Ciekawostki

11 Ciekawostek na Temat Dziobaków

ptak dziobak
źródło: Dr. Philip Bethge / Wikipedia

Zastanawiając się nad tym, który z żyjących ssaków jest najciekawszym organizmem, niektórzy z nas odpowiedzą, że to dziobak. Według nas dziobak spokojnie może uzyskać miano najbardziej zaskakującego ssaka na ziemi.

Znacznie różni się od gatunków zwierząt, które żyją dookoła nas. Warto zatem przedstawić kilka ciekawostek na jego temat, w ten sposób przybliżymy wam trochę ten wyjątkowy gatunek.

1. Dziobak w warunkach naturalnych występuje głównie w Australii.

2. Na początku XX wieku gatunek ten był zagrożony wyginięciem, jednak obecnie dzięki odpowiedzialnemu podejściu do tych zwierząt jego liczba znacznie wzrosła. W niektórych okolicach jest on uważany za naprawdę liczny.

3. Dziobaki świetnie radzą sobie w wodzie – bardzo często nurkują. W trakcie nurkowania ich oczy, nos i buzia są szczelnie zamknięte. Porusza się on dzięki receptorom zlokalizowanym w jego dziobie.

4. Poza okresem lęgowym dziobaki są samotnikami. Prowadzą samotne życie, najaktywniej nocą.

5. Receptory prądu elektrycznego znajdujące się na dziobie dziobaków służą im również w trakcie zdobywania pokarmu. Polują w wodzie, jednak swój pokarm zjadają dopiero na lądzie. Zdobyte jedzenie wynoszą na ląd w specjalnych torbach policzkowych.

6. Dziobaki i kolczatki to jedyne ssaki, które wykluwają się z jaj. Młode dziobaki żywią się one mlekiem matki, które zlizują z jej sierści.

7. Dziobaki są jadowite – w ich jadzie znaleziono aż 83 toksyny.

8. Ciało dziobaka pokryte jest gęstym futrem, który ułatwia mu utrzymanie ciepła.

9. Dorosłe osobniki dziobaków nie posiadają zębów. Młode mają 12 zębów, jednak tracą je tuż po wyjście z nory.

10. Ogon dziobaka pełni rolę magazynu tłuszczu. Tłuszcz jest dla nich głównym źródłem energii.

11. Każdego dnia dziobaki spożywają pokarm o wadze stanowiącej około 20 procent ich masy ciała.

Obecnie dziobaki są ogromną zagadką dla wielu naukowców. Łączą one w sobie cechy ssaków i gadów. Nadal ludzkość stara się poznać bliżej ten wyjątkowy gatunek.