Ciekawostki

10 ciekawostek o krajach niemieckojęzycznych

flaga niemiec

Na świecie istnieje około stu milionów ludzi, dla których język niemiecki jest językiem ojczystym. Choć najbardziej kojarzy nam się on z Niemcami, używa się go również w Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu czy Lichtensteinie.

Jakie ciekawostki warto znać na temat niemieckojęzycznych państw?

1. Niemcy mogą pochwalić się największą gospodarką w Unii Europejskiej oraz jedną z największych na świecie, co jest zadziwiające, biorąc pod uwagę zniszczenie tego kraju najpierw podczas pierwszej, a później podczas drugiej wojny światowej.

2. Niemcy są krajem, któremu wiele państw na świecie zawdzięcza tradycję strojenia choinki na święta. Już w XVI wieku tradycję tę zapoczątkowali niemieccy protestanci.

3. Austria została zajęta przez Trzecią Rzeszę w marcu 1938 roku. Dopiero kilka lat później zachodnie mocarstwa uznały ten incydent za nielegalny, a Austria stała się niepodległym państwem dopiero w 1955 roku.

4. Wiedeń to miasto, któremu przysłużyło się wyjątkowo dwóch Polaków. Pierwszy z nich, Trześniewski, zaczął tutaj sprzedawać kanapeczki, które do dzisiaj robią furorę wśród mieszkańców miasta i turystów, a drugi, Franciszek Kulczycki, otworzył w stolicy Austrii pierwszą kawiarnię.

5. Jednym z najsłynniejszych Austriaków na świecie jest znany kulturysta i aktor, Arnold Schwarzenegger. Po zakończeniu kariery aktorskiej zajął się polityką i został gubernatorem Kalifornii.

6. Liechtenstein jest jednym z mniejszych państw na świecie. Mieszka tutaj tylko czterdzieści tysięcy ludzi, a państwo dzieli się na jedenaście gmin.

7. Liechtenstein uchodzi za jedno z najbogatszych państw na świecie. Standard życia jest tutaj bardzo wysoki, podobnie jak poziom wykształcenia.

8. Szwajcaria jest jednym z najbardziej górzystych państw na całym świecie. Na jej terenie znajduje się ponad dwadzieścia szczytów, których wysokość przekracza 4 tysiące metrów.

9. Szwajcaria jest jednym z dwóch krajów na świecie, których flaga jest kwadratowa, a nie prostokątna. Drugim z nich jest Watykan.

10. Na mocy Kongresu Wiedeńskiego z 1815 roku Szwajcaria zyskała wieczystą neutralność, która została uszanowana podczas dwóch wojen światowych. Nie oznacza to jednak, że nie ma tutaj wojska i obowiązkowej służby wojskowej.