Azja

100 Fascynujących Ciekawostek o Rosji

Rosja | Fajne Podróże 46

Rosja to największe państwo na świecie. Czy wiesz, że nie możesz być astronautą nie znając rosyjskiego i że nie ma prawie żadnych rosyjskich słów, które rozpoczynają się na literę „A”? Oto najlepsze ciekawostki, fakty i mało znane informacje o Rosji.

1. Rosja jest największym na świecie. Ma powierzchnię 17 milionów kilometrów kwadratowych, co stanowi ponad jedną dziewiątą powierzchni lądowej Ziemi.

2. W Rosji mieszka ponad 200 tysięcy Polaków.

3. Rosja znajduje się na wschodzie Europy i na północy Azji. Sąsiaduje z 14 państwami i ma najdłuższą linię graniczną na świecie.

4. Nowy Rok obchodzony jest w Rosji dwukrotnie. Raz, 1 stycznia i ponownie 14 stycznia. 14 stycznia znany jest jako prawosławny Nowy Rok.

5. Najkrwawsze oblężenie w historii miało miejsce w Rosji. Podczas II wojny światowej, gdy Sankt Petersburg był jeszcze znany jako Leningrad, wojska niemieckie otoczyły miasto przez prawie 900 dni. Miliony cywilów zginęły.

6. Rosyjski kosmonauta Yuri Gagarin był pierwszym człowiekiem w kosmosie. Orbitował wokół Ziemi w 108-minutowym locie w 1961 roku.

7. Gospodarka Rosji jest ósmą co do wielkości na świecie.

8. Rosja i Stany Zjednoczone znajdują się w odległości zaledwie 4 km od siebie w najbliższym miejscu. Jest toi odległość między dwiema wyspami: Małą Diomedą (USA) i Wielką Diomedą (Rosja), które leżą w środku Cieśniny Beringa, czyli kanału między Syberią i Alaską. W środku zimy pomiędzy tymi dwoma miejscami tworzy się lód, ale podróżowanie jest surowo wzbronione

9. Rosja ma bardzo wysoki wskaźnik umiejętności czytania i pisania – 99,7% ludności potrafi czytać i pisać.

10. Muzeum Ermitażu jest skarbem narodowym Rosji, a koty są skarbem Ermitażu. Strażnicy ci chronią bezcenne dzieła sztuki przed szczurami i są doceniane przez cały personel.

11. Rosja ma najdłuższą linię kolejową na świecie. Kolej Transsyberyjska obejmuje prawie cały kraj, odjeżdżając z Moskwy na zachodzie i podróżując do Władywostoku na wschodzie. Cała linia ma długość 9200 kilometrów i na przejechanie jej całej potrzeba 152 godziny i 27 minut.

12. Najdłuższą rzeką w Rosji jest Lena, która ma 4294 kilometrów długości.

13. Sople zwisające z rynien w Moskwie w zimie są tak ogromne, że chodniki poniżej są odgrodzone – tak jak by cię zabiły, gdyby spadły na twoją głowę.
14. W czasie II Wojny Światowej metro służyło jako schron przeciwbombowy. Nawet w czasie wojny powstały nowe stacje metra, w szczególności Nowokuźnieckaja, Pawłackaja, Bumańskaja, Elektrazowodskaja, Semenowskaja i Partisańskaja.

15. Terytorium Rosji jest ogromne, a większość z niego to Syberia.

16. 29 czerwca 1904 roku Moskwa doświadczyła prawdziwego tornada, które zniszczyło kilka pobliskich wiosek i złamało wielowiekowe drzewa w rejonie Sokolnik.

17. PKB kraju wynosił 1,578 tryliarda USD w 2017 roku, podczas gdy PKB na mieszkańca wynosił 11 327 USD.

18. Michaił Gorbaczow nagrał album romantycznych ballad.

19. Średnia długość życia mężczyzn wynosi zaledwie 65 lat, czyli jest niższa niż w Korei Północnej czy Iraku. Z drugiej strony, rosyjskie kobiety mogą spodziewać się, że dożyją 76 lat.

20. Rosja to 60% lasów. Co ciekawsze, połowa tego lasu jest całkowicie niezamieszkana przez ludzi.

21. Mediana wieku w Rosji wynosi 38,8 lat. Populacja spada w tempie -0,02% rocznie.

22. W Rosji żyje około 120 grup etnicznych, a w całym kraju mówi się ponad 100 językami.

23. Rosja ma jedno z najbardziej zabójczych jezior na świecie. Jezioro Karaczaj w pobliżu rosyjskiego miasta Uralu Czelabińsk jest wysypiskiem odpadów promieniotwórczych i jest tak radioaktywne, że stanie obok niego przez godzinę prawie na pewno by cię zabiło.

24. Miasto Oymyakon w regionie Jakucji w Syberii, uważane jest za jedno z najzimniejszych zamieszkałych miast na Ziemi. Najzimniejsze temperatury zanotowano w 1938 r. kiedy było -77,8°C. Średnia temperatura w grudniu i styczniu wynosi przeciętnie -50°C.

25. Rosja używała kalendarza juliańskiego do 1918 r, który był 12 dni za kalendarzem gregoriańskim używanym gdzie indziej na świecie. W rezultacie rosyjska drużyna olimpijska przybyła na Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 1908 roku z 12-dniowym opóźnieniem. Rosyjska cerkiew prawosławna nadal korzysta ze starego kalendarza juliańskiego.

26. Od momentu otwarcia, Moskiewskie Metro nie działało tylko raz – 16 października 1941 roku. Niemcy zbliżyli się do moskiewskiego metra, planując jego zniszczenie. Jednak pod koniec tego dnia metro wróciło do działania.

27. Tradycyjna rosyjska żywność obejmuje ryby, ziemniaki i warzywa. Barszcz jest również popularną zupą, która jest przygotowywana z buraków.

28. Moskwa została założona przez księcia Jurija Dołgoruka w 1147 roku. W tym czasie miasto nosiło nazwę Moskow, mając więcej wspólnego z obecną angielską nazwą.

29. Jeden z regionów Rosji doświadcza pogody subtropikalnej. Soczi znajduje się na tej samej szerokości geograficznej co Cannes we Francji. To miasto ma palmy, wilgotne lato i łagodne temperatury w zimę.

30. Pierwszy McDonald został otwarty na Placu Puszkina 31 stycznia 1990 roku. Kolejka do restauracji biegła przez kilka kilometrów.

31. Narodowy Balet Rosyjski znany jest na całym świecie z doskonałości.

32. 25% rosyjskich mężczyzn umiera przed ukończeniem 55 roku życia.

33. W jeziorze Bajkał żyje około 1700 gatunków roślin i zwierząt, z których dwie trzecie nie występuje nigdzie indziej na świecie.

34. Wyspa Yttygran jest domem dla tak zwanej „alei wielorybów”, gdzie pozostałości ssaków morskich zostały tak starannie zaaranżowane.

35. Najsłynniejszym mieszkańcem Sarańska jest Gerard Depardieu, który po opuszczeniu Francji na mocy nowych przepisów podatkowych otrzymał obywatelstwo rosyjskie od samego Władimira Putina w 2013 roku. Z powodów, których nigdy nie ujawnił, wybrał Sarańsk jako swój adres zamieszkania.

36. Biblioteka Lenina jest największą w Europie, z 43 milionami przechowywanych przedmiotów. Znajdziemy tutaj też mapy, płyty muzyczne, nagrania dźwiękowe, rzadkie książki, czy gazety.

37. Przez krótki okres w latach dziewięćdziesiątych PepsiCo miał jedną z największych flot okrętów podwodnych na świecie dzięki umowie z Rosją.

38. Tramwaj numer 3 jest najstarszą trasą w Moskwie. Pierwszy tramwaj ruszył 6 kwietnia 1899 roku.

39. Kraj posiada 86 republik, prowincji, terytoriów i okręgów.

40. Kreml, został odbudowany przez Włochów. Kiedy w XV wieku jego świątynie i ściany uległy poważnemu zniszczeniu i wymagały naprawy, rosyjscy architekci nie byli w stanie poradzić sobie z tym problemem. Książę Iwan III zaprosił do Moskwy Włochów, pod przewodnictwem których zbudowano nowe mury.

41. Rosja jest domem dla około 20 procent drzew na świecie.

42. Katedra Wniebowzięcia NMP na Kremlu jest najstarszym zachowanym budynkiem w Moskwie. Została zbudowana 12 sierpnia 1479 roku

43. Najwyższym punktem jest Elbrus – najwyższy szczyt Kaukazu o wysokości 5642 m n.p.m

44. Most Wielki Kamienny jest najstarszym z moskiewskich mostów, wybudowanym w XVII wieku.

45. Hokej i piłka nożna to najpopularniejsze sporty w Rosji.

46. W Moskwie mieszka więcej miliarderów niż w jakimkolwiek mieście na świecie, według Forbesa.

47. Rosja jest większa niż planeta Pluton.

48. Słowo „niemiecki” w języku rosyjskim brzmi „немецкий” co oznacza „tych, którzy nie potrafią mówić”. Słowo pochodzi od rosyjskiego słowa oznaczającego „niemy”, które nawiasem mówiąc oznacza również „głupi” i „nieartykułowany”.

49. Rosja graniczy z 14 krajami. Są to: Norwegia, Finlandia, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Białoruś, Chiny, Ukraina, Gruzja, Azerbejdżan, Kazachstan, Mongolia i Korea Północna. Żaden inny kraj nie ma tak wielu granic.

50. Szacuje się, że około 260 milionów ludzi na całym świecie mówi po rosyjsku.

51. W Moskwie znajduje się restauracja, w której pracują wyłącznie bliźniacy. Restauracja Twin Stars zatrudnia identycznie ubrane rodzeństwo i czerpie inspirację z radzieckiego filmu „Królestwo krzywych luster” z 1964 roku.

52. Jedna czwarta słodkiej wody na świecie znajduje się w Rosji.

53. Jezioro Bajkał jest największym jeziorem słodkowodnym na świecie. Jego głębokość sięga 1642 metrów i zawiera około 20% słodkiej wody niezamarzniętej na świecie.

54. 1 na 4 Rosjan jest na emeryturze, średnia wieku wynosi 30 lat i rośnie z roku na rok. Przeciętna rosyjska rodzina składa się z trzech osób.

55. Rosja odnotowała znaczny wzrost gospodarczy od początku XXI wieku ze względu na stabilność polityczną i większe zapotrzebowanie na produkty krajowe.

56. Główny eksport Rosji obejmuje gaz ziemny, drewno i metale, a jej import obejmuje produkty żywnościowe, farmaceutyczne i tekstylne.

57. Większość Rosjan mieszka w mieszkaniach w miastach, a większość domów rodzinnych jest w posiadaniu seniorów.

58. Największe miasta Rosji mają życie społeczne porównywalne z nowojorską sceną życia.

59. Rosja ma 12 aktywnych wulkanów. Wulkan Kluczewskaja Sopka na terytorium Kamczatki miał 50 erupcji w ciągu ostatnich 270 lat.

60. Gorky Park jest centralnym parkiem Moskwy, z frekwencją ponad 100 tysięcy osób dziennie w weekendy.

61. Najniższym punktem w Rosji jest Morze Kaspijskie: – 28 metrów poniżej poziomu morza.

62. Szachy to popularna gra w Rosji. Legenda głosi, że ludzie grali w szachy, by spędzać czas podczas długich zimowych nocy.

63. Większość Rosji ma bardzo niskie temperatury w zimie. Z tego powodu wiele części kraju jest słabo zaludnionych.

64. Sankt Petersburg został przemianowany trzy razy w swojej historii. Był znany jako Petrograd na początku XX wieku, Leningrad po Leninie pod koniec XX wieku, a od 1991 roku znany jest jako Sankt Petersburg.

65. W skarbcu pod Pomnikiem Bohaterskich Obrońców Leningradu metronom tyka równomiernie. Jest to dźwięk, który rozbrzmiewał w lokalnym radiu podczas oblężenia, aby zapewnić mieszkańców, że miasto nadal żyje.

66. Oficjalnym językiem w Rosji jest rosyjski. Język ten używa alfabetu cyrylicy i jest jednym z pięciu najczęściej używanych języków na świecie.

67. Rosja ma około 100 tysięcy rzek.

68. Rosja jest bardzo skorumpowana. W Indeksie Transparency International w roku 2013 Rosja zajmowała 127 miejsce z 177.

69. Dwóch rosyjskich kosmonautów spędziło więcej czasu w kosmosie niż ktokolwiek inny. Genadij Padałka pobił rekord w 2015 r. z łączną liczbą 879 dni w przestrzeni kosmicznej w ciągu pięciu lotów kosmicznych , pobijając rekord, który wcześniej należał do Siergieja Krikałowa z 803 dniami, 9 godzinami i 39 minutami w ciągu sześciu lotów kosmicznych.

70. W Sankt Petersburgu, obok mostu prowadzącego do Twierdzy Piotra i Pawła, znajduje się posąg zająca, który upamiętnia dużą liczbę zajęcy żyjących kiedyś na wyspie oraz walkę z powodziami, które nękały miasto w XVIII i XIX wieku.

71. Rosja liczy 145,5 mln mieszkańców, z czego 80% mieszka w Rosji Zachodniej, a dwie trzecie z nich mieszka w miastach.

72. Teatr Bolszoj i Galeria Sztuki Puszkina w Moskwie, Teatr Maryjskiego i Ermitaż w Sankt Petersburgu – są uważane za jedne z najlepszych instytucji artystycznych na świecie.

73. Około 80% Rosjan to potomkowie Słowian, którzy przybyli na te tereny 1500 lat temu.

74. Słowo „wódka” pochodzi od słowa „woda”.

75. Numer kierunkowy dla Rosji to 007.

76. Co piąty mężczyzna umiera w Rosji w wyniku spożywania alkoholu.

77. W Rosji jest aż dziewięć stref czasowych.

78. Kraj ten jest jednym z czołowych producentów gazu ziemnego i ropy naftowej na świecie.

79. W samym Petersburgu znajduje się 2000 bibliotek, 221 muzeów, 80 teatrów, 100 sal koncertowych, 45 galerii sztuki, 62 kin i 80 klubów nocnych oraz jest tutaj ponad 100 koncertów, pokazów i festiwali rocznie.

80. W ciągu 45 lat zimnej wojny Związek Radziecki i USA nigdy nie walczyły ze sobą bezpośrednio. Zamiast tego każda ze stron finansowała wojny na całym świecie, budowała broń jądrową i walczyła o dominację w kosmosie. Zimna wojna zakończyła się w 1991 roku kiedy, upadł ZSRR i utworzonych zostało 15 niezależnych państw.

81. Rosja sprzedała Alaskę Stanom Zjednoczonym w 1867 roku za 7,2 miliona dolarów.

82. Metro moskiewskie jest chyba najpiękniejsze na świecie.

83. Przez całą swoją historię Rosja była zaangażowana w ponad 100 wojen i konfliktów, była rządzona przez ponad 120 przywódców tj. książąt, carów i monarchów.

84. Słynna rosyjska drewniana lalka, matrioszka ma związek z Japonią. Historia głosi, że rosyjski artysta Sergey Malyutin, który pracował nad projektem rosyjskiej lalki drewnianej, otrzymał japońską lalkę darumę, w której ukryto inne lalki.

85. Moskwa ma trzecie najbardziej ruchliwe metro na świecie.

86. Cudzoziemcy płacą wyższą opłatę za wstęp do wielu obiektów turystycznych.

87. Rosję oblewa aż 13 mórz.

88. Moskwa jest tak wielka, że mogła by być krajem. Oficjalna populacja Moskwy wynosi 12 milionów i znajduje się w pierwszej dziesiątce najbardziej zaludnionych miast świata.

89. Rosjanie są czwartym najbardziej pijącym narodem na świecie po Białorusi, Mołdawii i Litwie.

90. W 1967 r. Rosja wystrzeliła pierwszego na świecie satelitę, Sputnika.

91. Największa na świecie restauracja McDonald’s znajduje się w Rosji. Restauracja mieści 700 osób.

92. Każdego roku około 10 tysięcy brytyjskich turystów odwiedza ten kraj, a ponad 90% z nich udaje się tylko do Moskwy lub Sankt Petersburga.

93. Nazwa Plac Czerwony nie ma nic wspólnego z komunizmem, ale wywodzi się od słowa „krasnyi”, które kiedyś oznaczało „piękny”.

94. Rosja ma więcej broni nuklearnej niż jakikolwiek inny kraj, z około 8400 głowicami.

95. Rosja i Japonia muszą jeszcze podpisać traktat pokojowy, aby zakończyć II wojnę światową ze względu na spór o wyspy Kuril, które rozciągają się od japońskiej wyspy Hokkaido do południowego krańca rosyjskiego Półwyspu Kamczatka.

96. 9 milionów pasażerów jeździ codziennie po moskiewskim metrze.

97. Pierwszy car, czyli cesarz Rosji, Iwan IV, lepiej znany obecnie jako Iwan Straszny, został koronowany w 1547 roku. Ostatnim był car Mikołaj II, który został stracony w 1918 roku.

98. W Rosji jest około 11 milionów kobiet więcej niż mężczyzn.

99. Piwo nie było klasyfikowane jako alkohol do 2013 roku. Wszystko, co zawierało mniej niż 10% alkoholu, było uważane za środek spożywczy, a nie alkohol.

100. Podobno istnieje jeszcze jeden tajny system metra – Metro-2 – łączący zbiór bunkrów wojskowych.