten wielki budynek? Było ich ponad 13 569.

5. W rzeczywistości, miasto Amsterdam położyło na około 11 milionach słupów podporowych.

6. Jordaan jest najbardziej popularną dzielnicą Amsterdamu, znaną z połączenia obszarów mieszkalnych z ogrodowymi dziedzińcami, tętniącymi życiem targowiskami oraz ekskluzywnymi butikami i jadalniami.

7. Około 70% mieszkańców codziennie jeździ na rowerze.

8. W Amsterdamie jest ponad 1500 barów i kawiarni.

9. Monet namalował Kościół południowy podczas wizyty w Holandii.

10. Holendrzy są zazwyczaj olbrzymi. Są to najwyżsi ludzie na świecie. Większość mężczyzn ma średnio 184 cm wzrostu, podczas gdy przeciętna Holenderka ma 170 cm wzrostu.

11. Muzeum Van Gogha to muzeum sztuki w Amsterdamie w Holandii poświęcone twórczości Vincenta van Gogha. Muzeum mieści się na Placu Muzealnym w dzielnicy Amsterdam South, w pobliżu Muzeum Stedelijk, Muzeum Rijksmuseum i Concertgebouw. Kolekcja muzeum jest największą kolekcją obrazów i rysunków Van Gogha na świecie.

12. W 1850 roku 30% ludności Amsterdamu żyło z żebractwa.

13. Taniec był zabroniony w Amsterdamie na początku XX wieku.

14. W Amsterdamie osoby o niskich dochodach mogą raz w roku bezpłatnie zabrać swoje zwierzę do weterynarza.

15. W całym Amsterdamie znajdują się ukryte krany z wodą pod ziemią. Zostały one zainstalowane w obawie przed wielką katastrofą.

16. Dom Anny Frank to dom pisarki i muzeum biograficzne poświęcone żydowskiej pamiętniczce wojennej Anne Frank. Budynek znajduje się na kanale Prinsengracht, blisko Westerkerk, w centrum miasta. Podczas II wojny światowej Anne Frank ukrywała się przed nazistowskimi prześladowaniami wraz z rodziną i czterema innymi osobami w ukrytych pomieszczeniach na tyłach XVII-wiecznego domu. Anne Frank nie przeżyła wojny, ale w 1947 r. ukazał się jej wojenny pamiętnik.

17. Pałac Królewski na placu Dam jest jedynym królewskim pałacem w Amsterdamie. Jednak nigdy nie został zbudowany dla królów i królowych. To właśnie brat Napoleona, Ludwik ogłosił się królem Holandii (1806-1810). Wcześniej Holandia była częścią republiki. Pałac Królewski był wielkim ratuszem Amsterdamu.

18. W Amsterdamie znajduje się łódź dla kotów. Jeśli więc szukasz dziwacznych rzeczy do zrobienia w Amsterdamie i lubisz koty, odwiedź Poezenboot. Jest to schronisko dla zwierząt, w którym znajduje się ponad pięćdziesiąt kotów.

19. Ponieważ jest to takie wielokulturowe miasto, ponad 85% mieszkańców Amsterdamu posługuje się więcej niż jednym językiem – zazwyczaj holenderskim, angielskim, a czasem nawet trzecim, którym często jest niemiecki.

20. Rijksmuseum to holenderskie muzeum narodowe poświęcone sztuce i historii. Muzeum znajduje się na Placu Muzealnym w dzielnicy Amsterdam South.

21. Muzeum Rijksmuseum zostało zaprojektowane przez katolickiego architekta Pierre’a Cuypersa. Protestancki król Wilhelm II nie był zadowolony z rezultatu. Odmówił wzięcia udziału w oficjalnym otwarciu klasztoru.

22. Vondelpark jest publicznym parkiem miejskim o powierzchni 47 hektarów. Jest on częścią dzielnicy Amsterdam-Zuid i znajduje się na zachód od Leidseplein i Museumplein.

23. Po torowiskach jeździ 216 tramwajów.

24. Każdego roku z kanałów amsterdamskich wydobywa się średnio 10 tysięcy rowerów.

25. W XIII wieku Amsterdam był małą wioską rybacką położoną za damem, która chroniła je przed wodą z rzeki Amstel. Amsterdam nosił nazwę Amstelredam, która odnosiła się do tamy w rzece Amstel.

26. Kiedy pokój jest oświetlony niebieskim lub fioletowym światłem w dzielnicy Czerwonych Latarnii, oznacza to, że kobieta może nie być całkowicie kobietą.

27. Domy w Amsterdamie są budowane na drewnianych słupach. Większość z nich została wywiercona w XVII wieku, dlatego wiele domów w Amsterdamie ma tendencję do krzywizny i pochylania się na boki.

28. Oprócz normalnego burmistrza, Amsterdam ma również burmistrza życia nocnego, burmistrza rowerowego i oficjalnego poety miejskiego.

29. Parki i rezerwaty przyrody stanowią 12% powierzchni lądowej miasta.

30. W Amsterdamie znajduje się 7 słynnych pochylonych domów z rzędu zwanych Tańczącymi Domami. Budynki są tak dziwaczne, ponieważ fundamenty są budowane na drzewach, które teraz zapadają się.

31. Znajdziesz tutaj ponad 200 Coffe Shopów. Licencjonowane kawiarnie mogą sprzedawać miękkie narkotyki, a ludzie mogą uprawiać konopie w domu na własny użytek. Od czasu wprowadzenia tego prawa liczba osób uzależnionych od narkotyków w Amsterdamie spadła z 10 tysięcy do 200 osób, a liczba mieszkańców, którzy regularnie palą trawę, spadła do 5%!

32. Wybudowane w średniowieczu mury Amsterdamu miały bronić miasta przed atakiem. Mury zostały zburzone w XIX wieku, ale pozostałości można jeszcze zobaczyć.

33. W 2008 r. w Amsterdamie zakazano palenia tytoniu w kawiarniach i restauracjach. Ale palenie trawy jest nadal dozwolone w kawiarniach.

34. Most De Torensluis z 1648 roku jest najstarszym i najszerszym mostem Amsterdamu.

35. Amsterdam jest jednym z najbardziej przyjaznych dla rowerzystów dużych miast na świecie.

36. Na kanałach Amsterdamu unosi się ponad 2500 łodzi mieszkalnych, które stały się swoistą ikoną miasta.

37. Amsterdam, a nawet połowa Holandii, leży poniżej poziomu morza. Bez różnych technologii, które były odkrywane i wdrażane przez ostatnie pięćset lat, miasto byłoby zanurzone pod wodą na prawie 2 metry.

38. Podczas 80-letniej wojny holendersko-hiszpańskiej, holenderskie miasta walczyły z hiszpańskim królem. Ale nie Amsterdam. Nabrzeża statków budowały statki dla Hiszpanów, które zostały zatopione przez holenderskich rebeliantów.

39. Co roku do kanałów Amsterdamu wyrzucanych jest 25 tysięcy rowerów.

40. Kanały, mają łączną długość ponad 100 kilometrów.

41. Jeśli umrzesz w Amsterdamie, ale nie masz rodziny, przyjaciół ani znajomych, to poeta napisze wiersz i wyrecytuje go na Twoim pogrzebie.

42. Amsterdam jest faktycznie jednym z najbezpieczniejszych miast na świecie, a w ankiecie bezpieczeństwa osobistego uplasował się na 13 miejscu. Amsterdam ma również znacznie niższy wskaźnik przestępczości niż większość innych europejskich miast.

43. Wenecja jest zdecydowanie najbardziej znanym miastem pełnym kanałów na świecie, ale nie z powodu ilości. Często nazywana „Wenecją Północy”, Amsterdam szczyci się ponad 165 kanałami, czyli o 15 więcej niż posiada Wenecja.

44. Amsterdam był pierwszą stolicą świata, która zezwoliła na małżeństwa homoseksualne. Holandia faktycznie otworzyła drzwi do małżeństw osób tej samej płci w 2001 r. i w ciągu 10 lat 15 tysięcy par osób tej samej płci zawarło legalne małżeństwo.

45. W holenderskim złotym wieku czyli w XVII wieku, goście, którzy przybyli do Amsterdamu byli zszokowani, widząc prostytucję tak otwarcie. Kobiety również chodziły po ulicach bez mężczyzn, czego nie widać było nigdzie indziej.

46. Motto pod znakiem Amsterdamu (trzy krzyże) mówi: bohaterskie, zdeterminowane i miłosierne.

47. Pierwszy gejowski bar w Amsterdamie nadal istnieje: Cafe 't Mandje na Zeedijk 63. Został otwarty w 1927 roku.

48. Spośród 1281 mostów w Amsterdamie, najbardziej znany jest most Magere Brug (znany również jako Skinny Bridge). Co około 20 minut holenderski most zwodzony otwiera się.

49. Amsterdam jest odwiedzany przez około 14 milionów turystów rocznie. Około 4,5 mln z nich to turyści holenderscy, a ponad 9,5 mln to turyści zagraniczni. I to w mieście, które ma tylko około 825 tysięcy mieszkańców.

50. Miasto znajduje się na 90 małych wyspach.

51. Trzy najważniejsze kanały to Herengracht, Prinsengracht i Keizersgracht. Powstały one w XVII wieku podczas holenderskiego Złotego Wieku. Wzdłuż tych kanałów znajduje się ponad 1550 budowli.