AfrykaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Botswanie

Lew

Botswana to kraj położony w południowej części kontynentu afrykańskiego. W większości przypadków Botswana ma płaski krajobraz i w 80% pokryty jest pustynią Kalahari. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Botswanie.

Informacje o Botswanie

1. Rozciągająca się na powierzchni 600 370 km2, położona jest w południowej Afryce, na północ od RPA.Ma podobną wielkoścć jak Madagaskar i jest nieco większa niż Francja.

2. Botswana graniczy z RPA, Namibią, Zambią i Zimbabwe i jest domem dla ponad 2,2 miliona ludzi.

3. Stolicą Botswany jest Gabarone. Znana jest z rezerwatów, Kgale Hill, wystaw artystycznych i kulturalnych.

4. Około 38% powierzchni kraju jest przeznaczone na parki narodowe, rezerwaty i obszary zarządzania dziką przyrodą. To więcej w porównaniu z większością innych krajów.

5. Opady deszczu występują głównie w lecie, a szczytowe okresy przypadają na styczeń. Średnie opady wynoszą około 500 mm rocznie na północnym wschodzie i mniej niż 250 mm w innych częściach kraju. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niektóre kraje mogą przyjąć 500 mm deszczu w ciągu tylko jednego dnia.

6. Delta Okavango jest największą deltą śródlądową na świecie. Jest to piękna oaza na pustyni Kalahari, której wody zaczynają płynąć od wyżyn Angoli aż po piaski pustyni Kalahari. Delta daje życie wielu formom życia, które wydają się nieoczekiwane na środku pustyni.

7. Panewka Makgadigadi jest jednym z największych obszarów solankowych na świecie, rozciągającym się na powierzchni 12.000 km2. Klimat na tym obszarze jest surowy, bardzo gorący i z niewielkimi opadami deszczu.

Ciekawostki o Botswanie

8. Rzeka Okavango przepływa przez centrum pustyni Kalahari, tworząc unikalny ekosystem znany jako Delta Okavango, z którego rozkwitają liczne populacje ptaków i dzikich zwierząt.

9. Botswana nie jest najtańszym celem podróży turystycznych. Więc kiedy tam jedziemy, nie znajdziemy się wśród setek innych turystów i nadal możemy cieszyć się poczuciem ekskluzywności.

10. Angielski jest oficjalnym językiem kraju, jest nauczany w szkołach i jest powszechnie używany we wszystkich ośrodkach miejskich.

11. Botswana ma największą populację słoni na kontynencie. Podróżni mówią, że najlepszym miejscem do ich zobaczenia jest Park Narodowy Chobe.

12. Delta Okavango jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

13. Większość diamentów wydobywanych w kraju wydobywa firma Debswana, 50/50 joint venture DeBeers i rządu Botswany. Najbogatsza kopalnia w kraju i na całym świecie znajduje się na południu i jest znana jako Jwaneng Diamond Mine.

14. Waluta w Botswanie znana jest jako Pula. Pula jest w obiegu od 1976 roku.

15. Botswana jest w przybliżeniu wielkości Francji, ale zamieszkuje ją tylko 2 miliony ludzi, w porównaniu z 67 milionami mieszkańców Francji.