Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostek o Głowonogach

Głowonogi to gromada morskich mięczaków, które kojarzą nam się najczęściej albo z fascynującym światem podwodnym, albo też z pyszną kuchnią śródziemnomorską, w której bywają przysmakiem. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Głowonogi mogą mieć od jednego centymetra do nawet dwudziestu metrów długości. Są grupą stworzeń, które według badaczy pojawiły się na świecie już ponad 570 milionów lat temu.

2. Wszystkie bez wyjątku głowonogi żyją w morzach, które charakteryzują się pełnym zasoleniem. Najlepiej czują się w wodach podzwrotnikowych.

3. Głowonogi to bardzo obszerna rodzina, która swoją nazwę zawdzięcz jednak pewnym cechom wspólnym, które łączą gatunki. Wszystkie z nich mają tułów oraz głowę, z której wyrasta osiem lub dziesięć ramion pokrytych przyssawkami.

4. Skóra bardzo wielu głowonogów zawiera kryształki, które załamują światło. To dzięki nim głowonogi wyróżniają się perłowym lub też metalicznym połyskiem, który przybiera różne barwy. Niektóre gatunki wydzielają również świecący śluz, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi.

5. Jeśli chodzi o obecnie występujące na świecie i zbadane głowonogi, to łodziki są jedynymi, które mają zewnętrzną muszlę. U większości ośmiornic muszla zanika całkowicie, ale za to głowonogi posiadają tkankę chrzęstną, na której opierają się ich mięśnie.

6. Ośmiornice stanowią przysmak w wielu miastach nadmorskich, zwłaszcza na południu Europy. We Włoszech małe ośmiorniczki często dodawane są do pizzy frutti di mare, a duże macki ośmiornic marynuje się i serwuje jako przekąskę. Z kolei w Portugalii bardzo popularne są grillowane macki ośmiornicy.

7. Muszla wewnętrzna mątw służy ludziom do produkowania proszków polerskich. Czasem dodawana jest również do past do zębów.

8. Ośmiornica kokosowa to gatunek głowonoga, który wykorzystuje skorupy kokosa, aby się w nich chronić. Potrafi nosić je ze sobą, aby skorzystać z kryjówki w dowolnym momencie.

9. Macki ośmiornic są wyposażone w setki przyssawek, dzięki którym potrafią one wykonywać wiele skomplikowanych ruchów i radzić sobie z najróżniejszymi przeszkodami.

10. Badania wykazały, że ośmiornice szybko uczą się przez obserwację, a do tego mają różne charaktery i temperamenty. Są to bardzo inteligentne stworzenia i mistrzowie kamuflażu, które potrafią dostosować się do otoczenia nie tylko pod względem koloru, ale również tekstury. W razie zagrożenia potrafią też bardzo szybko uciekać.

11. Ośmiornice mają niebieską krew bazującą na miedzi, które w głębinach mórz jest lepszym nośnikiem tlenu niż hemoglobina.

12. Ośmiornice zdecydowanie wolą czołgać się niż pływać, ponieważ podczas pływania krew nie jest dostarczana do organów, co bardzo szybko męczy.

13. Ośmiornice mają aż trzy serca. Dwa z nich odpowiadają wyłącznie za to, żeby krew była skutecznie przenoszona poza skrzela zwierząt, a trzecie serce odpowiada za przepływ krwi do wszystkich organów.

14. Jedynymi twardymi częściami ciała ośmiornicy są ich dzioby. Poza tym są całkiem miękkie, dlatego mogą zmieścić się w różnych zakamarkach, o ile tylko zmieści się tam ich dziób.

15. Sepia, czyli atrament kałamarnicy lub mątwy, który służy jej do obrony, jest przez ludzi wykorzystywany jako barwnik.