Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Bakteriach

bakterie

Świat, w którym żyjemy zamieszkuje ogromna ilość organizmów. Na co dzień stykamy się tylko z ich niewielką częścią. Każdy gatunek posiada wyjątkowe cechy, które przystosowują je do życia w określonych warunkach.

Najlepiej przystosowanymi organizmami są bakterie, mogą one bowiem żyć we wszystkich warunkach jakie tylko panują na naszej planecie. To właśnie bakterie znajdowane są we wszystkich dotychczas badanych obszarach, w których normalnie funkcjonować nie mogą inne organizmy. Dziś opowiemy wam kilka informacji i ciekawostek na temat bakterii, które mogą być ciekawą lekcją dla każdego z nas.

1. Na świecie możemy spotkać wiele gatunków bakterii. Część z nich jest niezbędna dla życia człowieka.

2. Miejscem na ciele człowieka, w którym znaleźć możemy największą ilość bakterii jest pępek. Panują tam idealne warunki do ich rozwoju – wilgoć oraz ciepło.

3. Korzystanie z suszarek do rąk w publicznych toaletach zwiększa ilość bakterii znajdujących się na naszych dłoniach.

4. Ilość bakterii w ludzkim organizmie jest ogromna. Ich ilość przekracza liczbę naszych własnych komórek, a ich waga wynosi prawie tyle co nasz mózg.

5. Nie mamy możliwości zbadania wszystkich gatunków bakterii żyjących na ziemi, ponieważ liczba ta jest zbyt duża.

6. Bakterie wykazują pozytywne funkcje względem ludzi nie tylko ze względu na wpływ na nasz organizm, ale również ze względu na ich wykorzystanie w przemyśle.

7. Gatunki bakterii różnią się czasem życia. Część z nich żyje kilka tygodni, inne mogą przeżyć nawet do 4 lat.

8. Na ludzkich dłoniach znaleźć można 3200 bakterii. Podając sobie dłoń na przywitanie wymieniamy się nimi z innymi ludźmi.

9. Bakterie znajdujące się na ludzkich dłoniach są głównym sposobem przenoszenia tego patogenu – jest to między innymi powód rozprzestrzeniania się chorób w szpitalach.

10. Na desce do krojenia znajdującej się w naszej kuchni znajduje się więcej bakterii niż na desce klozetowej.
Jak widzimy bakterie to naprawdę wyjątkowe organizmy. Warto dowiedzieć się więcej na ich temat.