Ciekawostki

103 Śmieszne Ciekawostki

tygrys papuga

Świat jest pełen różnych rzeczy i faktów o których nie mamy pojęcia. Poniżej garść z nich. Być może zaskoczą Cię i wywołają na Twojej twarzy uśmiech.

1. Nie można polizać łokcia

2. Ponad 75% osób, które to przeczytają, spróbuje polizać łokieć.

3. Serce krewetki jest w głowie.

4. Słonie są jednymi z nielicznych zwierząt, które potrafią rozpoznać siebie w lustrze.

5. W badaniu przeprowadzonym na 200 tysiącach strusi w ciągu 80 lat nikt nie zgłosił żadnego przypadku, w którym struś schował głowę w piasek.

6. Świnie nie mogą fizycznie spojrzeć w niebo.

7. Krokodyl nie potrafi wystawić języka.

8. Ponad 50% ludzi na świecie nigdy nie wykonało połączenia telefonicznego.

9. Szczury oraz konie nie mogą wymiotować.

10. Jeśli kichasz zbyt mocno, możesz złamać żebro.

11. Żyrafy mają języki na tyle długie (do 53 cm), że mogą nimi dotknąć swoich uszu. I są one niebieskie!

12. Noszenie słuchawek przez zaledwie godzinę zwiększy liczbę bakterii w uchu o 700 razy.

13. Zapalniczka (1816 rok) została wynaleziona przed pierwszą zapałką (1826 roku).

14. Trzydzieści pięć procent osób klikających w reklamy randek internetowych jest w związku małżeńskim.

15. W 1932 roku, kiedy w Tenino w stanie Waszyngton w USA pojawił się niedobór gotówki, na krótki okres stworzono banknoty z drewna.

16. Czy wiedziałeś, że gołębie pocztowe są tak efektywne, że były używane nawet podczas I i II wojny światowej? Niektóre dostały nawet odznaczenia za odwagę.

17. Czy wiedziałeś, że 50% DNA bananów jest identyczna z ludzkim DNA? Nie próbuj jednak rozmawiać z bananem, to i tak nie pomoże.

18. Podobnie jak odciski palców, każdy język ludzki jest inny.

19. Wieża Eiffla może być wyższa o 15 cm latem, z powodu rozszerzalności cieplnej, co oznacza, że żelazo się nagrzewa, cząsteczki zyskują energię kinetyczną i zajmują więcej miejsca.

20. Krokodyl może poruszać językiem, ale nie jest w stanie go wystawić z pyska.

21. Amerykańskie banknoty nie są wykonane z papieru. Są one wykonane głównie ze specjalnej mieszanki bawełny i lnu.

22. Awokado jest owocem, a nie warzywem. Technicznie uważa się je za jednonasienną odmianę jagody.

23. Nagrody Grammy zostały wprowadzone, aby przeciwdziałać zagrożeniom, które pochodzą z muzyki rockowej. Pod koniec lat 50. grupa dyrektorów była zaniepokojona gwałtownym sukcesem rock and rolla, uważając to za zagrożenie dla „jakościowej” muzyki.

24. Najprawdopodobniej herbata została odkryta przez chińskiego cesarza w 2737 r p.n.e., kiedy niektóre liście herbaty przypadkowo wpadły do ​​garnka z wrzącą wodą. Torebkę herbaty stworzył w 1908 roku Thomas Sullivan z Nowego Jorku.

25. W ciągu ostatnich 150 lat średni wzrost ludzi w krajach uprzemysłowionych wzrósł o 10 cm. W XIX wieku mężczyźni amerykańscy byli najwyżsi na świecie, średnio 1,71 metrów. Obecnie średnia wysokość mężczyzn amerykańskich wynosi 1,75 metrów w porównaniu do 1,77 metrów u Szwedów i 1, 78 metrów u Holendrów.

26. Robert Wadlow był najwyższym człowiekiem na świecie. Miał 2,72 metra wzrostu.

27. Botanicznie rzecz biorąc, banany są klasyfikowane jako jagody, ale truskawki już nie.

28. W rzeczywistości delfiny są ślepe na kolor niebieski.

29. System demokracji został wprowadzony 2500 lat temu w Atenach w Grecji.

30. Każdy człowiek spędził około pół godziny jako pojedyncza komórka.

31. W 1935 roku pisarz o imieniu Dudley Nichols odmówił przyjęcia Oscara za film The Informer, ponieważ gildia pisarzy strajkowała przeciwko studiom filmowym. W 1970 roku George C. Scott odmówił Oscara dla najlepszego aktora. W 1972 roku Marlon Brando odmówił Oscara za rolę w The Godfather.

32. Woda jest najcięższa w temperaturze około 4 stopni Celsjusza. Kiedy woda jest chłodniejsza lub cieplejsza od tej temperatury, jej gęstość maleje. W praktyce oznacza to, że zimna woda (bliska 4°C) jest cięższa niż gorąca woda.

33. Osoba może żyć bez jedzenia przez około miesiąc, ale tylko około tygodnia bez wody.

34. Według naukowców, kurczaki są najbliższymi żyjącymi krewnymi Tyranozaura Rexa.

35. Według badań przeprowadzonych przez Economic Research Service, 27% całej produkcji żywności w krajach zachodnich trafia do pojemników na śmieci, a 1,2 miliarda ludzi jest niedożywionych. Tyle samo osób ma nadwagę.

36. Wielbłądy nazywane są „statkami pustyni” ze względu na sposób poruszania się, a nie ze względu na ich możliwości transportowe. Wielbłąd dromader ma jeden garb, a baktrian dwa garby. Garby są wykorzystywane jako magazyn tłuszczu. Tak więc niedożywiony wielbłąd nie będzie miał garbu.

37. Na pustyni Durango w Meksyku jest przerażające miejsce zwane „Strefą Ciszy”. Nie można tam odbierać wyraźnych sygnałów telewizyjnych lub radiowych. Miejscowi twierdzą, że ogniste kule czasami pojawiają się na niebie.

38. W Bhutanie hodowanie smoków jest zabronione. Nie jest to jednak dużym problemem, biorąc pod uwagę, że smoki są postaciami mitycznymi.

39. Pierwszą działalnością Billa Gatesa była firma Traff-O-Data, która stworzyła maszyny, które rejestrowały liczbę samochodów przejeżdżających przez dany punkt na drodze.

40. Pocisk wystrzelony z karabinu w kosmosie będzie podróżował nieskończenie długo, dopóki nie uderzy w coś na swojej drodze.

41. Pierwszy skamieniały okaz Australopithecus afarensis (jest jednym z najstarszych i najlepiej poznanych gatunków wczesnych ludzi.) został nazwany Lucy po ulubionej piosence paleontologów „Lucy in the Sky with Diamonds” Beatlesów.

42. Król Wielkiej Brytanii jest prawnym właścicielem wszystkich łabędzi w kraju. Pewnie dlatego nigdy nie zobaczymy go jedzącego pieczonego łabędzia na kolację.

43. ENIAC był jednym z pierwszych komputerów na świecie. Miał powierzchnię 10 x 17 metrów i ważył 27 ton.

44. Islandia rośnie o 5 centymetrów rocznie z powodu ruchomych płyt tektonicznych.

45. Kupa wombatów ma kształt kostki. To najwyraźniej ma związek z ich procesem trawienia i różnymi skurczami ciała.

46. W Kalifornii mieszka więcej ludzi niż w Kanadzie, mimo że Kanada jest o ponad 2000% większa od Kalifornii.

47. Substancja radioaktywna, Americanium – 241 jest stosowana w wielu wykrywaczach dymu.

48. Banany są owocami, ale rośliny bananowe nie są drzewami. To właściwie gigantyczne trawy!

49. Istnieje rodzaj meduzy znanej jako Turritopsis dohrnii, czyli „meduza nieśmiertelna”, która teoretycznie może żyć wiecznie.

50. Jeśli miałbyś zebranych 907 kilogramów ludzkich włosów, mógłbyś z nich wyprodukować wystarczającą ilość siarki, by zrobić dynamit.

51. Ślimaki mają cztery czułki. Nie działają one tak jak ludzkie nosy. Zamiast tego, wyczuwają chemikalia, dźwięki, światła i wiele innych.

52. Srebro w biżuterii albo sztućcach nie jest czystym srebrem. Ponieważ czyste srebro jest zbyt miękkie, aby można je było stosować w większości zastaw stołowych. Miesza się je z miedzią w proporcji 92,5 procent srebra do 7,5 procent miedzi.

53. Ośmiornice mają tak złożony układ nerwowy, że niektórzy naukowcy uważają je za „obcych” wodnych światów. Mają również zdolność zmiany koloru w zależności od nastroju.

54. Słonie są jedynym ssakiem, który nie może skakać.

55. Homary sikają ze swoich twarzy. Robią to jako sposób na przyciągnięcie innych homarów.

56. Na pierwszy rzut oka skala Celsjusza jest bardziej sensowna niż skala Fahrenheita do pomiaru temperatury. Ale jego twórca, Anders Celsius, był dziwnym naukowcem. Kiedy po raz pierwszy stworzył swoją skalę, zrobił zamrożenie na 100 stopni, a gotowanie na 0 stopni Nikt nie ośmielił się mu o tym powiedzieć, więc koledzy naukowcy czekali, aż Celsjusz umrze, aby odwrócić skalę.

57. Przy prędkości samolotu odrzutowego 1000 kilometrów na godzinę, długość samolotu staje się o jeden atom krótsza niż jego pierwotna długość.

58. Rosja ma aż 11 stref czasowych w obrębie kraju.

59. Najdroższym filmem w historii byli Piraci z Karaibów: Na krańcu świata, których stworzenie kosztowało 379 milionów dolarów.

60. Wrony potrafią rozpoznawać ludzkie twarze i pamiętają je przez całe życie.

61. Słynny znak Hollywood w Los Angeles kiedyś był właściwie znakiem „Hollywoodland”, ale został zmieniony w 1949 roku.

62. Strusie często nie są traktowane poważnie. Mogą biegać szybciej niż niejedne konie, a samce mogą ryczeć jak lwy.

63. W 1957 roku inżynierowie próbowali wynaleźć nową tapetę. Nie udało im się, ale w wyniku ich prac powstała bąbelkowa folia. Teraz większość z nas używa jej do pakowania, ale nie zapominajmy o niezwykle satysfakcjonującej zabawie, jaką jest strzelanie folią bąbelkową!

64. Kiedy kroisz cebulę i płaczesz, to właściwie cebula „broni się”, wydzielając substancję drażniącą oczy. Ale jeśli będziesz kroić ją pod wodą, możesz uniknąć łez.

65. Świnki morskie i króliki nie pocą się.

66. Alan Shepard, astronauta misji Apollo 14, jest jedyną osobą, która grała w golfa na Księżycu.

67. Goryle śpią nawet czternaście godzin dziennie, a koty śpią 12 – 16 godzin.

68. Mózg ośmiornicy zajmuje tylko 10% jej ciała, ale jest niezwykle rozwinięty i pozwala na skomplikowane zachowania.

69. W języku walijskim istnieje słowo, które ma 58 liter i jest najdłuższym jednym słowem w Europie. To „Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch”.

70. Młode bobry pozostają z rodzicami przez pierwsze dwa lata życia, zanim sami się oddalą.

71. Skunksy mogą dokładnie rozpylać śmierdzący płyn aż do 3 metrów.

72. Pomimo że zorza polarna jest zjawiskiem często kojarzonym z Arktyką, pingwiny, które żyją na Antarktydzie, nie mają okazji jej zobaczyć. To dlatego, że zorza polarna jest zazwyczaj widoczna tylko z północnego bieguna.

73. Węże Gopher w Arizonie nie są trujące, ale gdy się przestraszą, mogą syczeć i potrząsać ogonem jak grzechotniki.

74. Księga rekordów Guinnessa sama w sobie jest rekordzistą jako najczęściej kradziony bestseller w historii.

75. Dziobak może przechowywać w bokach policzków, aż sześćset robaków.

76. Najkrótsza granica na świecie – Granica między Wielką Brytanią a Hiszpanią w Gibraltarze ma tylko 1,2 kilometra długości.

77. Liczący sobie 1560 słów „Rap God” Eminema to jedna z najbardziej znanych piosenek z tak dużą ilością liczbą słów.

78. Słowo „OK” pochodzi od żartu. W XIX-wiecznym Bostonie, ludzie skracali wszystkie frazy do inicjałów i OK pochodzi od „Oll Korrect”.

79.  Koty śpią do szesnastu godzin dziennie, ale nigdy tak głęboko jak ludzie. Zamiast tego szybko zasypiają i budzą się sporadycznie, aby sprawdzić, czy ich środowisko jest nadal bezpieczne.

80. Pszczoły mogą użądlić inne pszczoły – zazwyczaj wtedy, gdy czują się zagrożone lub chronią swoje terytorium.

81. Dla złotych ropuch utworzono rezerwę biologiczną, ponieważ są one tak rzadkie.

82. Istnieje ponad pięćdziesiąt różnych rodzajów kangurów.

83. Pora deszczowa często zmniejsza populację meduz poprzez dodanie większej ilości słodkiej wody do normalnie słonych wód tam, gdzie one żyją.

84. Samica lwa wykonuje 90 procent polowań.

85. Szanse na zobaczenie trzech jeleni albinosów na raz wynoszą jeden na siedemdziesiąt dziewięć miliardów. Jedna osoba w Boulder Junction u USA, zrobił zdjęcie trzem jeleniom albinosom w lesie.

86. Posiadanie tylko jednej świnki morskiej w Szwajcarii jest nielegalne. Jest to uważane za znęcanie się nad zwierzętami, ponieważ są one istotami stadnymi.

87. Koty często ocierają się o ludzi i meble, aby wydzielać zapach i zaznaczać swoje terytorium. Robią to w ten sposób, w przeciwieństwie do psów, ponieważ mają gruczoły zapachowe na swoich pyszczkach.

88. Jeden ze znanych sposobów na sprawdzenie autentyczności banknotu w dolarach amerykańskich to… pocieranie go na papierze. Jeśli ślad jest czarny, banknot jest prawdziwy; jeśli zielony lub szary, jest fałszywy.

89. Serce krewetki znajduje się w jej głowie. Mają też otwarty układ krążenia, co oznacza, że nie mają tętnic, a ich organy pływają bezpośrednio w krwi.

90. Gałka muszkatołowa jest halucynogenem. Przyprawa zawiera mirystycynę, naturalny związek, który ma działanie zmieniające umysł, jeśli jest spożywany w dużych dawkach. Spożycie dużych ilości jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do zatrucia.

91. Jeśli ktoś spróbowałby przejść się dookoła Ziemi, pokonując średnio 10 km dziennie, zajęłoby to około 6,5 roku.

92. Twój żołądek wytwarza nową warstwę śluzu co dwa tygodnie – w przeciwnym razie sam by się strawił.

93. Guma do żucia została pierwotnie wprowadzona na rynek jako produkt mający zastąpić kauczuk.

94. Rodzynki upuszczone w kieliszku świeżego szampana będą odbijać się w górę i w dół.

95. Wenus jest jedyną planetą, która obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

96. Pierwsza wersja Coca-Coli zawierała ekstrakt z liści koki, składnik używany do produkcji kokainy, oraz ekstrakt z orzechów koli, zawierających kofeinę.

97. W kasynach w Las Vegas nie ma zegarów i okien. Jest to tak zrobione, by klienci tracili poczucie czasu i rzeczywistości.

98. Język jest jednym z nielicznych organów w ciele, które mogą się regenerować do tego stopnia, że blizny są niemal niewidoczne.

99. Ketchup był sprzedany w latach 30. XIX wieku jako lek.

100. Stan Hawaje jest jedynym stanem w USA, który był niegdyś niepodległym królestwem z własnym królem.

101. Średnia chmura waży około 500 ton, co jest równoważne wadze około 100 słoni.

102. Najszybszym lądowym zwierzęciem jest gepard, który może osiągnąć prędkość do 100 km/h. W powietrzu rekord należy do sokoła wędrownego, który podczas lotu nurkującego może osiągnąć prędkość do 389 km/h.

103. Samice modliszek i niektórych pająków pożerają żywcem swoich partnerów podczas kopulacji lub zalotów.

Czytaj dalej: Intrygujące Ciekawostki