101 fantastycznych informacji i ciekawostek o Kubie
Ile wiesz o kubańskiej kulturze i wyspiarskim stylu życia? Te niesamowite informacje i ciekawostki o Kubie mogą Cię zaskoczyć!
Kuba jest jednym z najciekawszych krajów na świecie z wieloletnią historią, zawirowaniami, zmianami i wytrwałością. Samo amerykańskie Embargo wystarczy, aby wzbudzić zainteresowanie tym krajem.
Dla większości ludzi informacje i ciekawostki przedstawione w artykule będą zaskakujące, a w niektórych przypadkach nawet szokujące.
1. Kuba często nazywana jest El Caiman lub El Cocodrilo.
2. Obowiązkowa jest szkoła dla każdego dziecka na Kubie w wieku od 6 do 15 lat. Mundury są uniwersalnie wymagane w różnych kolorach dla każdego poziomu klasy.
3. W 2000 roku Fidel Castro postawił posąg Johna Lennona z Beatlesów. Castro podziwiał Lennona i wierzył, że jest prawdziwym rewolucjonistą muzycznym.
4. Kuba ma 70 tysięcy wykwalifikowanych lekarzy. Natomiast cała Afryka ma tylko 50 tysięcy.
5. Na Kubie znajduje się około 7000 różnych gatunków roślin, z których połowa występuje tylko na wyspie.
6. Kuba jest 16. najludniejszą wyspą na świecie.
7. Jedyne samochody jakie Kubańczycy mogą legalnie posiadać to samochody stworzone i zakupione przed 1959 rokiem. Po tym roku rząd kubański skonfiskował wszystkie samochody i jest ich właścicielem do dziś. Większość samochodów w tym kraju sprzed 1959 roku pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.
8. Kuba jest najbardziej zaludnionym krajem Karaibów, z ponad 11 milionami mieszkańców.
9. Kraj oficjalnie uznał święta Bożego Narodzenia dopiero w 1997 roku.
10. Stany Zjednoczone płacą Kubie 4085 dolarów miesięcznie za wynajem bazy marynarki wojennej w Zatoce Guantanamo. Kuba nigdy nie zrealizowała czeków.
11. Obecnie na świecie są tylko dwa kraje, w których Coca-Cola nie może być kupowana ani sprzedawana – przynajmniej oficjalnie. Są to Kuba i Korea Północna, które podlegają długoterminowym amerykańskim embargom handlowym (Kuba od 1962 roku i Korea Północna od 1950 roku).
12. Nikiel stanowi główną pozycję eksportową Kuby na poziomie 21% całości eksportu. Ilość ta stanowi 4% całkowitej produkcji niklu na świecie.
13. Spośród wszystkich wysp na Karaibach Kuba jest największa. W regionie znajduje się aż 4000 innych wysp, które są znacznie mniejsze od Kuby.
14. Każdego dnia z Wenezueli Kuba odbiera prawie 100 tysięcy baryłek ropy.
15. W 2008 roku Kuba zajęła drugie miejsce na świecie po Chinach, które wysłały do więzienia największą liczbę dziennikarzy.
16. Do 1978 roku wyspa ta nazywana była wyspą sosnową.
17. Hawana jest największym miastem Kuby pod względem powierzchni. Jest to trzecia co do wielkości metropolia Karaibów.
18. System więziennictwa na Kubie jest jednym z największych w Ameryce Łacińskiej.
19. Kuba ma do zwiedzenia ponad 200 zatok i 250 plaż, co sprawia, że jest to prawdopodobnie najlepsza destynacja na Karaibach.
20. Bacardi Rum był pierwotnie produkowany na Kubie, jednak produkcja została przeniesiona do Porto Rico po przejęciu władzy przez Fidela Castro.
21. Każdy mieszkaniec Kuby otrzymuje książeczkę reglamentacyjną, która pozwala mu co miesiąc kupować określoną ilość jedzenia.
22. Miasto Hawana zostało założone w 1514 roku i było ważnym portem w hiszpańskim imperium Nowego Świata. Zaopatrzyła hiszpańskie statki w chroniony port i posłużyła jako doskonały port do przygotowania statków skarbowych powracających z Wenezueli, Kolumbii i Panamy na długi rejs powrotny do Hiszpanii.
23. W 1607 roku Hawana została stolicą Kuby. Dziś ma największą liczbę mieszkańców spośród wszystkich miast na Karaibach. Habana Vieja (stara Hawana) jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
24. Do 2008 roku 80 procent żywności na Kubie musiało być importowane.Na Kubie nie ma zwierząt ani roślin, które są trujące lub śmiertelne dla ludzi.
25. Wskaźnik urodzeń na Kubie należy do najniższych na półkuli zachodniej.
26. Pierwotnie Kuba była okupowana przez rdzennych mieszkańców. Podzielono je na trzy plemiona:
- Sibonez – lud Taíno
- Guanahatabey – myśliwi-zbieracze
- Taíno – naród Arawaków
27. W III wieku p.n.e. z Hispanoli pochodził lud Taíno. To byli rolnicy.
28. Pierwszym hiszpańskim zdobywcą, który tu przyjechał, był Diego Velázquez de Cuéllar. Był pierwszym gubernatorem tego kraju. W 1511 r. założył w Guantanamo miasto Baracoa.
29. W ciągu zaledwie 100 lat od przybycia Europejczyków, prawie cała rdzenna ludność Kuby została zabita głównie z powodu chorób takich jak ospa i odra.
30. Najmniejszy ptak na świecie znajduje się na Kubie. Jest to kolibr, który dorasta tylko do 5 cm długości.
31. W kraju Kuby znajduje się posąg Johna Lennona z Beatlesów. Został wzniesiony w 2000 roku przez Fidela Castro, po tym jak Castro ogłosił Johna Lennona rewolucjonistą muzycznym.
32. Kubańska kuchnia to mieszanka dań kuchni hiszpańskiej i karaibskiej, która zawiera wiele przypraw. Wiele tradycyjnych potraw to fasola czarna, rozdrobniona wołowina, ryż i plantany.
33. Kuba działa w ramach uniwersalnego systemu opieki zdrowotnej, a jej lekarze i społeczność medyczna w znacznym stopniu przyczyniła się do poprawy zdrowia na świecie.
34. W Sylwestra Kubańczycy palą lalki, aby symbolizować zapomnienie złych czasów i z niecierpliwością czekają na nowe, dobre chwile w Nowym Roku.
35. Do 2008 r. Kubańczykom nie wolno było nabywać własnych komputerów.
36. Kuba jest pierwszym komunistycznym krajem na półkuli zachodniej.
37. Kuba słynie z cygar, które uważa się za najlepsze na świecie. Wszystkie cygara kubańskie klasy premium są produkowane przez tę samą firmę.
38. Baseball i boks są najpopularniejszymi sportami na Kubie.
39. W wieku 17-28 lat zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają dwa lata służby w kubańskim wojsku.
40. Rząd kubański posiada i kontroluje wszystkie media radiowe i telewizyjne.
41. Na Kubie znaleziono prehistoryczną rybę Mangera. Jest to jedyne miejsce na świecie, w którym można znaleźć tę rybę.
42. Na Kubie znajduje się ponad 250 muzeów.
43. 90% Kubańczyków posiada domy, które są ich własnością.
44. Kuba była kontrolowana przez Hiszpanię do 1898 roku od momentu odkrycia jej przez amerykańskiego odkrywcę Krzysztofa Kolumba w 1492 roku.
45. W 1902 roku Kuba uzyskała całkowitą niezależność od Stanów Zjednoczonych, które sprawowały tymczasową kontrolę w latach 1898-1902.
46. John F. Kennedy kupił 1200 kubańskich cygar na kilka godzin przed tym, jak zamówił obowiązujące do dziś amerykańskie embargo handlowe.
47. Kubańczycy zazwyczaj nie zapisują swoich przepisów. Zamiast tego są one przekazywane z pokolenia na pokolenie poprzez historie i dzielenie się doświadczeniami.
48. Kuba ma najwyższy na świecie stosunek liczby lekarzy do liczby pacjentów. Na Kubie jest tak wielu lekarzy, że lekarze są często wysyłani za granicę do krajów, w których istnieje duże zapotrzebowanie na lekarzy.
49. Taniec jest bardzo ważny na Kubie – narodziły się tutaj klasyczne style tańca takie jak Bolero, Mambo i Cha Cha Cha.
50. Rzadka prehistoryczna ryba zwana Mangar znajduje się obecnie tylko na Kubie.
51. 12 marca 1857 roku na Kubie padał śnieg. Jest to jedyny raz w historii, kiedy wyspa widziała śnieg.
52. Kuba jest 17 co do wielkości wyspą na świecie pod względem powierzchni lądowej i zamieszkuje ją 11,3 mln ludzi.
53. 99,8% Kubańczyków umie czytać. Jest to jeden z najwyższych wskaźników alfabetyzacji na świecie.
54. Stabilizacja gospodarki Kuby była w przeszłości w dużym stopniu uzależniona od Związku Radzieckiego. Kiedy rozpadł się Związek Radziecki, Kuba przeszła przez okres określany mianem specjalnego okresu, w którym jej gospodarka gwałtownie się zmniejszyła. Aby pomóc w odzyskaniu dobrej kondycji, zalegalizowali wykorzystanie dolara amerykańskiego w biznesie i zaczęli zezwalać na samozatrudnienie.
55. Kuba jest największym krajem Karaibów pod względem liczby ludności.
56. Che Guevara, rewolucyjny poprzednik Fidela Castro, swoje celtyckie pochodzenie wywodzi od Patricka Lyncha, który urodził się w Galway w Irlandii w 1715 roku. W 1749 r. wyemigrował przez Bilbao do Buenos Aires.
57. W latach 80. na Kubie mieszkało ponad 100 tysięcy Chińczyków, głównie jako tania siła robocza na plantacjach cukru w regionie Hawany.
58. W 1886 roku, po 350 latach, Kuba staje się drugim krajem, który jako ostatni w obu Amerykach zniósł niewolnictwo.
59. W latach 1991-1994 Kuba przeszła „Okres Specjalny”, w którym obywatele tego kraju byli poddawani racjonowaniu żywności, a codzienne udogodnienia znikały z dnia na dzień.
60. Spośród 350 gatunków ptaków, które nazywają Kubę domem, co najmniej 12 z nich jest spotykany tylko na wyspie.
61. Każdego roku Kubę legalnie odwiedza średnio co najmniej 150 tysięcy licencjonowanych podróżnych z USA.
62. Rząd Kuby jest jednopartyjnym państwem markso-leninowskim, na czele którego od wielu dziesięcioleci stoi członek rodziny Castro.
63. Całkowity nominalny PKB kraju wynosi 68,7 mld USD, co daje mu 63. największą gospodarkę na świecie. Ich łączny nominalny PKB na mieszkańca wynosi 6106 USD i jest 88. co do wielkości na świecie.
64. Większość siły roboczej Kuby jest kontrolowana i zatrudniana przez państwo.
65. Ich głównym eksportem są ryby, produkty medyczne, kawa i owoce cytrusowe. Ich głównym importerem jest ropa naftowa, żywność, chemikalia i maszyny.
66. Na Kubie codziennie ukazuje się 20 gazet. Jest to spadek w stosunku do 58, które były publikowane codziennie w latach pięćdziesiątych XX wieku.
67. Ernest Hemingway, mieszkając na Kubie, napisał jeden z najsłynniejszych swoich utworów „Komu dzwoni dzwon”.
68. Ponad milion Kubańczyków przeniosło się do Stanów Zjednoczonych od czasu, gdy Fidel Castro ustanowił Kubę komunistycznym państwem.
69. W 2008 roku Fidel Castro złożył rezygnację z funkcji prezydenta Kuby po 49 latach pełnienia tej funkcji.
70. Każdego roku wyspę odwiedza również średnio co najmniej 50 tysięcy nielegalnych turystów z USA.
71. Kubańczykom zezwolono na posiadanie telefonu komórkowego dopiero w 2008 roku, kiedy to zakaz ten został zniesiony przez rząd prezydenta Raula Castro.
72. Z 38 tysięcy kilometrów dróg na Kubie połowa nie jest utwardzona.
73. Głosowanie na Kubie jest obowiązkowe z mocy prawa.
74. Na Kubie znajduje się najmniejsza żaba na świecie i najmniejszy koliber.
75. Nie możesz robić zdjęć personelowi wojskowemu, policjantom ani personelowi lotniska na Kubie, ponieważ jest to nielegalne.
76. W 2007 roku na Kubie legalnie przeprowadzono operacje zmiany płci, które są wspierane w ramach krajowego publicznego systemu opieki zdrowotnej.
77. Od 1 stycznia 2021 na Kubie obowiązuje tylko jedna waluta – peso kubańskie, czyli CUP (zlikwidowano walutę CUC).
78. Kuba została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku. Kolumb ubiegał się o grunty dla Hiszpanii, która kontrolowała je przez ponad 400 lat.
79. Kuba i Stany Zjednoczone przywróciły stosunki dyplomatyczne w 2015 roku, po tym jak przez 54 lata były w opozycji.
80. Przed przywróceniem stosunków dyplomatycznych, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych musieli uzyskać zgodę rządu przed przyjazdem na Kubę.
81. W 2011 roku tylko 25% mieszkańców Kuby miało dostęp do Internetu. Jest to jednak liczba osób, która miała dostęp do kontrolowane przez państwo internetu. Tylko 5% ludności miało dostęp do otwartego internetu.
82. Około 2% gruntów ornych na Kubie przeznacza się na produkcję kawy, a przemysł zatrudnia 265 tysięcy pracowników.
83. Przeciętny Kubańczyk zarabia miesięcznie około 20 USD za miesiąc.
84. Amerykanie odwiedzający wyspę mogą przynieść do domu łącznie cygara i rum o łącznej wartości 100 dolarów.
85. Liczba gazet codziennych wydawanych na Kubie spadła z 58 w latach pięćdziesiątych do 20 w ostatnim czasie.
86. W okresie kwiecień-wrzesień 1980 r. około 124 tysięcy Kubańczyków wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych, na co zezwolił im Fidel Castro.
87. 14 sierpnia 2015 roku Ambasada USA ponownie otworzyła swoją działalność w Hawanie.
88. Mediana wieku na Kubie wynosi 39,9 lat.
89. Czterech prezydentów USA próbowało kupić Kubę.
- 1808: Thomas Jefferson za nieujawnioną kwotę
- 1848: James Polk za 100 mln USD
- 1854: Franklin Pierce za 130 mln USD
- 1898: William McKinley za 300 mln USD
90. Mało znaną cechą systemu opieki zdrowotnej na Kubie jest istnienie specjalnych klinik, zarezerwowanych dla turystów, polityków i VIP-ów.
91. Powstanie niewolnicze z 1791 roku na Haiti bardzo mocno dotknęło Kubę. Ponad 300 tysięcy francuskich osadników uciekło z Haiti, a wielu z nich znalazło się na Kubie.
92. W latach 90. Jose Martí zaplanował rewolucję na Wolnej Kubie na emigracji w USA. Choć bardzo skupił się na tym, by nie powtórzyć błędów ostatniej wojny 10-letniej, Martí był jednym z pierwszych, który zginął w bitwach 1896 roku. Martí jest do dziś uważany za ukochanego męczennika na całej Kubie.
93. Amerykański statek „Maine” został wysadzony w powietrze w porcie w Hawanie w 1898 roku. Przyczyną wybuchu są nadal nieznane, ale wydarzenie, w wyniku którego zginęło ponad 250 mężczyzn, rozpoczęło wojnę Hiszpańsko-amerykańską.
94. Lata dziewięćdziesiąte na Kubie nazywane są „Okresem Specjalnym” z powodu ekstremalnych zmagań gospodarczych. Wystąpiło kilka poważnych niedoborów, takich jak paliwo, papier, a nawet żywność. Zużycie energii elektrycznej ograniczało się do 4 godzin dziennie.
95. Do 1993 r. Kubańczykom nie wolno było posiadać ani używać dolara amerykańskiego.
96. Po tym, jak Tomas Estrada Palma i cały jego rząd podali się do dymisji z powodu zbrojnego buntu, USA na krótko odzyskały kontrolę nad Kubą w latach 1906-1909. Okres ten, znany jako druga interwencja, był dość nieciekawy dla obywateli Kuby, ponieważ zostali uwolnieni od USA zaledwie 4 lata wcześniej.
97. W latach 1899-1902 Kuba była kontrolowana przez amerykański rząd wojskowy. W tym czasie Stany Zjednoczone wymusiły poprawkę do konstytucji, zwaną poprawką Platta na Kubie. Poprawka przyznała USA uprawnienia do interweniowania w sprawy Kuby, kiedy tylko uzna to za konieczne. Udzieliła również USA pozwolenia na wykorzystanie Zatoki Guatanamo jako bazy marynarki wojennej.
98. Niedawno Kuba zobowiązała się spłacić 270 milionów dolarów długu wobec Czech rumem i środkami farmaceutycznymi zamiast pieniędzy.
99. Chociaż na Kubie obowiązywało amerykańskie embargo, Stany Zjednoczone są piątym co do wielkości eksporterem na Kubę. 7% całego importu Kuby pochodzi z USA.
100. Kiedy Fidel Castro przejął władzę na Kubie, natychmiast nakazał zniszczyć wszystkie zestawy gry Monopol.
101. W 1961 roku Fidel Castro zamknął kubańskie szkoły na rok, aby uczniowie szóstej klasy i starsi mogli nauczyć analfabetów kubańskich jak czytać. Pomysł wypalił.