Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Krewetkach

krewetka

Krewetki zaliczają się do rodziny skorupiaków, które występują przede wszystkim w wodach słodkich. Naukowcy oceniają, że na świecie istnieje ponad 2500 odmian krewetek, a większość z nich stanowi podstawę żywieniową mieszkańców planety. Nie tylko ludzi, choć to oni z pewnością przodują w kwestii połowu. Krewetki bezustannie znajdują się na celowniku morskich drapieżników. W obecnych czasach kojarzą się przede wszystkim z mniej lub bardziej wykwintnym daniem serwowanym często z dodatkiem masła, czosnku i wina.

1. Krewetki nie należą do grupy istot wybrednych pod względem jedzenia. Przypuszcza się, że są wszystkożerne, choć tak naprawdę budowa nie pozwala im na polowania. Pozycja w hierarchii morskiego świata również jest nie lada przeszkodą. To one na ogół padają ofiarami większych ryb i stworzeń wodnych. Przepadają za glonami i innymi niewielkimi cząsteczkami, które pływają w morzach. Najchętniej spożywają pokarmy składające się z roślin i w hodowli nie pogardzą suszonym bananem, liśćmi pokrzywy, olchy czy też suszonym jabłkiem.

2. Budowa ciała krewetki to zaskakujące zjawisko ze względu na serce, które umieszczone jest w głowie.

3. Również sposób rozmnażania się jest u krewetek dosyć specyficznym zjawiskiem. Jednorazowo samica jest w stanie złożyć około miliona jajeczek. Samice posiadają charakterystyczną żółtą plamkę na grzbiecie, która naukowo określana jest mianem siodełka. To właśnie tutaj umieszczane są jeszcze niezapłodnione jajeczka, które tuż po zapłodnieniu wędrują na odwłok. Przez kolejne tygodnie pozostają w tym miejscu.

4. Budowa krewetki nie jest przypadkowa. Charakterystyczne długie wąsy krewetek pełnią funkcję czujników, które reagują nawet na najmniejszy ruch w wodzie. Dzięki temu krewetki są w stanie schronić się przed nadciągającym zagrożeniem.

5. Krewetki nie są stworzeniami długowiecznymi. Przeciętna krewetka nie żyje dłużej niż 1,5 roku.

6. Największe okazy krewetek można spotkać w wodach Oceanu Indyjskiego. To właśnie tam występują krewetki tygrysie, które potrafią mierzyć nawet ponad 30cm.

7. Krewetki w wielu domach są mistrzami ceremonii. Wprawdzie jako dodatek kulinarny, ale wciąż pozostają gwiazdą wieczoru. Z tego powodu ustalono międzynarodowy dzień krewetek na 9 maja. Jest to dzień, w którym wielu ludzi na świecie świętuje w towarzystwie tych przepysznych skorupiaków.
8. Najczęściej krewetki podaje się w formie gotowanej lub smażonej. Niemniej, w wielu zakątkach świata spożywa się je całkowicie na surowo. To wbrew apelom lekarzy, którzy otwarcie mówią o zagrożeniach wynikających z takiego postępowania. Na czele argumentów stoi fakt, że surowe krewetki faktycznie mogą być nosicielami groźnych pasożytów, a nawet chorób. Nie przeszkadza to jednak odważnym delektować się przysmakiem w formie surowej. W Azji krewetka spożywana na surowo zanurza się w bardzo mocnym trunku tuż przed spożyciem. Są jednak regiony, które nawet takiego rozwiązania nie akceptują, więc nie odkażają przekąski w żaden sposób, delektując się pysznym w ich mniemaniu płynem znajdującym się w głowie krewetek.

9. Najwięcej krewetek spożywa się w Stanach Zjednoczonych, choć w państwach śródziemnomorskich również są specjałem, którego nie sposób pominąć w kartach dań. Krewetki mają całe grono wyznawców również w Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza w Anglii, gdzie popularną formą podawania krewetek jest koktajl krewetkowy. Koktajl przygotowuje się na bazie gotowanych krewetek i podaje z dodatkiem świeżego koperku. Takie specjał to ukochany element niemal wszystkich spotkań towarzyskich organizowanych przez Anglików. Sposobów na podanie jest jednak znacznie więcej. Najczęściej można spotkać się z krewetkami podawanymi wprost z patelni z masłem, natką pietruszki oraz z czosnkiem. Choć równie wielką popularnością cieszą się uwielbiane przez niemal wszystkich makarony z dodatkiem rozmaitych owoców morza oraz krewetek w roli głównej. Krewetki grillowane lub smażone często w restauracjach podawane są wraz ogonkami i częścią pancerza. To elementy, których nie wolno jeść. Trzeba zgrabnie odseparować pancerzyk i odłożyć na bok talerza. Wiele osób zaznajomionych już co nieco z naturą krewetek w kuchni nie wyrzuca ogonków. Ogonki można faktycznie zamrozić i zostawić na czas gotowania rybnej zupy. Będą stanowiły fantastyczną bazę i sprawią, że zupa nabierze cudownego morskiego aromatu.

10. Przed spożyciem krewetek należy je solidnie wypłukać w wodzie. Nie należy ich również przed myciem kłaść w pobliżu innych składników spożywczych, ponieważ ewentualne bakterie mogą się z łatwością przedostać. Tym sposobem może okazać się, że wprawdzie krewetki nam nie zaszkodziły, a produkt, który przebywał nieopodal. To prosta droga do zatrucia pokarmowego. Najbezpieczniejszą opcją jest ugotowanie krewetek, dzięki czemu będziemy mieli gwarancję na to, że pozbyliśmy się wszystkich niechcianych gości. Warto również pamiętać o tym, że surowe krewetki charakteryzują się szarą barwą. Mrożone powinny mieć pomarańczowo-różowe ubarwienie.