100 fascynujących ciekawostek o Rosji

Rosja | Fajne Podróże 46

Rosja to największe państwo na świecie. Czy wiesz, że nie możesz być astronautą nie znając rosyjskiego i że nie ma prawie żadnych rosyjskich słów, które rozpoczynają się na literę „A”? Oto najlepsze ciekawostki, fakty i mało znane informacje o Rosji.

1. Rosja jest największym na świecie. Ma powierzchnię 17 milionów kilometrów kwadratowych, co stanowi ponad jedną dziewiątą powierzchni lądowej Ziemi.

2. W Rosji mieszka ponad 200 tysięcy Polaków.

3. Rosja znajduje się na wschodzie Europy i na północy Azji. Sąsiaduje z 14 państwami i ma najdłuższą linię graniczną na świecie.

4. Nowy Rok obchodzony jest w Rosji dwukrotnie. Raz, 1 stycznia i ponownie 14 stycznia. 14 stycznia znany jest jako prawosławny Nowy Rok.

5. Najkrwawsze oblężenie w historii miało miejsce w Rosji. Podczas II wojny światowej, gdy Sankt Petersburg był jeszcze znany jako Leningrad, wojska niemieckie otoczyły miasto przez prawie 900 dni. Miliony cywilów zginęły.

6. Rosyjski kosmonauta Yuri Gagarin był pierwszym człowiekiem w kosmosie. Orbitował wokół Ziemi w 108-minutowym locie w 1961 roku.

7. Gospodarka Rosji jest ósmą co do wielkości na świecie.

8. Rosja i Stany Zjednoczone znajdują się w odległości zaledwie 4 km od siebie w najbliższym miejscu. Jest toi odległość między dwiema wyspami: Małą Diomedą (USA) i Wielką Diomedą (Rosja), które leżą w środku Cieśniny Beringa, czyli kanału między Syberią i Alaską. W środku zimy pomiędzy tymi dwoma miejscami tworzy się lód, ale podróżowanie jest surowo wzbronione

9. Rosja ma bardzo wysoki wskaźnik umiejętności czytania i pisania – 99,7% ludności potrafi czytać i pisać.

10. Muzeum Ermitażu jest skarbem narodowym Rosji, a koty są skarbem Ermitażu. Strażnicy ci chronią bezcenne dzieła sztuki przed szczurami i są doceniane przez cały personel.

4.3/5 - (liczba ocen: 182)

Liczba komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.