Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek dla Dzieci o Patyczakach

patyczak zbliżenie

1. Patyczaki to rodzaj owadów, które możemy spotkać w naturze, lub w sklepie zoologicznym. Możliwe jest bowiem hodowanie patyczaka w domu.

2. Patyczak swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi. Przypomina bowiem patyk lub gałązkę. Mogą występować w ciemnobrązowym lub ciemnozielonym kolorze. Mogą mieć nawet do 30 centymetrów długości albo przeciwnie – do 1,5 centymetra.

3. Wygląd patyczaków jest to kamuflaż chroniący przed drapieżnikami. Żyją bowiem wśród drzew i ich gałęzi, gdzie wtapiają się w tło i mało kto potrafi je zauważyć. Zwłaszcza, że wiele z nich potrafi nawet naśladować ruch gałązki wywołany wiatrem.

4. Patyczaki to owady roślinożerne. Mogą żywić się liśćmi paproci, eukaliptusa, czy sałaty – wszystko zależy od szczególnego gatunku. Wodę również uzyskują z liści lub z rosy, która się na nich skrapla. W niewoli więc często rozpyla się mgiełkę wody na liście, które są przeznaczone na ich pokarm.

5. Patyczaki trzyma się w domach jako zwierzęta domowe. Są mało wymagające jeśli chodzi o pokarm – wystarczy dokładać im świeże liście. Najwięcej kłopotu może sprawić odpowiednie terrarium – musi być szklane i wysokie, gdyż owady te lubią się wspinać.

6. Większość patyczaków nie może w żaden sposób zranić człowieka. Nie posiadają bowiem żądeł, trucizny ani szczypiec. Tylko niektóre gatunki mają szczypce, którymi mogą uszczypnąć człowieka. Może to wywołać ból i lekkie krwawienie, ale nic ponadto.

7. Patyczaki średnio żyją rok. Choć w niewoli dożyją dłużej, dzięki stałej opiece, dobrym warunkom i braku zagrożeń ze strony drapieżników.

8. Jak u większości owadów, aktywność patyczaków jest zależna od poziomu nasłonecznienia i ciepła. Najlepsza jest dla nich temperatura około 23- 26 stopni Celsjusza. Wyższa może spowodować nawet poparzenie u owada. Niższa natomiast apatię i letarg.

9. Jeśli chce się hodować patyczaki w domu lepiej nie kupować od razu kilka, a jednego. W zbyt małym terrarium mogą mieć za mało miejsca i zacząć walczyć ze sobą. Patyczaki są bowiem owadami niezwykle terytorialnymi.

10. Niektóre gatunki patyczaków są jaskrawo ubarwione.