10 Interesujących Ciekawostek dla Dzieci o Patyczakach

patyczak zbliżenie

1. Patyczaki to rodzaj owadów, które możemy spotkać w naturze, lub w sklepie zoologicznym. Możliwe jest bowiem hodowanie patyczaka w domu.

2. Patyczak swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi. Przypomina bowiem patyk lub gałązkę. Mogą występować w ciemnobrązowym lub ciemnozielonym kolorze. Mogą mieć nawet do 30 centymetrów długości albo przeciwnie – do 1,5 centymetra.

3. Wygląd patyczaków jest to kamuflaż chroniący przed drapieżnikami. Żyją bowiem wśród drzew i ich gałęzi, gdzie wtapiają się w tło i mało kto potrafi je zauważyć. Zwłaszcza, że wiele z nich potrafi nawet naśladować ruch gałązki wywołany wiatrem.

4. Patyczaki to owady roślinożerne. Mogą żywić się liśćmi paproci, eukaliptusa, czy sałaty – wszystko zależy od szczególnego gatunku. Wodę również uzyskują z liści lub z rosy, która się na nich skrapla. W niewoli więc często rozpyla się mgiełkę wody na liście, które są przeznaczone na ich pokarm.

5. Patyczaki trzyma się w domach jako zwierzęta domowe. Są mało wymagające jeśli chodzi o pokarm – wystarczy dokładać im świeże liście. Najwięcej kłopotu może sprawić odpowiednie terrarium – musi być szklane i wysokie, gdyż owady te lubią się wspinać.

6. Większość patyczaków nie może w żaden sposób zranić człowieka. Nie posiadają bowiem żądeł, trucizny ani szczypiec. Tylko niektóre gatunki mają szczypce, którymi mogą uszczypnąć człowieka. Może to wywołać ból i lekkie krwawienie, ale nic ponadto.

7. Patyczaki średnio żyją rok. Choć w niewoli dożyją dłużej, dzięki stałej opiece, dobrym warunkom i braku zagrożeń ze strony drapieżników.

8. Jak u większości owadów, aktywność patyczaków jest zależna od poziomu nasłonecznienia i ciepła. Najlepsza jest dla nich temperatura około 23- 26 stopni Celsjusza. Wyższa może spowodować nawet poparzenie u owada. Niższa natomiast apatię i letarg.

9. Jeśli chce się hodować patyczaki w domu lepiej nie kupować od razu kilka, a jednego. W zbyt małym terrarium mogą mieć za mało miejsca i zacząć walczyć ze sobą. Patyczaki są bowiem owadami niezwykle terytorialnymi.

10. Niektóre gatunki patyczaków są jaskrawo ubarwione.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *